[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 36 rokmi poľská tajná služba zavraždila kňaza Jerzyho Popiełuszka
P:3, 19. 10. 2020 10:47, ZAH

Poľsko 19. októbra (TK KBS) Dnes uplynulo 36 rokov od únosu a mučeníckej smrti poľského katolíckeho kňaza Jerzyho Popiełuszka. Tohtoročnú spomienku však sťažuje epidemiologická situácia. Síce spomienka bude, ale veriaci sú vyzvaní, aby sa na nej zúčastnili prostredníctvom médií a internetu. Slávnostná výročná svätá omša s modlitbou za kanonizáciu kňaza sa bude sláviť dnes, 19. októbra o 18:00 v kostole Kostole svätého Stanislava Kostku vo Varšave. Predsedať jej bude biskup Piotr Jarecki.

Pre epidemiologické obmedzenia sa na liturgii zúčastnia iba pozvaní hostia - rodina a priatelia kňaza Jerzyho Popiełuszka, zástupcovia štátnej a miestnej správy a zástupcovia Odborového zväzu solidarity. Ceremóniu je možné sledovať prostredníctvom webovej stránky popieluszko.net.pl

Vo farnosti svätého Stanislava Kostku je Múzeum Jerzyho Popiełuszka. Na webovej stránke sú desiatky nahrávok so spomienkami svedkov na život kňaza. Medzi nimi sú aj vyhlásenia Andrzeja Gwiazdu, Seweryna Jaworského alebo obyčajných oceliarov, ktorí v roku 1984 vytvorili ochranu svojho kaplána. „Bol ako Korczak - neopustil svoje deti, nechcel utiecť a zaplatil za to svojím životom,“ uviedol vo svojich pamätiach Andrzej Gwiazda. "Kolega z podnikovej komisie mi dal obálku s menami ľudí, ktorí donášajú na Popiełuszka. Dal som mu ju a on hovorí - viem,“ spomína na dramatické časy oceliar Michał Staniszewski.

Jerzy Popiełuszko sa narodil v roku 1947 v Okopách v Białystoku, po ukončení strednej školy vstúpil do varšavského kňazského seminára. Ako seminarista slúžil na povinnej vojenskej službe v špeciálnej duchovnej jednotke v Bartoszyciach, kde sa ukázal ako vytrvalý obranca viery a hodnôt. Po vysviacke v roku 1972 pôsobil vo viacerých farnostiach Varšavskej arcidiecézy. V posledných rokoch svojho života pôsobil vo farnosti svätého Stanisława Kostku vo varšavskom Żoliborzi, kde sa pripojil k Solidarite a slávil každý mesiac sväté omše za vlasť, kde sa okolo chrámu zhromažďovali tisíce veriacich. Počas obdobia stanného práva vystupoval na obranu internovaných osôb a v dôsledku toho sa stal predmetom provokácií zo strany služieb komunistického režimu.

Pred 36 rokmi, 19. októbra 1984 uskutočnil svoju poslednú pastoračnú cestu do farnosti svätých poľských bratov mučeníkov v Bydgoszczi. Počas spiatočnej cesty ho brutálne zavraždili príslušníci bezpečnostnej služby, jeho mučené telo odhodili do rieky Visla na úrovni priehrady vo Włocławku. Na jeho pohrebe, 3. novembra 1984, sa zhromaždilo takmer milión ľudí. Od roku 1984 hrobku mučeníka navštívilo takmer 23 miliónov veriacich vrátane mnohých kardinálov, biskupov, prezidentov a predstaviteľov sveta kultúry.

Pápež Benedikt XVI. 6. júna 2010 vyhlásil Jerzyho Popiełuszka za blahoslaveného a v roku 2014 ho pápež František ustanovil za patróna Solidarity.

( TK KBS, ekai, rp; pz ) 20201019027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]