[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 90 rokmi založili rehoľníčky prvú ošetrovateľskú školu v Bratislave
P:3, 22. 10. 2020 09:55, DOM

Bratislava 22. októbra (TK KBS) Víziou zakladateľa Kongregácie milosrdných sestier Svätého Kríža bolo, aby kresťanstvo prenikalo do všetkých oblastí života – aj do charity a zdravotníctva. To bolo dôvodom, prečo rehoľné sestry v roku 1931 otvorili prvú ošetrovateľskú školu v Bratislave.

Históriu tejto školy mapuje kolektívna monografia Prvá ošetrovateľská škola v Bratislave v prizme pastoračnej charizmy Kongregácie milosrdných sestier Svätého Kríža, ktorú vydalo vydavateľstvo Dobrá Kniha. Na čele autorského kolektívu sú Ľubica Ilievová, Erika Juríková a Miloš Lichner. Publikácia je výsledkom spolupráce vedecko-pedagogických pracovníkov troch slovenských univerzít.

Ošetrovateľskú školu zriadili v Bratislave už 15. marca 1929, otvorili ju v roku 1931. Bolo to v čase prvej Československej republiky, desať rokov po prvej svetovej vojne. Ako uvádzajú odborníci, zdravotný stav a sociálne pomery obyvateľstva v ČSR boli po vojne v mnohých aspektoch neuspokojivé. Obyvateľstvo trpelo najmä infekčnými a civilizačnými ochoreniami, vysokou dojčenskou úmrtnosťou, alkoholizmom, nádorovými a srdcovocievnymi ochoreniami. Štát si kládol za cieľ školiť zdravotný personál, no podarilo sa mu to až v roku 1933 otvorením dvojročnej odbornej školy v Ústave M. R. Štefánika v Turčianskom Sv. Martine pre vzdelávanie a praktickú výučbu ošetrovateliek. Rehoľníčky predbehli štát o dva roky.

Vyučovanie začalo v školskom roku 1931/32. Zakladateľkou ošetrovateľskej školy bola provinciálna predstavená sr. Theodosia Hossová, odborným profesorom bol Ľudovít Valach a riaditeľkou bola sr. Mária Fides Dermeková.

Otvorenie ošetrovateľskej školy bolo kladne komentované aj v odbornej tlači. V časopise Československá nemocnica sa uvádza: „Od sriadenia tejto školy ošetrovatelskej môžeme právom velmi mnoho očakávať, nakolko bude to jediná škola na Slovensku svojho druhu, a mimo pražskej štátnej dvojročnej ošetrovatelskej školy nebude mať párnika v našej republike čo do rozsahu a materiálu učobného. Zárukou tohto sú prednášajúci profesori a docenti lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.“ V správe sa ďalej píše, že absolventky tejto ošetrovateľskej školy budú mať prednosť pri obsadzovaní miest v štátnych, krajinských, mestských, verejných a súkromných nemocniciach, ak sa preukážu diplomom z tejto školy.

Ošetrovateľská škola založená rehoľníčkami existovala do násilného zrušenia totalitnou mocou.

TK KBS informoval Matúš Demko

( TK KBS, mde, ml; pz ) 20201022024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]