[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 04. 2021   Meniny má Marcel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František ocenil prímerie medzi Arménskom a Azerbajdžanom
P:3, 12. 10. 2020 07:46, ZAHVatikán 12. októbra (RV)„Cirkev je povolaná dosiahnuť na rázcestia dneška, na geografické a existenčné periférie ľudstva“. To sú slová pápeža Františka z poludňajšieho stretnutia s veriacimi v nedeľu 11. októbra. Svätý Otec zvlášť ocenil humanitárne prímerie medzi Arménskom a Azerbajdžanom a povzbudil k jeho pokračovaniu.

Pápež František po modlitbe a udelení požehnania z okna Apoštolského paláca reagoval na čerstvé prímerie v ozbrojenom spore o Náhorný Karabach. Vyjadril sa týmito slovami:

„Ocenil som, že medzi Arménskom a Azerbajdžanom bolo dohodnuté zastavenie paľby z humanitárnych dôvodov, s výhľadom na dosiahnutie solídnej mierovej dohody. Hoci by sa aj prímerie ukázalo byť príliš krehké, povzbudzujem v ňom pokračovať a vyjadrujem účasť na bolesti nad stratou ľudských životov, nad znášanými utrpeniami, ako aj nad zničenými obydliami a miestami kultu. Modlím sa a pozývam k modlitbe za obete a za všetkých, ktorých život je v nebezpečenstve.“

Prímerie, ktoré je výsledkom rokovania na úrovni ministrov zahraničných vecí Arménska a Azerbajdžanu na sprostredkovateľskej pôde v Moskve, vstúpilo do platnosti v sobotu 10. októbra.

Pápež František vyjadril tiež solidaritu oblastiam sveta postihnutých požiarmi, najmä v Kalifornii, v Paraguaji a Argentíne, s ocenením služby hasičov a dobrovoľníkov. Ako poznamenal, za týmito pohromami je neraz aj ľudské zavinenie.

Na Námestí sv. Petra sfarbenom stovkami dáždnikov dal Svätý Otec zatlieskať novému blahoslavenému Carlovi Acutisovi, ktorý je vzorom pre mladých svojím životom oduševňovaným láskou k Eucharistii. Blahorečený bol v sobotu v Assisi.

Rola laikov a zvlášť žien v Cirkvi

Svätý Otec pri poludňajšom stretnutí osobitne pripomenul svoj modlitbový úmysel na mesiac október v rámci Apoštolátu modlitby:

„Modlime sa, aby mali laici, zvlášť ženy, väčšie zastúpenie v zodpovedných inštitúciách Cirkvi. Lebo nikto nebol pokrstený ako kňaz či biskup. Všetci sme boli pokrstení ako laici a laičky. Laici sú protagonistami Cirkvi. Dnes je potrebné rozširovať priestor pre zásadnejšiu prítomnosť žien v Cirkvi - rozumie sa tým rola laikov, ale s dôrazom na ženský aspekt, pretože vo všeobecnosti sa ženy dávajú bokom.

Musíme podporovať začlenenie žien na miesta, kde sa robia dôležité rozhodnutia. Modlime sa, aby mocou krstu laickí veriaci, zvlášť ženy, viac participovali v zodpovedných inštitúciách Cirkvi, bez upadnutia do klerikalizmov, ktoré zmazávajú laickú charizmu a poškodzujú aj tvár Svätej Matky Cirkvi.“

Pápež František avizoval aj iniciatívu Nadácie ACN (Pomoc trpiacej Cirkvi, Aid to the Church in Need, Kirche in Not) s názvom „Milión detí sa modlí ruženec za jednotu a pokoj“, naplánovanú na budúcu nedeľu 18. októbra:

„Povzbudzujem tento krásny verejný prejav so zapojením detí z celého sveta, ktoré sa budú modliť zvlášť za kritické situácie zapríčinené pandémiou.“

( TK KBS, RV, jb, mk, rp; pz ) 20201012043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]