[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kampaň RE – 246 inšpirovaná encyklikou Laudato si’ zožala úspech
P:3, 06. 11. 2020 07:45, DOM

Važec 6. novembra (TK KBS) Komisia pre mládež Spišskej diecézy pripravila pre mladých v mesiaci október kampaň spojenú so spoznávaním encykliky pápeža Františka Laudato si’.

Táto výzva dostala meno „RE 246“ a vznikla pri príležitosti piateho výročia od vydania tejto encykliky. Tvorcovia výzvy sa pomocou citátov z nej, motivačných obrázkov a krátkych videí usilovali motivovať mladých zapojiť sa do konkrétnej starostlivosti o spoločný domov nás všetkých. Autori myšlienky sa rozhodli vyzbierať 246 veľkých vriec odpadu, pričom hlavným cieľom bolo vyzdvihnúť dôležitosť ekológie, a tak prispieť k zmene zmýšľania v tejto oblasti. Číslo 246 sa pritom odvíjalo od počtu bodov v spomínanej encyklike. Aj samotný názov kampane preto dostal meno „RE – 246“, pričom prvé písmená sú skrátenou formou slova „recollect“, čo v angličtine znamená „vyzbierať“.

V priebehu 21 dní sa do kampane zapojilo okolo 50 prevažne mladých ľudí, ktorí čistili svoje okolie na 26 miestach Slovenska od Nitry až po Michalovce. Ako uviedol riaditeľ Komisie Ľuboš Laškoty, „priznávam, že na začiatku našej kampane som mal obavy, či to stihneme. Ale presvedčil som sa, že stále existuje mnoho nadšencov, ktorým skutočne záleží na prírode a prostredí, v ktorom žijú. Niekedy len potrebujú dobrý impulz.“ Zaujímavosťou kampane bolo, že najmladší účastník mal 5 a najstarší 67 rokov.

Špeciálna vďaka patrí manželom Čiernikovcom, ktorí s deťmi prispeli najväčším počtom vriec z okolia Oravskej priehrady. Tiež treba oceniť dvojicu dievčat, ktoré počas 8 km trasy v okolí Smižian nazbierali „len“ jedno vrece. „Úprimne ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a okrem ovocia ich dobrých skutkov bude odmenou aj ďakovný list s pozdravom Svätému Otcovi za inšpiratívnu encykliku a koláž fotiek všetkých zúčastnených. Veríme, že táto kampaň povzbudí ďalších, aby neostali ľahostajní voči životnému prostrediu a nebáli sa ísť proti prúdu konzumnej doby,“ uviedol koordinátor kampane Peter Štark.

Komisia pre mládež Spišskej diecézy koordinuje a vyvíja činnosť s mládežou v troch regiónoch, ktoré tvoria Spišskú diecézu - Spiš, Orava a Liptov. Pre mladých ľudí organizuje rozličné duchovné, vzdelávacie aj športové aktivity. Podieľa sa na prípravách animátorských škôl v diecéze, trikrát ročne organizuje stretnutie vedúcich spoločenstiev Spišskej diecézy Spišnet. 

Viac informácií o komisii sa nachádza na stránke www.komisia.sk.

TK KBS informoval Daniel Lysý

( TK KBS, dly, ml; pz ) 20201106014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]