[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež píše do Čile pri 500. jubileu prvej omše na južnom cípe Nového sveta
P:3, 10. 11. 2020 07:25, ZAH

Vatikán 10. novembra (RV) „Pán chcel, aby sa jeho vstupnou bránou stal Magalhaesov prieplav“ – tieto slová čítame na webových stránkach Biskupskej konferencie Čile. Práve v tej časti Nového sveta, presne dňa 11. novembra 1520, slávil kňaz Pedro de Valderrama prvú svätú omšu na kontinente, spolu s posádkou výpravy Ferdinanda Magalhaesa počas prvej cesty okolo sveta v dejinách ľudstva.

Svätý Otec František pri príležitosti jubilea prvej svätej omše na území Čile napísal 8. novembra list tamojšej Cirkvi, v ktorej vyjadruje svoju radosť a povzbudenie k tejto slávnosti. Ako píše, bola to „veľmi dôležitá a nezmazateľná historická chvíľa, ktorú čilská Cirkev slávi s veľkou vďačnosťou voči Bohu a jeho prozreteľnosti“

Posolstvo pápežovho listu, adresovaného biskupovi diecézy Punta Arenas Mons. Bernardovi Bastres Florencovi, prečítali v úvode slávnosti, ktorá bola venovaná spomienke na túto udalosť a ktorú vysielali on-line pre celú diecézu Magalhaesovho regiónu. Svätý Otec v posolstve píše:

„Je to historický dátum nielen pre diecézu Punta Arenas, ale pre celú Katolícku cirkev v Čile, pretože pred 500 rokmi, 11. novembra 1520, z vôle Božej prozreteľnosti na vrchu Monte Cruz v Magalhaesovom prieplave, kňaz Pedro de Valderrama, kaplán výpravy Ferdinanda Magalhaesa slávil po prvýkrát v týchto krajinách obetu svätej omše. (...)

Z tohto dôvodu môžeme v tejto piatej storočnici oprávnene povedať, ako hovorí motto diecézy Punta Arenas, že ´Boh vstúpil z juhu´, pretože tá prvá omša slávená s vierou, v jednoduchosti výpravy na vtedy neznáme územie, dala vzniknúť Cirkvi, ktorá pokračuje v putovaní tohto milovaného národa.“

Pápež uznáva, že aj keď sa táto slávnosť kvôli pandémii nedá uskutočniť hromadnými liturgickými úkonmi, „neexistuje žiadna prekážka, ktorá by mohla umlčať vďačnosť, ktorá vyviera zo sŕdc všetkých veriacich“ čilskej Cirkvi, ktorá obnovuje ich odovzdanie sa Pánovi pri sprevádzaní na ich cestách. Svätý Otec povzbudzuje k prežívaniu eucharistického tajomstva „v duchu adorácie a vďakyvzdania Pánovi, pretože je pre nás princípom nového života a jednoty, ktorý nás podnecuje rásť v bratskej službe, najchudobnejším a vydedencom našej spoločnosti “.

Na záver listu pápež František obracia pozornosť k Panne Márii Karmelskej, ktorá je nebeskou patrónkou Čile, s prosbou, aby nás učila „dôverovať v Pána a konať jeho vôľu, v láske a spravodlivosti, aby sme svedčili svetu o radosti evanjelia“.

( TK KBS, RV, mh, jb, rp; pz ) 20201110017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]