[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Taliansky misionár prežil dva roky v zajatí džihádistov v Afrike
P:3, 19. 10. 2020 14:21, ZAH

Vatikán 19. októbra (RV) Misionári pretŕhajú špirálu násilia odpustením, čo som i ja ponúkol tým, ktorí ma držali vo väzení“ – to sú slová talianskeho misionára pátra Maccalliho, ktorý bol dva roky zajatý džihádistami v Nigeri a pred desiatimi dňami prepustený v Mali. Svätý Otec František práve vo včerajšiu misijnú nedeľu pri Anjel Pána vyzdvihol jeho statočnosť a vyjadril vďaku Bohu za jeho oslobodenie.

Páter Pier Liugi Maccalli zo Spoločnosti afrických misií bol zajatý v Nigeri 17. septembra 2017 a prepustený v Mali 8. októbra 2020. Rodák z Madignana v lombardskej provincii Cremona, poskytol pre Vatican News krátke, ale hlboké svedectvo. Prinášame niektoré myšlienky z neho.

Hneď na začiatku rozhovoru páter Gigi pripomenul ešte stále zajatú kolumbijskú rehoľníčku, sestru Gloriu Narváezovú, unesenú džihádistami v Mali v roku 2017, a prosí o modlitby za ňu a za jej prepustenie. O tom, aké bolo jeho prežívanie v zajatí, povedal:

„Bolo to dlho. Veľmi dlhé, nekonečné čakanie. Ešte som si nedokázal usporiadať myšlienky, pocity, stále som vo fáze „pristátia“, prepáčte, ale tento zážitok bol pre mňa silnou skúsenosťou. Myslel som, že mi ukradli dva roky misie, avšak uvedomujem si, že to boli plodné dva roky, pretože misia je „Missio Dei“ (Božia misia), a je v dobrých rukách, v rukách Boha. Samozrejme prežil som túto skúsenosť, ktorú ja nazývam skúsenosťou vojnového deportovaného, pocítil som na vlastnej koži nenávisť a pohŕdanie, pretože som predstavoval nepriateľa, proti ktorému sa bojuje. Ale táto skúsenosť väzenia mi umožnila cítiť sa v spoločenstve so všetkými nevinnými obeťami násilia a vojny. My misionári sme často ľahkým terčom pomsty a perzekúcií v mnohých častiach sveta. Sme nevinné obete a svedkovia, že svet univerzálneho bratstva je možný. Vlastne by som povedal, že sme nebezpeční, pretože sme vyzbrojení nenásilím a veríme, že Shalom (pokoj) zvíťazí nad zlom, veríme, že „spravodlivosť a pokoj sa pobozkajú a pravda s láskou sa stretnú“.

"Takto naším životom, a u niektorých aj mučeníctvom, pretŕhame špirálu násilia ponúknutím odpustenia všetkým, ako som to ponúkol aj ja voči tým, ktorí ma strážili a držali v reťaziach. Pozerajúc na tých mladých s kalašnikovom v ruke som si hovoril: „Nevedia, čo robia“. Som presvedčený a pevne verím, po týchto dvoch rokoch, že modlitba a spoločná modlitba v diecéze – o ktorej som počul a dosvedčili mi to misionárske skupiny, že sa pravidelne 17-teho dňa v mesiaci spájali pri modlitbovom bdení a procesii – že spoločná modlitba je nenahraditeľná niť na tkanie plátna pokoja a bratstva. A moja modlitba, z toho odľahlého miesta Sahary, bola mojou silou, nemal som nič iné. Uniesli ma v pyžame, urobil som si ruženec z povrázkov, ktoré som zauzlil a modlil som sa každý deň, ráno a večer, zveroval som sa Panne Márii, rozväzujúcej uzly. Tak myslím, že toto plátno bratstva vytvárame spoločne: my misionári v prvej línii a vy ako spoločenstvo, ktoré nás vyslalo a podporuje nás modlitbami, s toľkou láskou a dobročinnosťou."

"Dovoľte mi povedať jedno „Ďakujem“ všetkým, cez vlny Vatikánskeho rádia, ktoré mi robilo spoločnosť posledné štyri mesiace. Dali nám tam malé rádio, práve 20. mája, prozreteľnostne práve v deň mojich narodenín. Samozrejme, že by som uprednostnil, keby mi dali správu o oslobodení, na ktorú sme naopak ešte museli čakať. Avšak každý večer som počúval Vatikánsky rozhlas, a predovšetkým v sobotu mi dávalo duchovný podnet Evanjelia, ktoré som nemal po ruke.“

Na záver pripomeňme slová pápeža Františka, ktorým vyjadril Bohu vďaku za vyslobodenie 59-ročného duchovného otca Piera Liugiho Maccalliho pri včerajšej modlitbe Anjel Pána. Páter Pier Luigi, ktorého v jeho okolí oslovujú „páter Gigi“, sledoval zo svojho rodiska neďaleko Cremony v priamom prenose príhovor Svätého Otca, kde povedal:

„Dnes slávime Svetový deň misií, ktorý má tému „Hľa tu som, pošli mňa. Tkáči bratstva“. Je to krásne slovo: tkáči. Každý kresťan je povolaný byť utkávačom bratstva. Sú nimi osobitným spôsobom misionári a misionárky – kňazi, zasvätené osoby a laici -, ktorí zasievajú Evanjelium na veľkom poli sveta. Modlime sa za nich a dajme im svoju konkrétnu podporu.V tejto súvislosti chcem poďakovať Bohu za tak očakávané oslobodenie pátra Piera Luigiho Macalliho – pozdravme ho potleskom! – uneseného pred dvoma rokmi v Nigeri. Tešíme sa aj z toho, že spolu s ním boli oslobodení aj ďalší traja rukojemníci. Naďalej sa modlime za ďalších misionárov a katechétov, a aj za tých, čo sú v rôznych častiach sveta prenasledovaní a stávajú sa terčami únosov.“

( TK KBS, RV, mh, jb, rp; pz ) 20201019032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]