[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensko príde štátny sekretár Svätej Stolice kardinál Pietro Parolin
P:3, 11. 11. 2020 08:25, DOM

Michalovce 11. novembra (TK KBS) Na Slovensko príde v decembri štátny sekretár Svätej Stolice kardinál Pietro Parolin. Ako informoval apoštolský administrátor Košickej eparchie arcibiskup Cyril Vasiľ SJ s predstaviteľmi mesta Michalovce, kardinál príde na Slovensko ako pútnik, pričom navštívi jubilujúce mariánske pútnicke miesto v Klokočove. Z Ríma by mal priniesť a publikovať aj dekrét, ktorým sa Presvätá Bohorodička z Klokočova vyhlási za oficiálnu Patrónku Zemplína. Táto udalosť by bola zavŕšením spoločnej iniciatívy mestských zastupiteľstiev zemplínskych miest a gréckokatolíckej, rímskokatolíckej a pravoslávnej cirkvi z regiónu Zemplína, ktoré sa ešte v jari tohto roka spoločnou písomnou žiadosťou obrátili na príslušné vatikánske úrady. Mesto ponúklo súčinnosť pri organizovaní tejto slávnosti, ktorá má byť v nedeľu 27. decembra 2020 najprv v michalovskej Bazilike minor a popoludní toho istého dňa v samotnom Klokočove.

Vladyka Cyril zvýraznil na stretnutí s primátorom mesta Viliamom Zahorčákom postavenie Michaloviec ako prirodzeného centra Zemplína a juhovýchodného Slovenska, ale aj ako jedného z dôležitých duchovných centier Gréckokatolíckej eparchie Košice. Toto jeho vnímanie potvrdila aj anketa o Michalovčana storočnice (1919 – 2019), v ktorej na základe hlasovania verejnosti zvíťazil gréckokatolícky redemptorista, blahoslavený Metod Dominik Trčka, CSsR (1886 – 1959).

Obaja zhodnotili doterajšiu spoluprácu medzi Gréckokatolíckou cirkvou a mestom a ocenili možnosť vzájomnej kooperácie eparchie a mesta pri realizovaní viacerých projektov s duchovno-hodnotovým obsahom. V poslednom období išlo o spoluprácu pri propagácii Jubilejného roka slziaceho obrazu z Klokočova, ktorý je najvýznamnejším pútnickým miestom Košickej eparchie a dôležitým rozvíjajúcim sa centrom náboženského turizmu na brehoch Zemplínskej Šíravy.

Gréckokatolícka cirkev má v meste Michalovce tri dôležité centrá. Farnosť, cirkevnú materskú školu blahoslaveného biskupa Vasiľa Hopku a kláštor gréckokatolíckych redemptoristov, ktorých chrám bol v roku 2012 vyhlásený za Baziliku minor. Preto chce hľadať v spolupráci s michalovskou miestnou samosprávou možnosti na skvalitňovanie pastoračnej starostlivosti o gréckokatolíckych obyvateľov Michaloviec a tak prispievať k celkovému zlepšovaniu verejného života v meste.

( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20201111017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]