[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

J. Babjak SJ bude v stredu sláviť zádušnú liturgiu za Daniela Lešinského
P:3, 13. 10. 2020 15:55, DOM

Prešov 13. októbra (TK KBS) Podľa informácii od príbuzných v noci zo 7. na 8. októbra 2020 zomrel Daniel Lešinský, ktorý bol členom Environmentálnej subkomisie Konferencie biskupov Slovenska. D. Lešinský bol ochranár, ekologický aktivista a environmentálny inžinier. Posledná rozlúčka so zosnulým Danielom Lešinským bude vo štvrtok 15. októbra o 14:00 vo farnosti Trenčín - Orechové. Vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita a predseda Enviromentálnej subkomisie KBS bude sláviť zádušnú svätú liturgiu za dušu zosnulého Daniela v stredu 14. októbra 2020 o 7:00 v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove.

Daniel Lešinský bol rodák z Vranova nad Topľou, žil a pôsobil v Trenčíne a v Zvolene. Bol otcom syna Jakuba. Pán si ho povolal vo veku nedožitých 46 rokov života. Mal vždy mnoho dobrých nápadov, ktoré pretavil do aktívnej práce. Zapájal sa do rôznych projektov a bol nadovšetko činný v aktivitách zameraných na ochranu životného prostredia a prácu s mládežou. Veľmi často sa vyjadroval v médiách k ekologickým témam. Bojoval proti používaniu pesticídov v lesnom hospodárstve, ale aj za čistotu ovzdušia. Jeho aktívny život bol naplnený hodnotami, ktoré sám vyznával. Bol otvorený a priateľský. Bol veľmi múdry a nadaný vo svojom odbore a rozhľadený aj v ďalších oblastiach. Naplno sa venoval tomu, čo ho najviac oslovilo a za čo sa snažil v živote bojovať, a tým bol zdravý a kvalitný život s čistým ovzduším pre všetkých.

 

Vyštudoval na Fakulte ekológie a environmentalistiky na Technickej univerzite vo Zvolene. Počas štúdia absolvoval pobyty v Maďarsku, Nemecku, Nórsku a Dánsku. V rokoch 1999 – 2003 ukončil doktorandské štúdium zamerané na biodegradovateľnosť a ekotoxicitu biologicky rozložiteľných polymérov s výskumom v Rakúsku na BOKU, IFA v Tullne.

 

Od roku 2003 bol aktívny v treťom sektore a práci na projektoch zameraných na ochranu životného prostredia a ovzdušia. Bol koordinátorom projektu Trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a kvalita potravín v SR, členom občianskeho združenia CEPA – Centrum pre podporu miestneho aktivizmu a koordinárotom platformy Agro-eko fórum. V roku 2005 spoluzaložil občianske združenie CEPTA – Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy so sídlom vo Zvolene, v ktorom bol od založenia dodnes predsedom.

 

V rokoch 2008 – 2013 bol členom predstavenstva európskej organizácie Pesticides Action Network, PAN-EUROPE so sídlom v Bruseli, ktorá sa venuje pesticídom a ich negatívnym dopadom.

 

Od roku 2010 reprezentoval európske mimovládne organizácie v expertnej skupine Fruit and Vegetable Advisory Group, pri Európskej komisii v Bruseli.

 

Vo Zvolene v roku 2011 spolu s priateľmi zakladal a rozbiehal Lokálnu potravinovú komunitu LPK-Zvolen, ako jeden z možných systémov CSA – komunitou podporovaného poľnohospodárstva. Bol vegetarián. V roku 2014 kandidoval za poslanca Mestského zastupiteľstva vo Zvolene, mandát však nezískal.

 

V blaženom zosnutí večný pokoj daruj, Pane, tvojmu vždy spomínanému služobníkovi Danielovi a zachovaj mu večnú pamiatku!

Zdroj: grkatpo.sk( TK KBS, grkat, rp; pz ) 20201013036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]