[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňaz Trstenský o biskupovi Sečkovi: Svoje utrpenie prijímal s pokojom
P:3, 28. 10. 2020 14:34, DOM

Bratislava/Kežmarok 28. októbra (TK KBS) So zosnulým spišským biskupom Mons. Štefanom Sečkom bol pár dní jeho úmrtím v kontakte farár a dekan v Kežmarku František Trstenský. "Telefonoval mi, zaujímal sa, aby spolubratia zvládajú situáciu spojenú s pandémiou koronavírusu," spomína. "Napriek utrpeniu, ktoré zažíval, stále sa zaujímal o svojich kňazov," povedal v rozhovore s TK KBS.

Biskupa Sečku František Trstenský po prvýkrát osobne stretol v roku 1991. "Vtedy som nastúpil ako bohoslovec do Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. Otec Štefan vtedy plnil službu vicerektora," hovorí František Trstenský. "Boli to roky obnovy a rekonštrukcie mnohých objektov, ktoré mal on na starosti. Zvládol koordinovať veľké množstvo ľudí, ktorí prichádzali v týždenných turnusoch obnoviť kňazský seminár. Bol zanieteným a pracovitým kňazom, ktorému nechýbala žoviálnosť a srdečnosť," pokračoval.

František Trstenský pôsobil ako kaplán v rokoch 1997 - 2000 v Dolnom Kubíne. Oravské mesto bolo v rokoch 1980 - 1984 aj kaplánskym miestom Štefana Sečku. "Ovocie jeho pastorácie bolo stále prítomné vo farnosti. Mnohí veriaci mi s veľkou vďačnosťou rozprávali o jeho práci s mládežou a rodinami, pričom mu viackrát hrozilo počas totality odňatie tzv. štátneho súhlasu. Mal rád katechézu, ktorej sa venoval aj po teologickej stránke. Aj v službe biskupa sa mu vždy rozžiarili oči na stretnutiach s deťmi a mládežou a vedel sa im prihovoriť," hovorí ďalej Trstenský.

"Keďže som 16 rokov pôsobil na Spišskej Kapitule, videl som zblízka posledné mesiace nášho diecézneho otca biskupa, ktoré boli naplnené predovšetkým vážnymi zdravotnými ťažkosťami. Vnímal som, že aj toto svoje utrpenie prijíma s pokojom a stále sa zaujímal o život kňazov. Ešte aj posledné dni pred smrťou mi telefonoval do Kežmarku a zaujímal sa, ako spolubratia kňazi zvládajú situáciu v súvislosti s koronavírusom. Nech ho Pán príjme do svojho svetla a je jeho trvalou odmenou," dodal František Trstenský, farár a dekan v Kežmarku.

( TK KBS, ft, ml; pz ) 20201028035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]