[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farnosť v Charkove oslávila 25 rokov, pôsobenie neoslabil ani vírus
P:3, 06. 10. 2020 10:23, DOM

Ukrajina 6. októbra (TK KBS) Farnosť v ukrajinskom Charkove oslávila 25 rokov svojho fungovania. Mesto Charkov, v ktorom sa farnosť nachádza, má vyše 1,2 milióna obyvateľov. Prví kňazi postavili chrám i farské centrum a ľudia začali prichádzať.

„Naša farnosť je mladá, v tomto roku na slávnosť sv. Vincenta de Paul bude mať 25 rokov. Od iných farností sa odlišuje tým, že nevznikla kvôli tomu, že tu boli veriaci bez chrámu, ale s čisto misionárskym cieľom. Pred 25 rokmi nebol v tejto časti mesta žiadny katolík,” opisuje situáciu duchovný otec Ján Martinček, koordinátor projektu Adopcia na diaľku® a kňaz žijúci na Ukrajine 16 rokov.

„Posledných 10 rokov pôsobenia v našej misionárskej farnosti na východnej Ukrajine v Charkove sa snažíme viesť a formavať ju v duchu Združenia mariánskej mládeže. Práve deti a mládež tvoria prvú generáciu katolíkov. Ich rodičia sa väčšinou stali katolíkmi až v priebehu života. Buď boli pokrstení v dospelosti alebo boli prijatí do katolíckej cirkvi. Deti sú prvé, ktoré boli od narodenia pokrstené a formované ako kresťania katolíci," píše kňaz Martinček v liste pre katolícku charitu.

Takisto ako iné štáty, pandémia zasiahla aj Ukrajinu. Vláda vyhlásila stav karantény 12. marca, zavreli sa školy, tržnice, ale aj chrámy. „Keď sa začala karanténa, po komunitom rozhovore bola predložená myšlienka, aby jeden z našich spolubratov motivoval mládež načítať životopisy svätých a blahoslavených vincentínskej rodiny.” Úlohy sa nakoniec zhostila Monika Mmokwelu, ktorá nahovorila prvé príbehy svätých. Tie boli obohatené o fotografie a hudbu. Výsledné videá inšpirovali aj ostatných mladých a spolu vytvorili až 19 podobných videí o živote svätcov.

Táto myšlienka neostala len v Charkove. „Započal sa zaujímavý proces tvorivosti, záujmu, emócií a poznávania. Koncom mesiaca už bolo jasné, že táto idea opustí hranice našej farnosti a Charkova a naša mládež vyzvala mladých v Perečine, aby sa pridali. Do konca júla sa zapojili do tohto projektu mladí zo šiestich ukrajinských miest a vytvorili  jednotu napriek izolácii. Vzniklo 38 krátkych videí zo života svätých a blahoslavených. Mladí z každého mesta využili originalitu svojich talentov a tvorivosti,” ukončuje svoj list otec Martinček.

Všetci, ktorí sa chcú stať súčasťou projektu Adopcia na diaľku® a podporiť deti z Ukrajiny, tak môžu urobiť TU.

Zdroj: adopcianadialku.sk / Martin Kružliak

( TK KBS, adop, mkr, ml; pz ) 20201006015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]