[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Uršulínky absolvovali kurz o koučovacom prístupe u pedagógov
P:3, 16. 10. 2020 11:28, DOM

Bratislava 16. októbra (TK KBS) Dve sestry uršulínky absolvovali kurz „Koučovací prístup ako ďalší nástroj pri práci pedagóga“. Prinášame rozhovory so sestrami uršulínkami Máriou Ritou a Samuelou, o prínose koučovacieho prístupu pre ich prácu pedagóga, pre ne samotné aj ich komunitu. Program absolvovala aj provinciálna predstavená sestier Uršulínok, sr. Samuela Harmáčková, OSU.

- Sestra Mária Rita, absolvovali ste kurz Využívanie koučovacieho štýlu. Čo nové ste na kurze objavili?

„Oslovilo ma hneď niekoľko vecí. Na kurze ste nám hovorili, že mnohokrát chceme od druhého počuť jeho príbeh a nie načúvať jemu samému, uvedomila som si, že ja som tiež ten „príbehový typ“.

Ukazovali ste nám, že pri koučovaní máme sledovať najmä osobu. Toto ma veľmi zaujalo – rozdiel medzi počúvaním príbehu a počúvaním človeka. Ak chcem poznať človeka, musím sa viac sústrediť „na osobu“. A uvedomila som si aj to, že to nie je pre mňa jednoduché a ani prirodzené dávať takto zamerané otázky. Učím sa to.

Ďalšia vec, čo ma na sebe prekvapila je, koľko dávam zatvorených otázok.  Nikdy predtým som si nevšimla, že to tak robím a vlastne navádzam na odpoveď, ktorú chcem počuť. A pritom som si myslela, že som celkom zdatná v komunikácii. Toto mi otvorilo oči – bolo to pre mňa veľmi užitočné zistenie. Teraz, keď sa snažím o hlbší rozhovor, vedome dávam skôr otvorené otázky."

- A kde vidíte priestor pre využívanie koučovacieho prístupu vo vašej práci pedagóga?

„Myslím si, že koučovací prístup má veľký potenciál práve pri rozvoji dieťaťa. Keď učím, som skôr ten mentorský typ – odrozprávam deťom moje vedomosti. Uvedomila som si, že sa málo pýtam, alebo ak sa aj pýtam, tak sa pýtam najmä na fakty. Nepýtam sa „na človeka“. Ale v dnešnej dobe, ak chcem byť dobrou učiteľkou, musím naozaj ísť ďalej, poza to – aby učenie bolo nielen o faktoch, ale aj o výchove a rozvoji. Deti sú mnohokrát rôzne zranené a práve cez dobré otázky im človek môže otvoriť a dať budúcnosť."

- Kurz ste absolvovali spolu s viacerými sestrami. Malo to vplyv aj na vašu komunitu?

„Áno, zaregistrovala som zmenu. Všimla som si, že sa v našich spoločných rozhovoroch dostávame aj do nepoznaných oblastí, do ktorých sme sa za normálnych okolností pri bežných konverzáciách nedostali. A to viaceré žijeme spolu dlhé roky. A tu, po pár otázkach, sa otvoril priestor na lepšie spoznanie a chápanie. Teda je to veľmi silný nástroj na budovanie akejkoľvek komunity."

- Čo by ste odkázali tým, ktorí by chceli takýto program absolvovať?

"Ak chcete rozvíjať svoje vzťahy ďalej, či už profesionálne alebo osobné a chcete pomôcť rásť tým, ktorí sú vám zverení, tento kurz je vynikajúci prostriedok na zdolanie ďalšej etapy na ceste života a pochopenia. Takže – veľmi odporúčam. Keby som išla na škále od jedna po desať, tak dávam plných desať."

Viac informácií o kurze je možné nájsť TU

-

Zdroj: Zasvätený život

( TK KBS, zz, fc, ml; pz ) 20201016021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]