[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Iniciatíva "Milión detí sa modlí ruženec" zaznamenala rekordnú účasť
P:3, 27. 10. 2020 11:06, ZAH

Bratislava 27. októbra (TK KBS) Deti zo 136 krajín na všetkých kontinentoch sa 18. a 19. októbra 2020 zúčastnili na modlitbovej iniciatíve pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi s názvom Milión detí sa modlí ruženec. Povzbudil ich v tom aj pápež František. „Ide o historicky rekordnú účasť od začiatku kampane roku 2005,“ potvrdil Martin Mária Barta, duchovný asistent ACN. Podľa údajov nadácie sa iniciatíva najviac rozšírila v Poľsku a Mexiku, po nich nasledovali India, Filipíny a Slovensko.

Hlavnou myšlienkou bolo spoločne sa modliť za pokoj a jednotu vo svete. To bola najnaliehavejšia prosba detí z Maiduguri v severnej Nigérii, kde zaútočila skupina Boko Haram. Deti sa modlili, ukazovali svoje posolstvá i kresby, prosili o ukončenie násilia aj za prenasledovaných kresťanov. S podobnou prosbou sa do iniciatívy zapojilo 517 detí z Arménska, momentálne postihnutého vojnou.

K modlitbe za mier a jednotu sa pripojili i deti z Minska, hlavného mesta Bieloruska, zmietaného násilím už niekoľko týždňov. Oznámil to arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz, ktorý je v súčasnosti v exile – nemôže sa vrátiť do Bieloruska a na iniciatíve sa zúčastnil prostredníctvom internetu.

Na Ninivskej planine v Iraku sa zhromaždila veľká skupina detí pred sochou Panny Márie v Telskufe, aby sa pomodlila ruženec za mier vo svete, všetkých trpiacich a koniec pandémie.

Smútok za obeťami pandémie poznačil modlitbu v kláštore kontemplatívnych albertínskych mníchov (Monjes Contemplativos Albertinianos) v Estelí v Nikarague. Len pred niekoľkými týždňami v ňom na následky ochorenia COVID-19 zomrel zakladateľ kongregácie Fray Jaime Valdivia Pinell. Ruženec sa preto modlili najmä „za všetkých postihnutých touto chorobou a za zdravie pre všetkých“.

„Pre pandémiu, ktorá postihuje mnoho krajín, sa veľa detí nemohlo zhromaždiť vo väčších skupinách. Modlili sa v rodinách. Videli sme nádherné videá detí z Bejrútu v Libanone alebo Carúpana vo Venezuele, na ktorých sa modlia doma,“ povedal Martin Mária Barta.

V Európe podporili iniciatívu ACN stovky škôl v Španielsku, vo Veľkej Británii a na Slovensku. Zvlášť symbolická bola modlitba ruženca s deťmi z mariánskeho pútnického miesta v portugalskej Fatime. Živé vysielanie na katolíckych televíznych staniciach umožnilo tisícom veriacich po celom svete pripojiť sa k modlitbovej iniciatíve.

V Južnej Kórei sa deti z diecéznej školy v Soule mohli pripojiť k modlitbe ruženca až 22. októbra 2020 – s ohľadom na vládne obmedzenia to skôr nebolo možné.

„Dostali sme stovky svedectiev z celého sveta a s výsledkom kampane sme veľmi spokojní. Počítadlo na internetovej stránke, na ktorej sa mohli zaregistrovať rodiny aj skupiny, sa zastavilo na čísle 509 771. Vieme však o tisícoch ďalších, ktorí sa nemohli zaregistrovať, pretože dva dni pred modlitbou ruženca sa domovská stránka kampane stala cieľom kybernetického útoku,“ uviedla Mária Lozanová, vedúca tlačového úradu centrály ACN. „Je ťažko pochopiteľné, prečo chce niekto zabrániť deťom, aby sa modlili. No znamená to, že sa niekto sily týchto modlitieb bojí – podľa slov svätého Pátra Pia práve ony ‚môžu zmeniť svet‘.“

„Mnoho ľudí v svojich krajinách už roky dostáva informačný materiál o činnosti ACN poštou alebo cez sprostredkovateľov. Platí to najmä pre Afriku, keďže nemá ľahký prístup na internet. Tento rok sme prvýkrát vytvorili domovskú stránku, na ktorej sa dalo zaregistrovať. Kampaň tak zaznamenala úspech – stala sa samostatnou. Prostredníctvom sociálnych sietí sme zistili, že veľmi veľa ľudí dostalo pozvanie zúčastniť sa na nej od priateľov, z farností alebo diecéz,“ informuje otec Martin Mária Barta.

Modlitbová iniciatíva Milión detí sa modlí ruženec vznikla roku 2005 v Caracase, hlavnom meste Venezuely. Deti sa tam modlili ruženec, kľačiac na podstavci sochy Panny Márie – viacerí dospelí si v tej súvislosti spomenuli na prísľub svätého Pátra Pia: „Keď sa bude milión detí spolu modliť ruženec, svet sa zmení.“

( TK KBS, ACN, rp; pz ) 20201027025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]