[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Priateľstvo medzi katolíkmi a židmi od II. vatikánskeho koncilu trvá do dnes
P:3, 01. 11. 2020 08:00, ZAH

Vatikán 1. novembra (RV) Pri príležitosti 55. výročia kľúčového dokumentu Katolíckej cirkvi o vzťahoch k židovstvu „Nostra aetate“ nanovo potvrdili vzájomné priateľské vzťahy oboch náboženstiev prostredníctvom verejných vyhlásení vatikánska Komisia pre náboženské vzťahy so židovstvom a Medzinárodný židovský výbor pre medzináboženské konzultácie (IJCIC).

Koncilová deklarácia Nostra aetate z 28. októbra 1965 sa vzťahom so židovstvom venuje vo svojom 4. bode.

Kardinál Kurt Koch, ktorý je predsedom spomínanej vatikánskej komisie od roku 2010, uviedol: „Nostra aetate (č. 4) bezpochyby položila základy vzťahov medzi katolíkmi a židmi a môže tak byť správne považovaná za „Magnu chartu“ katolícko-židovských vzťahov.“

Rabín Noam Marans, hlava IJCIC vyhlásil, že deklarácia Nostra aetate (č. 4) „bola mimoriadne posilnená pápežskými návštevami v synagógach, na hrôzostrašných, no posvätných miestach pamätníkov holokaustu i v štáte Izrael po nadviazaní vatikánsko-izraelských diplomatických vzťahov v roku 1993.“

Medzinárodný židovský výbor pre medzináboženské konzultácie zároveň ocenil pápeža Františka a jeho odsúdenie vzrastajúceho antisemitizmu. Vyjadril tiež solidaritu s kresťanmi čeliacimi prenasledovaniu.

Vatikánska Komisia pre náboženské vzťahy so židovstvom bola založená v roku 1974 ako nasledovník Úradu pre katolícko-židovské vzťahy pri uplatňovaní mandátu dokumentu Nostra aetate (č. 4). Počas desaťročí komisia rozšírila svoje učenie a iniciatívy a spolu s IJCIC zvoláva každé dva roky Medzinárodný katolícko-židovský kontaktný výbor, aby odpovedal na súčasné otázky spoločného záujmu.

Medzinárodný židovský výbor pre medzináboženské konzultácie slúži ako oficiálny partner Katolíckej cirkvi, reprezentujúc židovstvo v jeho dialógu s Vatikánom. Jeho jedenásť ustanovujúcich organizácií tvoria:

Americký židovský výbor, Liga proti hanobeniu (Anti-Defamation League), B’nai B’rith International, Centrálna konferencia amerických rabínov, Izraelská židovská rada pre medzináboženské vzťahy, Rabínske zhromaždenie, Rabínska rada Ameriky, Únia pre reformovaný judaizmus, Únia ortodoxných kongregácií Ameriky, Zjednotená synagóga konzervatívneho judaizmu a Svetový židovský kongres.

( TK KBS, RV, zk, rp; pz ) 20201101001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]