[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 16. 06. 2021   Meniny má Blanka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kláštory cez víkend pootvorili svoje brány na Dni otvorených kláštorov
P:3, 07. 10. 2020 14:45, DOM

Bratislava 7. októbra (TK KBS) V roku 2020 si pripomíname "smutné" výročie – 70 rokov od likvidácie kláštorov, ktoré mali ukončiť život rehoľníkov a rehoľných komunít na Slovensku. Na jún bol plánovaný Deň otvorených kláštorov a mal sa niesť v duchu vďačnosti za vernosť a obetavosť mnohých bratov a sestier, ktorí vytrvali vo svojom povolaní aj v náročných rokoch prenasledovania.

Akcia sa presunula na 3. októbra 2020 a mala komorný charakter pri rešpektovaní všetkých pokynov proti šíreniu vírusu COVID-19. Kláštory teda iba pootvorili svoje dvere a ponúkli skrátenú verziu pripravovaného programu pre účastníkov do 50 osôb. Počas stretnutí bol prezentovaný dokument k výročiu Barbarskej noci, ktorého autorkou je sr. Ivica Kušíková, SSpS, a P. Tomáš Gerboc, SVD.

Žilina – školské sestry sv. Františka

Práve z Katolíckeho domu v Žiline, kde má sídlo provincialát školských sestier sv. Františka, boli v roku 1950 vyvezené ich sestry. Vzhľadom na opatrenia prišlo iba niekoľko veriacich, ale o to intenzívnejšie prežili spoločne svätú omšu, pri ktorej ďakovali za vernosť spolusestier v tých ťažkých časoch, z ktorých je ešte 12 v charitných domoch. Po zhliadnutí videa Barbarstvo moci o týchto udalostiach, zarecitovali spoločne Te Deum (sestry ho pred 70 rokmi spievali pri odchode zo žilinskej kaplnky). Sestry sa ešte po odchode veriacich pomodlili františkánsky sedemradostný ruženec.

Trenčín – školské sestry de Notre Dame, satmárky, služobnice Nepoškvrnenej Panny Márie

Ako informovali na svojom facebooku sestry služobnice, v nedeľu 4. októbra 2020 sa zúčastnili spomienkovej slávnosti v chráme Školských sestier de Notre Dame v Trenčíne. Prítomné boli aj sestry Kongregácie milosrdných sestier sv. Vincenta (Satmárky) a veriaci. Po spoločnej modlitbe si prítomní vypočuli osobné svedectvá sestier a sprítomnili dokument zo série Barbarstvo moci. Spoločne tak poďakovali za sestry, ktoré nasadením vlastného života bránili svoje povolanie i povolanie budúcich generácií.

Konferenciu vyšších rehoľných predstavených na Slovensku tvorí 73 reholí, 45 ženských a 28 mužských, ktoré majú svojich rehoľníkov a rehoľné sestry v 446 rehoľných komunitách na Slovensku. Viac o ich živote ponúkajú stránky www.kvrps.sk a www.zasvatenyzivot.sk.

TK KBS informovala sr. Františka Čačková, OSF

( TK KBS, fca, ml; pz ) 20201007030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]