[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zreštaurovali výmaľbu Kaplnky Ružencovej Panny Márie v Starej Ľubovni
P:3, 07. 10. 2020 14:59, DOM

Stará Ľubovňa 7. októbra (TK KBS) Vo Farskom kostole sv. Mikuláša v Starej Ľubovni zreštaurovali tento rok výmaľbu Kaplnky Ružencovej Panny Márie, ktorej liturgický sviatok si pripomíname práve dnes. Postavili ju okolo polovice 17. storočia. Nachádza sa južne od svätyne. Je naplno otvorená do presbytéria. Pôvodne mala len bielu výmaľbu. Do múra medzi ňu a svätyňu vložili nové pastofórium.

Ružencové bratstvo bolo založené pred rokom 1672 vďaka vtedajšiemu starostovi zálohovaného územia Stanislavovi Herakliovi Lubomirskemu. Ružencové bratstvo šírili dominikáni. Lubomirski sa zaslúžili o skorú rekatolizáciu územia severného Spiša a boli aj veľkými mariánskymi ctiteľmi.

V roku 1732 získal kostol maliarsku výzdobu al secco. Je možné, že maľba sa nachádzala v celom kostole, avšak dnes ju máme potvrdenú len v Kaplnke sv. Anny (s čiernym Oltárom Ukrižovania), v roku 2020 reštaurovanej Kaplnke Ružencovej Panny Márie a vo svätyni. Dátum ukončenia maliarskych prác – 31. mája 1732 je zaznamenaný v Kaplnke Ružencovej Panny Márie na severnej strane pod klenbou.

Pri dátume sú aj písmená M.I., ktoré môžu byť iniciálami mena majstra. Typológia maľby využíva ešte ranobarokové prvky, ktoré sa bežne uplatňovali na maľbách v 17. storočí, preto je možné uvažovať, že maľba bola vytvorená ako kópia inej maľby v nám zatiaľ neznámom kostole, podľa všetkého poľskom kostole a predpokladáme, že maliar bol Poliak. Aj táto skutočnosť poukazuje na silné prepojenie Starej Ľubovne s Poľskom.

Kaplnka Ružencovej Panny Márie mala po postavení v 17. storočí len biely náter a až v roku 1732 ju vymaľovali. Na južnej strane (kde je okno) stál oltár, ktorý dozdobili maliarskou výzdobou tvoriacou tak súčasť oltára. Ide o nie bežný spôsob výzdoby. Na klenbe nachádzame v 2 medailónoch františkána sv. Antona Paduánskeho (text: sv. Anton Paduánsky, poľnica Ducha Svätého) a sv. Antona pustovníka (resp. sv. Anton Veľký, opát – nápis Anton opát mníchov – slovo je nekompletné).

Keďže išlo o Kaplnku Ružencovej Panny Márie, po stranách okna sú dominikánski svätci – na ľavej strane sv. Dominik s ružencom, na pravej strane sv. Hyacint s monštranciou a soškou Panny Márie.

Svätý Anton Paduánsky na klenbe Kaplnky po reštaurátorskom odkryve a po zreštaurovaní. Reštaurátorské práce vykonali reštaurátori Peter Koreň a Juraj Gregorek v roku 2020.

Zo západnej strany kaplnky maľba pokračuje po obvode oblúka. Nad oblúkom je opäť baldachýn s latinským nekompletne zachovaným textom, po stranách je text modlitby k sv. Antonovi v poľštine. Ide o mimoriadne hodnotný a na území Slovenska ojedinelý nález. Preklad textu: Ak túžiš uznať nespočetné zázraky horlivého Antona, prosbou vyprosené: smrť, blud, poroba, diabli, malomocní sa k nej (Panne Márii) utiekajú, chorí z nevyliečiteľných chorôb sa stávajú zdravými.

Zdroj: visitspis.sk / Jakub Ondrej

( TK KBS, vis, jak, ml; pz ) 20201007031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]