[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ako objavovať lásku k Svätému písmu? Odpovedajú Katolícke noviny
P:3, 07. 10. 2020 09:30, DOM

Bratislava 7. októbra (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín (41/2020). Prinášame ich anotáciu, ktorú spracovala vedúca vydania Zuzana Artimová.

Avíza na Katolícke noviny 41/2020

Najnovšie Katolícke noviny približujú život výnimočne nadanej a vzdelanej rehoľníčky – svätej Hildegardy z Bingenu. Hoci sa sv. Hildegarda z Bingenu stala oficiálne svätou až v roku 2012, v povesti svätosti žila v mysliach ľudí už za svojho života i dlhých osem storočí po smrti. Pápež Benedikt XVI. ju vyhlásil za učiteľku Cirkvi. Bola to múdra a rozvážna žena, ktorú si Boh vyvolil osobitným spôsobom.

V reportáži pozývajú na návštevu maličkej dedinky na strednom Slovensku – Dolnej Bzovej (patrí do farnosti Podkriváň), kde je kaplnka zasvätená svätému Jánovi Máriovi Vianneyovi. Kaplnka sv. Jána Máriu Vianneya pochádza z roku 1999 a zaujme svojou architektúrou aj príbehmi.

Vysvetľujú, ako sa možno čo najlepšie skoncentrovať na svätej omši. Za vtieraním určitých obsahov, myšlienok v situáciách, keď chceme svoju myseľ zamerať na niečo dôležitejšie, môže byť akútna neschopnosť sústredenia, ale aj iný vážnejší problém. Ako zvládnuť spirituálnu koncentráciu, aby nám aktivity duchovného života prinášali primeraný úžitok, sme sa spýtali kňaza a psychológa Leopolda Slaninku, SJ.

Predstavujú dielo americkej spisovateľky a praktizujúcej katolíčky Flannery O´Connorovej. Jej knihy mnohí ľudia považujú za drsné a brutálne. Pri hlbšom zamyslení však pozorný čitateľ príde na to, že Flannery O´Connorová do svojich príbehov nenápadne začlenila silu ľudskosti, odpustenia, milosrdenstva a lásky k blížnemu.

Spomínajú na profesora Petra Libu, ktorý zomrel 25. septembra vo veku 89 rokov. Uznávaný vedec, literát, obľúbený pedagóg, dekan i rektor vysokej školy, fundátor Univerzity Konštantína Filozofa, ale aj vzácny, svedomitý, čestný, skromný a dobrý človek, manžel, otec, priateľ Peter Liba žil život postavený na pevnom základe viery. Katolícke noviny prinášajú myšlienky z príhovoru nitrianskeho biskupa Viliama Judáka, v ktorom na pohrebe Petra Libu 29. septembra v obci Melek zdôraznil: „Vďaka, pán profesor, za vzácny príklad živej viery. Nech je vám Pán sám odmenou. Odpočívajte v pokoji.“

Na záver Roka Božieho slova, ktorý sa skončil 30. septembra liturgickou spomienkou sv. Hieronyma, sa rozprávajú s biblistom Róbertom Lapkom o jeho priebehu i o tom, ako ďalej objavovať lásku k Svätému písmu, aby sa z čítania Biblie stala súčasť každodennej modlitby.

Predstavujú miesta vo francúzskych a talianskych Alpách, ktoré zaujmú aj pútnikov. Najväčšie európske pohorie ukrýva množstvo nádherných miest i ľudských príbehov plných viery a radosti z obyčajného života. Takého, v ktorom sa ich aktéri neženú za nedosiahnuteľnými métami, ale v jednoduchosti zažívajú naplnenie a pokoj v duši.

Približujú projekt Slovenskej katolíckej charity Adopcia na diaľku®. Vďaka tomuto projektu Slováci menia život detí v piatich krajinách sveta. Naplňujúci pocit, že som svojím aktívnym rozhodnutím pomohol niečo zlepšiť alebo dokonca nasmeroval niekoho život k lepšiemu, je na nezaplatenie. Platí to o to viac, keď môžeme pomôcť čo i len jednému dieťaťu postaviť sa na vlastné nohy, aby malo silu splniť si svoje sny.

V seriáli Detektívna jeseň s Agathou Christie si môžete prečítať úryvok z diela Tajomné zrkadlo.

TK KBS informovala Zuzana Artimová

( TK KBS, za, ml; pz ) 20201007015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]