[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Martin Kramara v TV Lux: Nová encyklika Svätého Otca je zaujímavý text
P:3, 10. 11. 2020 15:44, DOM

Bratislava 10. novembra (TK KBS) Nová encyklika Svätého Otca Františka Fratelli tutti je podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Martina Kramaru predovšetkým dlhý, ale veľmi zaujímavý text, ktorý má takmer 300 bodov. Ako povedal v relácii TV Lux V Samárii pri studni, encyklika sa dá prečítať na jeden dych, ale vyžaduje si minimálne jednu noc. “Stojí to za to, vziať ju do rúk,” povedal s tým, že aj keď encyklika nie je príbeh, príbeh obsahuje. “Je to zaujímavé čítanie, v niektorých pasážach náročné. Odporúčam ju všetkým,” dodal. Podľa neho Svätý Otec zvolil v texte prístupný štýl, pričom sa nesnaží ísť do hlbšej teologickej argumentácie. “Je to sociálna encyklika. Text je na čítanie prístupný a ľahšie pochopiteľný, ako diela jeho predchodcov,” povedal Kramara, ktorý encykliku prekladal do slovenčiny.

Prorektor Trnavskej univerzity Miloš Lichner SJ považuje text encykliky za pochopiteľný. “Každý pápež má vlastný slovník. Prístupnosť však neznamená ľahké čítanie. Aj Kristove blahoslavenstvá sú jednoduché a napriek tomu veľmi hlboké. V texte vidno líniu posolstva predchádzajúcich dvoch encyklík,” zdôraznil.

Názov encykliky hovorí o jej cieľoch podľa Martina Kramaru za všetko. Pripomenul, že Fratelli tutti, znamená po slovensky Všetci bratia. Je to oslovenie, ktorým sa František Assiský obracal na bratov a sestry. “Fratelli znamená v taliančine nielen bratia, ale súrodenci, teda patríme do jednej rodiny. Nejde tu len o rodinu kresťanskú, ale rodinu so všetkými ľuďmi na svete, čo pápež viackrát zdôrazňuje,” povedal Kramara.

Svätý Otec v úvode encykliky si podľa Miloša Lichnera uvedomuje aká je situácia vo svete, ktorú jasne a trefne pomenuváva. Popisuje veci, ktoré sú boľavé, trápia ho a bol by rád, keby sa zmenili. “Názov encykliky môžeme vysvetliť viacerými spôsobmi. Pápež prijal po zvolení nielen meno Františka z Assisi, ale aj jeho vízie. Svätý František sa zriekol pri konverzii všetkého svetského, aby si obliekol Krista a toto je aj snaha Svätého Otca, aby sa Cirkev zriekala svetského a žila plná Krista,” povedal. Zároveň pripomenul víziu svätého Františka, keď sa mu zjavil Kristus a žiadal ho, aby mu opravil kostol. “Kostol to je murovaný dom, ale aj duchovné spoločenstvo. Encyklika vychádza z týchto vecí, ktoré našiel Svätý Otec u Františka Assiského. To vkladá do encykliky,” dodal Miloš Lichner s tým, že Svätý Otec nebuduje na zelenej lúke, ale vychádza z bohatstva katolíckej tradície.

( TK KBS, rp; pz ) 20201110030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]