[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny spomínajú na kard. Jána Chryzostoma Korca
P:3, 21. 10. 2020 09:05, DOM

Bratislava 21. októbra (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (43/2020). Prinášame anotáciu čísla, ktorú spracoval redaktor Ján Lauko.

- - - - -

Najnovšie Katolícke noviny spomínajú na kardinála Jána Chryzostoma Korca, od ktorého smrti 24. októbra uplynie už päť rokov. Jednu z najväčších postáv moderných dejín Slovenska i Cirkvi si pripomínajú prostredníctvom spomienok riaditeľa Spolku svätého Vojtecha Ivana Šulíka, ktorý bol kardinálovým susedom po odchode do dôchodku, Jozefa Sedláka, ktorý fotografiou dokumentoval posledných 25 rokov života Jána Chryzostoma Korca, a Viliama Judáka, jeho nástupcu v úrade nitrianskeho biskupa.

V rubrike Duchovná obnova Katolícke noviny približujú pojem učeníctva. „V Novom zákone je učeník už nielen poslucháč, ale aj verejný prívrženec Ježiša Krista, jeho doživotný žiak. Žiaľ, väčšine z nás pojem učeník veľa nehovorí. Zvykli sme si, že platí pre Ježišových spoločníkov, ale nás sa netýka. Tým však strácame výbušnú silu učeníctva,“ poznamenáva Dagmar Kráľová, odborníčka na biblistiku a členka Inštitútu dcér Márie Pomocnice.

O zvláštnostiach Parkinsonovej choroby, ktorou trpel aj pápež Ján Pavol II., o liečbe, ako i o impulzoch nádeje sa Katolícke noviny rozprávajú s prednostom Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave Petrom Valkovičom.

Osobe Jána Pavla II. sa venujú aj v reportáži z obce Čierna Voda, neďaleko Bratislavy, kde sa nachádza kostol s jeho patrocíniom. Veľa však nechýbalo a jeden z mála slovenských chrámov zasvätený obľúbenému pápežovi by si pod patronát vzala Matka Božieho milosrdenstva.

V rubrike Vaše otázniky odpovedajú na otázku, či je možné mať katolícky sobáš v prírode. „Slávenie sviatosti manželstva je posvätný úkon, z tejto jeho charakteristiky pramení požiadavka, aby sa slávil v posvätnom priestore. Totiž priestor kostola – vyhradený iba na posvätné úkony – najlepšie zodpovedá hĺbke tajomstva Božieho konania vo sviatostiach,“ odpovedá Tibor Hajdu, riaditeľ Arcibiskupského úradu v Bratislave.

Katolícke noviny prinášajú tiež rozhovor s Andrejom Matisom, prvým slovenským kňazom v prelatúre Opus Dei, ktorý prijal vysviacku začiatkom septembra. Rodák z Oravy mal pritom rozbehnutú kariéru profesionálneho huslistu.

TK KBS informoval Ján Lauko

( TK KBS, jla, ml; pz ) 20201021015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]