[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Diecéznom centre v Žiline je výstava Jozefa Vydrnáka "Pri studni"
P:3, 02. 10. 2020 14:27, DOM

Žilina 2. októbra (TK KBS) "Pri studni" je názov novej autorskej výstavy výtvarníka Jozefa Vydrnáka. Otvorili ju dnes vo výstavných priestoroch Diecézneho centra na ulici Jána Kalinčiaka č. 1 v Žiline. Sprístupnili ju v rámci 11. ročníka Týždňa kresťanskej kultúry v Žiline. Výstavu si záujemcovia môžu pozrieť do 25. novembra 2020.

„Výstavu tvoria diela významného slovenského výtvarníka, grafika a ilustrátora Jozefa Vydrnáka, ktorý už dlhodobo spolupracuje so Žilinskou diecézou. Inštalácie v priestoroch Diecézneho centra v Žiline vyberáme tak, aby korešpondovali s kresťanskými hodnotami, pričom v diele autora je hlboko prítomná biblická a sakrálna tematika. Som veľmi rád, že sa nám podarila spolupráca s kvalitným profesionálom, ktorého tvorba odkazuje na skutočné hodnoty. Žiaľ, kvôli protiepidemiologickým opatreniam sa verejná vernisáž výstavy nemohla uskutočniť, preto sme sa rozhodli ponechať výstavu nainštalovanú netradične dlhší čas,“ uviedol riaditeľ Týždňa kresťanskej kultúry Dušan Václav.

„Výstava má názov Pri studni. Inšpirovalo ma k nemu dielo, ktoré sa nachádza aj v tejto expozícii. Vzniklo v rámci projektu O2H v roku 2017 pre Národné stretnutie mladých v Prešove. Pri zvažovaní koncepcie výstavy som sa rozhodol tu umiestniť jak sakrálne, tak profánne motívy,“ vysvetlil Jozef Vydrnák.

Jozef Vydrnák študoval u akad. maliara M. Sučanského v Trenčíne (1971 – 1977), absolvoval štúdium na SVŠT v Bratislave (1985) a na VŠVU – Oddelenie grafického dizajnu u prof. Ľ. Longauera, akad. mal. (2000). Profesionálne sa venuje maľbe, kresbe, voľnej a úžitkovej grafike, exlibris, ilustráciám a knižným úpravám, typografi i, realizáciám v architektúre. Venuje sa i esejistickej tvorbe, píše sprievodné texty do katalógov a k otvoreniu výstav. Vystavuje samostatne (od roku 1991 na 40 samostatných výstavách doma i v zahraničí – ČR, Poľsko, Francúzsko, Maďarsko...) i na spoločných výstavách. Je spoluzakladateľom a koordinátorom výtvarnej časti medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA. Získal viaceré ocenenia, medzi nimi za prínos kresťanských hodnôt do slovenského výtvarného umenia sa v roku 2017 stal laureátom Ceny Fra Angelica.

Týždeň kresťanskej kultúry je multižánrovým kultúrnym festivalom s históriou od roku 2009, kedy sa konal nultý ročník. Organizujú ho Inštitút Communio, n. o. a EKUZA. Inštitút Communio je neziskovou organizáciou. Do jej portfólia patria okrem Týždňa kresťanskej kultúry aj ďalšie aktivity ekumenického charakteru - vydáva mesačník Naša Žilinská diecéza, organizuje diskusie na duchovné a spoločenské témy. Ekuza je neformálne združenie cirkví pôsobiacich v Žiline. Vzniklo v roku 1999. Okrem Týždňa kresťanskej kultúry každoročne organizuje v meste Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, modlitby za mesto počas Staromestských slávností alebo modlitby žien.

TK KBS informoval Zdeno Pupík

( TK KBS, zpu, ml; pz ) 20201002023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]