[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa stretol s austrálskym kardinálom Georgeom Pellom
P:3, 12. 10. 2020 15:35, ZAH

Vatikán 12. októbra (RV) Svätý Otec František prijal dnes na audiencii kardinála Georgea Pella a poďakoval mu za jeho svedectvo. Už 79-ročný austrálsky kardinál, emeritný prefekt vatikánskeho Ekonomického sekretariátu, sa vrátil pred niekoľkými dňami do Ríma. V apríli ho austrálsky najvyšší súd jednomyseľne zbavil viny zo zneužívania mladistvých. Vo väzení bol vyše 400 dní.

Pripomeňme, že kardinál George Pell opustil Vatikán v júli 2017, aby sa bránil v procese vedenom proti nemu z titulu zneužívania maloletých. Pápež František mu poskytol obdobie bez vykonávania úradu, aby sa mohol venovať svojej obhajobe proti obžalobám na súde austrálskeho štátu Victoria v Melbourne.

Svätá stolica po verdikte prvostupňového súdu z decembra 2018 potvrdzujúcom vinu vyjadrila prostredníctvom svojho Tlačového strediska maximálny rešpekt voči austrálskym súdnym autoritám so zdôraznením, že práve z dôvodu tohto rešpektu čaká na výsledok odvolacieho procesu, a s pripomenutím, že kardinál deklaruje svoju nevinu a má právo brániť sa až po posledný stupeň.

Jednomyseľné anulovanie verdiktu

Dňa 7. apríla 2020 sedemčlenný tribunál najvyššieho austrálskeho súdu High Court s poukázaním na nedôslednosti predchádzajúceho rozsudku odvolacieho súdu - pri ktorom bolo hlasovanie sudcov už v pomere dva ku jednej - jednomyseľne rozhodol o zbavení Georgea Pella viny. Nasledovalo okamžité prepustenie kardinála, ktorý už strávil vo väzení vyše roka z celkom šesťročného trestu vymeraného prvostupňovým súdom v Melbourne vo februári 2019.

Rozhodnutie o zrušení rozsudku kardinála Pella zdôvodnil austrálsky najvyšší tribunál skonštatovaním odôvodnenej možnosti toho, že sa trestný čin nestal, a mohlo by tak dôjsť k odsúdeniu nevinnej osoby.

Spravodlivosť znamená pravdu pre všetkých

Kardinál George Pell po prepustení uviedol, že ťažká nespravodlivosť, ktorú utrpel, je teraz uzdravená a neprechováva žiadny resentiment voči osobe, ktorá ho obvinila. Ako zdôraznil, proces nebol referendom o Katolíckej cirkvi ani referendom o tom, ako predstavitelia Cirkvi v Austrálii riešili zločiny pedofílie.

„Otázka spočívala v tom, či som spáchal alebo nespáchal tieto strašné činy, a ja som ich nespáchal“, povedal kardinál Pell. Vyjadril tiež túžbu, aby jeho prepustenie nepridávalo ďalšiu bolesť, keď uviedol: „Základom pre dlhodobé uzdravenie je jedine pravda a jedine pravda je základom spravodlivosti, pretože spravodlivosť znamená pravdu pre všetkých.“

Austrálsky kardinál vyjadril vďaku všetkým, ktorí sa za neho modlili, pomáhali mu a posilňovali ho v tomto náročnom čase. Vyslovil poďakovanie svojim právnikom, ktorí s húževnatosťou pracovali na tom, aby zvíťazila pravda a do vyfabrikovanej obskúrnosti sa vnieslo svetlo preukázaním pravdy.

Modlitba za nespravodlivo odsúdených

Len pár hodín po správe o oslobodení kardinála Georgea Pella pápež František pri svätej omši v Dome sv. Marty, prenášanej streamingom z dôvodu pandémie, bez priameho menovania kardinála Pella uviedol:

„V týchto dňoch Pôstneho obdobia sme videli prenasledovanie, ktoré znášal Ježiš a ako sa učitelia Zákona na ňom vyvŕšili: bol súdený v zášti, so zúrivosťou, a pritom bol nevinný. Chcel by som sa dnes modliť za všetkých, ktorí znášajú nespravodlivý rozsudok z nenávisti.“

( TK KBS, RV, jb, rp; pz ) 20201012052   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]