[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred piatimi rokmi sa konala návšteva biskupov ad limina apostolorum
P:3, 10. 11. 2020 10:30, ZAH

Bratislava 10. novembra (TK KBS) Pred piatimi rokmi absolvovali slovenskí biskupi viacdňovú návštevu ad limina apostolorum v Ríme a Vatikáne (od 9. do 13. novembra 2015). Počas pobytu sa dvakrát stretli s pápežom Františkom, navštívili viaceré vatikánske dikastériá a pápežské rady a slávili sväté omše so slovenskými pútnikmi a krajanmi v hlavných rímskych bazilikách. V závere spolu s veriacimi, ktorí ich sprevádzali, slávili svätú omšu v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda. Predsedal jej slovenský kardinál Jozef Tomko, ktorý sa veriacim s biskupmi prihovoril aj v homílii. Obetoval ju za Slovensko, Cirkev na Slovensku a všetky milosti, ktoré potrebujú naši ľudia.

Počas svojej návštevy, ktorej oficiálna časť sa konala od pondelka 9. do piatku 13. novembra, sa biskupi dvakrát stretli so Svätým Otcom Františkom - v stredu 11. novembra pri generálnej audiencii na Námestí sv. Petra a počas štvrtkovej súkromnej audiencie (12. novembra). Po svojom tradičnom príhovore na generálnej audiencii pápež František osobitným spôsobom pozdravil slovenských biskupov a pútnikov. „S láskou vítam pútnikov zo Slovenska, ktorí sprevádzajú svojich biskupov počas ich návštevy ad limina apostolorum, osobitne kňazov, seminaristov, zasvätené osoby i všetkých veriacich. Drahí bratia a sestry, vaša návšteva Ríma nech posilní povedomie príslušnosti k Cirkvi. Sprevádzajte vašich biskupov intenzívnymi modlitbami a nezabudnite na modlitbu aj za mňa. Zo srdca žehnám všetkých vás i vašich drahých vo vlasti," prihovoril sa Svätý Otec František. Po skončení generálnej audiencie ešte v rámci osobných pozdrav pozdravil každého z biskupov.

Súkromné stretnutie slovenských biskupov s pápežom sa konalo 12. novembra a trvalo zhruba hodinu a pol. Svätý Otec František s biskupmi hovoril o situácii Cirkvi na Slovensku, ako aj jej pastoračnej a evanjelizačnej službe. Osobitne rozoberali témy ako postoj k utečencom, starostlivosť o rodiny a mládež, úloha laikov, starostlivosť biskupov o svojich kňazov a spolupráca s rehoľníkmi. Pápež František sa podelil aj s tým, čo ho viedlo k rozhodnutiu vyhlásiť Svätý Rok milosrdenstva a všetkých kňazov na Slovensku povzbudil, aby každému veriacemu dali pocítiť Božiu lásku, že Cirkev je Matka a Boh je Otcom. Svätý Otec mal vopred pripravený príhovor, ktorý biskupom odovzdal ako text. K dispozícii je na stránke TK KBS.

Biskupi navštívili dvadsiatku vatikánskych úradov. Najskôr to bola Kongregácia pre kauzy svätých. Neskôr Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí, Pápežská rada pre laikov, pre rodinu a pre spoločenské komunikačné prostriedky. Neskôr sa pridala Kongregácia pre katolícku výchovu, pre východné cirkvi, Pápežská rada pre pastoráciu migrantov a cestujúcich, na podporu jednoty kresťanov, na podporu novej evanjelizácie a pre spravodlivosť a pokoj. Potom navštívili Kongregáciu pre náuku viery, Pápežskú radu pre pastoráciu zdravotníkov, pre kultúru, Apoštolskú penitenciáriu, Kongregáciu pre zasvätený život a Pápežskú radu pre výklad zákonov. Záver patril návšteve Kongregácie pre biskupov, pre klerikov a Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry. Okrem oficiálnych rokovaní s jednotlivými vatikánskymi úradmi Rímskej kúrie sa biskupi pravidelne stretávali so stovkami slovenských pútnikov. Každý deň slávili eucharistiu v jednej z hlavných rímskych bazilík. V prvý deň to bola svätá omša pri oltári nad hrobom sv. Petra vo Vatikáne. V Bazilike sv. Klementa sa pomodlili vešpery pri hrobe sv. Cyrila.

Slovenských biskupov prijal počas pobytu v Ríme veľvyslanec SR pri Svätej Stolici Peter Sopko so spolupracovníkmi. Stretli sa aj so slovenským veľvyslancom v Taliansku Jánom Šothom a Petrom Dvorským, riaditeľom Slovenského inštitútu v Ríme. Posledným bodom programu bola svätá omša v kaplnke Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ktorú odvysielala naživo TV LUX a Rádio LUMEN. Kardinál Tomko sa v homílii zameral najmä na úlohu kolegiality medzi biskupmi. V duchu Druhého vatikánskeho koncilu zdôraznil jej pôvod v samotnej sviatosti biskupskej vysviacky a hovoril aj o praktických rozmeroch prežívania kolegiality, o komunikácii a dialógu. Úloha biskupa sa podľa jeho slov neuzatvára do hraníc diecézy, ale presahuje ich vytváraním vzťahov so susednými diecézami či krajinami, a to najmä pri podporovaní spravodlivosti.

TK KBS vydala k správe ::FOTOGRAFIE::

SPRAVODAJSTVO Z NÁVŠTEVY: ::PRVÝ DEŇ:: / ::DRUHÝ DEŇ:: / ::TRETÍ DEŇ:: / ::ŠTVRTÝ DEŇ:: / ::PIATY DEŇ::

( TK KBS, tk, ml; pz ) 20201110026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]