[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dokument pre kontemplatívne rehole o formácii mníšok už v slovenčine
P:3, 27. 10. 2020 14:25, DOM

Bratislava 27. októbra (TK KBS) Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života vydala nový dokument pre kontemplatívne rehole s názvom Umenie hľadania Božej tváre. Ide o inštrukciu pre formáciu kontemplatívnych mníšok, ktorá nadväzuje na apoštolskú konštitúciu pápeža Františka Hľadanie Božej tváre (Vultum Dei quaerere, 2016).

„V tichu zakorenený kontemplatívny život je prvotnou formou spoločenstiev zasväteného života v Cirkvi. Zameriava sa na hľadanie Božej tváre, pričom vydáva o ňom svedectvo a rozjíma nad ním v srdci sveta. Spoločenstvá sú ako mestá postavené na návrší a ako lampy na svietniku, v jednoduchosti svojho života sú viditeľným znamením cieľa, ku ktorému kráča celé cirkevné spoločenstvo,“ hovorí sa v úvode inštrukcie.

Obsah dokumentu sa zameriava nielen na rozmery formácie a osoby zapojené do formačnej služby, ale ponúka aj jasné inštrukcie na vypracovanie uceleného Ratio formationis, ktorý má stanoviť „spôsob, akým treba nové generácie voviesť do duchovnosti inštitútu, aby ju mohli autenticky prežívať aj v zmenenom kontexte, ako aj objasniť zasväteným osobám, ako majú žiť toho istého ducha v rôznych etapách svojej existencie.“

Je v záujme Konferencie vyšších rehoľných prestavených na Slovensku (KVRPS) ponúknuť zasväteným preklady aktuálnych dokumentov pápeža a vatikánskych kongregácií, ktoré sa týkajú zasväteného života. Preto KVRPS zabezpečuje preklad a tlač dokumentov a ponúka ich hlavne svojim členom, na stiahnutie v elektronickej podobe na webovej stránke Konferencie však aj všetkým ostatným záujemcom.

„Snažíme sa starostlivo sledovať dokumenty, ktoré vychádzajú vo Vatikáne, aby sme ich mohli čím skôr priniesť na Slovensko. Uvedomujeme si, že môžu byť tiež dôležitým prostriedkom formácie a neustálej obnovy nášho života. Chceme, aby boli poznané a následne aj osvojované, a tak sa stávali bezpečným kompasom na začatej ceste,“ skonštatoval P. Václav Hypius, CSsR, predseda KVRPS.

Konferenciu vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS) tvorí aktuálne 73 reholí, 45 ženských a 28 mužských. Na Slovensku pôsobí 56 kontemplatívnych mníšok, ktoré žijú v 7 kláštoroch. Viac o živote reholí a ich členov ponúkajú stránky www.kvrps.sk a www.zasvatenyzivot.sk.

-

Zdroj: kvrps.sk / sr. Jana Kurkinová, FMA

( TK KBS, kvrps, ml; pz ) 20201027031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]