[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Úmrtie: Zomrel významný americký slavista jezuita Gerald Sabo
P:3, 29. 10. 2020 07:16, ZAH

USA 29. októbra (RV) Vo veku 75 rokov zomrel 24. októbra v USA v University Heights (Ohio) páter Gerald J. Sabo, jezuitský kňaz a profesor slovanských jazykov a literatúry na John Carroll University. Slovenskú, ruskú a východoeurópsku literatúru vyučoval štyri desiatky rokov a ako pedagóg dokázal získavať študentov pre svoj predmet príťažlivým osobným štýlom.

S doktorátom z východoeurópskych jazykov z Yale University patril prof. Gerald Sabo SJ medzi špičkové osobnosti vo svojom odbore. Odborné kvality sa v ňom spájali s ľudskou komunikatívnosťou a rehoľným zasvätením. Pre všetkých bol známy ako Father Jerry.

Gerald J. Sabo sa narodil 16. júna 1945 v Bridgeporte, v štáte Connecticut v rodine slovenských prisťahovalcov Jána Saba a Márie, rodenej Rechtoríkovej. Boli gréckokatolíci, pôvodom z Močarian pri Michalovciach.

Do rehole Spoločnosti Ježišovej vstúpil Gerald ako 24-ročný, už ako držiteľ bakalárskeho titulu z ruského jazyka a literatúry z Fairfield University. Teológiu vyštudoval na Weston Jesuit School of Theology v Cambridge v Massachusetts, ktorá je dnes súčasťou Boston College.

Na Yale University v New Haven (Connecticut) získal Gerald Sabo v roku 1978 doktorát zo slovanských jazykov a literatúry. Ako člen jezuitskej provincie New England prijal kňazstvo 21. júna 1980 a v roku 1988 zložil posledné rehoľné sľuby.

Akademické pôsobenie rozvinul páter Gerald Sabo najprv v štáte Massachusetts v rokoch 1978-1981 ako profesor (Honors Program) na Boston College a v roku 1980 profesor na College of the Holy Cross. Od roku 1981 dostal dlhodobé rehoľné poslanie vyučovať na John Carroll University v štáte Ohio a z jezuitskej provincie New England bol preradený do provincie Detroit.

Silným motívom k presunu na nové pôsobisko bola pre prof. Saba aj významná prítomnosť slovenského obyvateľstva v tejto oblasti. Jezuitská univerzita Johna Carrolla v Ohiu je jednou z celkovo len dvoch univerzít v USA, kde sa slovenčina vyučuje ako riadny kurz prvého cyklu štúdia. V tejto misii strávil páter Jerry štyri desaťročia plodného akademického, pedagogického, ako aj duchovného a spoločenského života. V rokoch 2007-2013 bol zároveň aj rektorom miestnej jezuitskej komunity. Minulý rok oslávil 50. výročie rehoľného života.

Publikačnú činnosť P. Geralda Saba zhŕňa internetová stránka John Carroll University. Jednou z jeho hlavných publikácií je tzv. diplomatické vydanie (dokumentárne verné faksimile) básnického diela Hugolína Gavloviča Valaská škola spolu s komentárom. Táto publikácia získala v roku 1990 prvú cenu Slovak Studies Association Award.

V 90. rokoch páter Gerald Sabo pravidelne navštevoval Slovensko. Prichádzal vždy v letných mesiacoch kvôli akvizícii odborných publikácií, upevňovaniu kontaktov s jezuitmi a so slovenskou kultúrou. Na pôde USA postupne vybudoval rozsiahly knižný fond slovenskej a slavistickej literatúry, ktorý sa nachádza v budove Schell House. Často pomáhal slovenským bádateľom prísť do USA a sprevádzal ich v ich projektoch.

V oficiálnom nekrológu s podpisom sócia Jezuitskej provincie Midwest P. Glenna Chuna SJ, ktorého autormi sú rehoľní spolubratia John Moriconi SJ, Larry Ober SJ a Mike Vincent SJ, čítame aj toto svedectvo:

„Svojou prítomnosťou v posluchárni a množstvom svojich historiek Jerry priťahoval mysle svojich študentov, keď vyučoval slovenskú, ruskú a východoeurópsku literatúru v prekladoch.

Miloval vyučovanie a mnoho študentov si zvolilo jeho kurzy nie tak kvôli samotnému predmetu, ako skôr preto, že ich učil on, očarení svojím profesorom a jeho sarkastickým dôvtipom a predsa ľahko sledovateľným štýlom.

Jeden zo študentov poznamenal: „Je to úžasný človek a profesor a zdá sa byť prísny, no v skutočnosti nie je a veľmi mu záleží na študentoch“. Iný sa zase vyjadril takto: „Prezradím vám tajomstvo: on chce aby ste uspeli“.

V čase pred svojou smrťou Jerry okrem bežnej vyučovacej náplne pracoval na dejinách slovenskej literatúry 40-tych rokov 19. storočia, z veľkej časti náboženského charakteru.“

Páter Gerald Sabo zomrel náhle 24. októbra v University Heights. Posledná rozlúčka s ním bude v štvrtok 29. októbra pri svätej omši o 10.30 miestneho času (na Slovensku 15:30) v miestnom farskom kostole Gesu Parish na Miramar Blvd. Obrad bude možné sledovať v priamom prenose cez videostríming.

Telesné pozostatky budú uložené na cintoríne All Saints v Northfielde, Ohio.

( TK KBS, RV, jb, rp; pz ) 20201029018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]