[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Je to výzva prehĺbiť svoj osobný duchovný život, radí vladyka Vasiľ
P:3, 15. 10. 2020 15:44, DOM

Bratislava/Košice 15. októbra (TK KBS) Od dnešného dňa je možné sláviť verejné bohoslužby maximálne v počte šiestich osôb vrátane kňaza. "Vnímam to tak, že nakoniec sme sa našťastie vyhli termínu "plošné zatvorenie kostolov", ktorý bol psychologicky aj politicky dosť problematický na vysvetľovanie a pritom sa súčasne zabráni zhromaždovaniu sa ľudí v chrámoch," povedal v rozhovore s TK KBS Mons. Cyril Vasiľ, apoštolský administrátor Košickej eparchie.

Toto rozhodnutie podľa neho môžeme "interpretovať aj ako pozitívny signál zo strany štátnych orgánov a úradu verejného zdravotníctva, ktorý by mal potvrdiť to, že súčasné opatrenia nemajú, v porovnaní s inými "prevádzkami" akýsi preferenčný proticirkevný charakter. Na druhej strane, Cirkev akceptovaním týcho opatrení potvrdzuje svoju disponibilitu na aktívnu a konštruktívnu spoluprácu s kompetentnými orgánmi pre docielenie spoločného dobra a vytvorenia čo najlepších podmienok na ochranu zdravia občanov," uviedol vladyka Vasiľ.

"Celá spoločnosť je v ťažkej situácii a neexistujú univerzálne riešenia a odporúčani, ktoré by neboli aj problematické. Hľadanie rovnovážneho kompromisu je vecou dialógu a objektívneho hodnotenia situácie. Prichádza mi tu na um ľudové porekadlo o sýtom vlkovi a celej ovci, ale skôr by s obavou, či smútkom si kladiem otázku, či nakoniec z toho nevznikne skôr dojem, že "aj vlk ostane hladný aj ovca bude dotrhaná". Kto chce kritizovať a priori, bude vždy kritický, k akémukoľvek kompromisu," pokračoval ďalej v rozhovore arcibiskup Vasiľ.

Dodal, že pre veriacich je "táto situácia výzvou k prehĺbeniu osobného duchovného života, najmä spoločnej modlitby v rodinách a využívanie mediálnych možností sledovania liturgií, ale aj k potvrdeniu kresťanských čností trpezlivosti, nádeje a medziľudskej pomoci."( TK KBS, cva; ml ) 20201015030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]