[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolíci sa vracajú do Dalmácie
P:3, 10. 10. 2020 08:10, ZAH

Bratislava 10. októbra (TK KBS) Gréckokatolíci sa vracajú do Dalmácie. Liturgiu slávili v chráme zničenom dvoma vojnami v obci Kričke pri Drniši (Chorvátsko). Slávnostnú liturgiu slúžil vladyka – nominant Mons. Milan Stipić. Na liturgii bol aj diakon Ján Jakubov, rodák zo Slovenska, ktorý bol svätený tento rok v Klokočove. Liturgiu spevom skrášlil katedrálny zbor z Križevci a zbor „Kalnik“ spolu s veriacimi z celej Dalmácie.

Ako vo svojej homílii povedal otec Stipić: “... ochranu Bohorodičky potrebujeme aj dnes, nakoľko žijeme v časoch neistoty a my kresťania v takýchto výzvach môžeme vložiť všetku našu dôveru do našej matky - Presvätej Bohorodičky. Naša nebeská Matka neopustí svojich ľudí v najťažších chvíľach. My kresťania sme v dnešnom svete tí, ktorí môžu ukázať, aké je to žiť vierou. Ukazujeme Krista svetu tým, ako pristupujeme k problémom, tým, ako pristupujeme k situáciám, v ktorých sa svet nachádza. Kresťanský prístup a mentalita môžu prispieť ku kvalite riešenia problémov vo svete. Ten, kto si nectí Boha a život, bude myslieť jedným smerom. Ten, kto má vieru a dôveru v Boha, zmení svojím spôsobom života svet. Kresťania sú povolaní k zmene sveta láskou“.

Miestny chrám bol postavený v 19. storočí ako trojloďová klasicistická stavba s dvomi zvonicami. Bol zničený počas bojov druhej svetovej vojny a aj počas občianskej vojny na Balkáne v deväťdesiatych rokoch. Dnes prebieha jeho rekonštrukcia. Víziou miestnej cirkvi je, aby tu v budúcnosti bol funkčný gréckokatolícky kláštor. Po liturgii nasledovalo požehnanie novej cesty ku chrámu.

Posledné roky priniesli obnovu gréckokatolíckeho života na území bývalého dalmatínskeho vikariátu. Vo vikariáte kedysi boli tri aktívne farnosti v obciach Kričke, Baljci a Vrlika. Okrem toho bol kedysi v Zadare gréckokatolícky vojenský kaplán. Posledný gréckokatolícky kňaz sa však z Dalmácie vysťahoval v roku 1942. Po osemdesiatich rokoch sa tak znova začína s gréckokatolíckymi liturgiami v Dalmácii. Už teraz sa každú poslednú nedeľu mesiaca slávi gréckokatolícka liturgia o 18:00 v Splite v chráme Svätého Ducha. Až pominie pandemická situácia, spomeňme si pri návšteve Dalmácie, že aj tam žijú gréckokatolíci.

( TK KBS, tske, rp; pz ) 20201010001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]