[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí vojaci pôjdu pomáhať do subsaharského regiónu
P:3, 09. 10. 2020 11:23, DOM

Bratislava 10. októbra (TK KBS) Situácia v subsaharskom regióne Sahel je stále kritická. Začiatkom tohto roku vyslalo Francúzsko do regiónu 600 vojakov, aby posilnili svoju prítomnosť v Mali, Burkine Faso a Nigeri. Francúzskych vojakov tak bude viac ako 5 000. Teraz sa k medzinárodnej vojenskej pomoci pridalo aj Slovensko. Pätnásť slovenských vojakov bude pomáhať domácim zložkám v Mali a v Stredoafrickej republike pri výcviku a plnení úloh.

Na vojenskú prítomnosť zahraničných zložiek existujú vo svete aj u nás rôzne názory. Podstatné však je, že ak si niektorá krajina nedokáže v boji proti extrémizmu a násiliu pomôcť sama, situácia je vážna. Preto organizácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi neustále pripomína, že región Sahel zažíva najkrutejšie prenasledovanie kresťanov za posledné desaťročia. 

V roku 2019 zavraždili teroristi približne 2 000 kresťanov. Odohralo sa 800 teroristických útokov na kresťanské dediny či kostoly. Na úteku je viac ako  500 tisíc ľudí.

Jedným z mála ostrovčekov nádeje je pre ľudí Cirkev, jej inštitúcie a tí, ktorí zasvätili život službe Bohu a blížnym. Takými sú napríklad sestry dominikánky. V Nigeri majú svoj kláštor, kde sa nachádza noviciát, aby mohli formovať ďalšie generácie mladých sestier. Napriek každodennému ohrozeniu tieto statočné ženy zostávajú v krajine a naďalej vydávajú svedectvo viery a lásky. Dominikánky v Nigeri majú vďaka dobrodincom ACN novú budovu noviciátu a môžu raz ročne absolvovať duchovné cvičenia, aby načerpali silu do práce a služby.

Útechu a duchovnú pomoc však zabezpečujú aj laici. Jedným z nich bol katechéta Phillippe, otec siedmich detí, ktorý bol zavraždený počas útoku v kostole v dicéze Dori v Burkine Faso. Vyučoval náboženstvo a zatiaľ, čo sestričky pôsobili najmä medzi starými a chorými, on sa venoval mladým. Jeho rodina utiekla do tábora v inom regióne. Tam sa však nevedia dohovoriť, pretože hovoria jazykom Gourmantché, ktorému v iných častiach krajiny ľudia nerozumejú.

Dobrodinci nadácie ACN pomohli týmto rodinám presídleným do cudzích krajov s naštartovaním nového života. Prostredníctvom partnerov im pomohli zaobstarať si bývanie, základnú zdravotnú starostlivosť, ale napríklad aj zopár hospodárskych zvierat, aby sa mohli uživiť sami.

( TK KBS, acn, rp; pz ) 20201009015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]