[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla kniha pakistanskej katolíčky Asie Bibiovej: Konečne slobodná
P:3, 07. 10. 2020 15:54, ZAH

Taliansko 7. októbra (RV) „Konečne slobodná“: To je názov knihy Asie Bibiovej – pakistanskej katolíčky, ktorá bola deväť rokov väznená a odsúdená na smrť kvôli falošnému obvineniu z rúhania. Knihu, ktorá vyšla vo francúzskom vydavateľstve Rocher a v Taliansku vo vydavateľstve Terra Santa, napísala v spolupráci s francúzskou novinárkou Anne-Isabelle Tolletovou.

Kniha približuje životný príbeh tejto jednoduchej negramotnej vidieckej ženy, matky piatich detí, ktorá sa nakoniec stala známou po celom svete ako symbol zneužívania zákona o blasfémii.

Asiin život sa radikálne zmenil 14. júna 2009, keď sa v rozhorúčený 40-stupňový deň počas prác na poli napila zo studne. Niektoré ženy ju obvinili z toho, že ako „nečistá“ kontaminovala nádobu na vodu i z toho, že urazila Mohameda. Asia bola hneď uväznená a v roku 2010 odsúdená na smrť miestnym tribunálom, ktorého rozhodnutie potvrdil aj Najvyšší súd v Lahore v roku 2014. V októbri roku 2018 však po dlhom deväťročnom boji aj na medzinárodnom poli, bola Asia oslobodená. Zo strachu pred fundamentalistami, ktorí aj po jej prepustení žiadali jej smrť, v utajení odišla do Kanady, kde požiadala o azyl a kde žije pod zmeneným menom aj so svojou rodinou.

Asia za svoju slobodu vďačí v značnej miere aj spoluautorke knihy, spomínanej francúzskej novinárke, ktorá sa v čase Asiinho väznenia všemožne snažila mobilizovať verejnú mienku na medzinárodnom poli, dokonca i v OSN. Na záchranu Asie založila osobitný medzinárodný výbor.

V knihe sa Asia vracia k svojim 3421 dňom života stráveným vo väzení. Opisuje svoje vnútorné prežívanie, dni choroby, pokorovaní, potúp i chvíle malomyseľnosti a myšlienky na smrť v dôsledku obrovského utrpenia. Nakoniec však u nej víťazí viera. Asia by sa bola vyslobodila, keby zaprela svoju vieru, ona to však neurobila.

V knihe približuje svoje rozhovory s Pánom v tých najtemnejších momentoch, ako aj chvíle nádeje. Tie napríklad zakúsila, keď ju do väzenia prišli navštíviť moslimský guvernér Pandžábu Salmaan Taseer a neskôr aj kresťanský minister pre menšiny Shabhaz Bhatti. Obaja za svoju snahu o záchranu Asie zaplatili svojím životom v roku 2011. Asia tiež pripomína blízkosť pápeža Benedikta XVI. i pápeža Františka, ktorý vo februári 2018 prijal na osobitnej audiencii jej manžela i najmladšiu dcéru.

Jedna z kapitol Asiinej knihy sa venuje aj situácii kresťanov v Pakistane, a to osobitne v maličkých dedinách, kde rozzúrené davy berú zákon do vlastných rúk a nečakajú ani na rozsudok súdu. Najhoršie to majú ženy - kresťanské dievčatá sú častokrát unášané, znásilňované, nútené ku konverzii na islam a dotláčané k manželstvu. „Nemám slová dosť silné na to, aby som vám vyjadrila moju vďačnosť. Vy ste mi dovolili odolávať a nepoddávať sa. Dali ste mi silu a nádej... Volám sa Asia a vďačím vám za svoj život“, píše Asia vo svojej knihe, ktorá vyhrala Literárnu cenu za ľudské práva v rámci jej 37. ročníka.

( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20201007037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]