[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 50 rokmi Pavol VI. kanonizoval 40 mučeníkov z Anglicka a Walesu
P:3, 26. 10. 2020 11:26, ZAH

Anglicko 26. októbra (TK KBS) „Svetlý príklad v tme pandémie“. Takto opísali britskí biskupi svedectvo o živote a smrti 40 mučeníkov Anglicka a Walesu, ktorých pred 50 rokmi vyhlásil za svätých pápež Pavol VI. „Nájdime v sebe odvahu a vieru, ktorú mali títo mučeníci, aby mohli svedčiť o svetle a úteche, ktoré môže dať iba Duch Svätý,” uviedol biskup z Plymouthu Mark O‘Toole.

Štyridsať mučeníkov zo všetkých spoločenských vrstiev - kňazi, rehoľníci, laici vrátane matiek rodín - spája „vnútorný postoj nespochybniteľnej vernosti Božiemu volaniu, ktorý ich viedol k obetovaniu svojich životov ako odpovedi na lásku“ - tieto slová zazneli pred päťdesiatimi rokmi 25. októbra 1970, keď pápež Pavol VI. vyhlásil 40 mučeníkov z Anglicka a Walesu za svätých. Boli zabití z nenávisti ku katolíckej viere počas reformácie v rokoch 1535-1679. Päťdesiat rokov po kanonizácii sa Katolícka cirkev Anglicka a Walesu chystá na budúcu nedeľu osláviť okrúhle výročie.

Biskup Mark O‘Toole z tejto skupiny mučeníkov pripomína kňaza Cuthberta Mayneho, ktorého v roku 1577 obesili a jeho telo rozštvrtili. „Sila svätého Cuthberta čeliť mučeníctvu pochádzala z jeho hlbokého a dôverného spojenia s Ježišom Kristom,“ napísal vo svojom posolstve hierarcha. „Keď bol uväznený v tme svojej cely na zámku Launceston, nikdy nestratil nádej a počas svojej dlhej agónie vytrvalo posilňoval svojich spoluväzňov.“ Jeho posledné slová na šibenici sú „In manus tuas, Domine“ - „Do tvojich rúk, Pane“. Sú to rovnaké slová, aké povedal svätý Štefan o storočia skôr. A práve na príklade svätého Cuthberta biskup O‘Toole vyzýva veriacich, aby nestrácali srdce ani dnes, keď svet bojuje s pandémiou Covid-19.

Pastiersky list biskup končí citátom z homílie, ktorú pred päťdesiatimi rokmi predniesol Pavol VI., ktorý je v súčasnosti tiež už svätým: „Cirkev a dnešný svet veľmi potrebujú svedectvo takýchto mužov a žien, pretože iba ľudia s takou vyretosťou, slobodou a svätosťou budú môcť zmeniť náš mučený svet a dať mu v pokoji duchovnú a skutočnú kresťanskú orientáciu, po ktorej každý človek hlboko túži a ktorú každý veľmi potrebujeme.”( TK KBS, ekai, rp; pz ) 20201026026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]