[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Report o McCarrickovi je bolestná kapitola, z ktorej sa Cirkev učí
P:3, 10. 11. 2020 15:48, ZAH

Vatikán 10. novembra (RV) Svätá stolica dnes zverejnila report o kauze bývalého kardinála a arcibiskupa Washingtonu, ktorý bol pozbavený klerického stavu. Ako uviedol kardinál Parolin, jeho vypracovanie bolo vedené hľadaním pravdy, aby sa viac neopakovali chyby minulosti.

Dňa 10. novembra bol úradne zverejnený Report o inštitucionálnych poznatkoch a rozhodovacom procese Svätej stolice ohľadom bývalého kardinála Theodora Edgara McCarricka (od 1930 do 2017), ktorý vypracoval Štátny sekretariát na základe mandátu pápeža. Ide o objemný text, ktorý si vyžadoval dva roky práce.

Report je odpoveďou na záväzok pápeža Františka dôkladne vyšetriť prípad McCarricka, ktorý je vinný zo sexuálnych zneužívaní maloletých i dospelých a predstavuje aj prejav pápežovej starostlivosti o americkú katolícku komunitu, zranenú a rozrušenú touto kauzou.

Z reportu je evidentných niekoľko pevných bodov. Prvý sa týka vykonaných chýb, ktoré dovolili osobe zodpovednej za takéto zločiny dôjsť až k zastávaniu vysokých pozícií v hierarchii: toto vedomie chýb už viedlo k zavedeniu nových noriem v Cirkvi, aby sa zabránilo opakovaniu histórie. Druhý element sa týka skutočnosti, že až do roku 2017 absentovali zdokladované obvinenia McCarricka zo zneužívania maloletých. Prvé opodstatnené obvinenie týkajúce sa maloletých je spred troch rokov a viedlo k okamžitému otvoreniu kánonického procesu, ktorý sa uzavrel dvoma nasledujúcimi rozhodnutiami pápeža Františka. Ten najprv McCarrickovi odobral cirkevný titul a následne ho pozbavil klerického stavu.

Tento prípad je bolestnou kapitolou, z ktorej sa celá Cirkev poučila. Bezpochyby môžeme chápať niektoré z opatrení prijatých pápežom Františkom po Stretnutí o ochrane maloletých vo februári 2019 práve vo svetle tejto kauzy, vrátane zrušenia pápežského tajomstva pre prípady sexuálnych zneužívaní.

„Ako je zrejmé z rozsahu reportu a kvantity dokumentov a obsiahnutých informácií, nasadili sme sa pre nájdenie pravdy“, uvádza vo svojom vyhlásení štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý zároveň dodáva: „K bolesti sa pripája pohľad nádeje. Aby sa tieto fenomény neopakovali, popri účinnejších normách potrebujeme obrátenie sŕdc. Potrební sú duchovní pastieri hodnoverne ohlasujúci Evanjelium a všetci si musíme byť dobre vedomí, že je to možné jedine s milosťou Ducha Svätého, dôverujúc v Ježišove slová: «Bezo mňa nemôžete nič urobiť».“

( TK KBS, RV, rp; pz ) 20201110031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]