[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 06. 2021   Meniny má Valéria       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Akademický rok na univerzitách v Nitre začali slávnostným Veni Sancte
P:3, 02. 10. 2020 10:25, DOM

Nitra 2. októbra (TK KBS) Pri príležitosti začiatku nového akademického roka 2020/2021 na nitrianskych univerzitách, sa  30. septembra 2020 v Kostole sv. Petra a Pavla uskutočnilo slávnostné Veni Sancte. Svätú omšu celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák spolu s rektorom Univerzitného pastoračného centra v Nitre Doc. Dr. Ľubomírom Hladom, miestnym farárom farnosti Nitra-Horné mesto Antonom Ďatelinkom a duchovným Andrejom Filínom, povereným pastoračnou starostlivosťou o mládež v Nitrianskej diecéze.

Na liturgickej slávnosti sa zúčastnili študenti z oboch nitrianskych univerzít v prítomnosti rektora UKF prof. Libora Vozára a prorektora UKF doc. Mariána Tvrdoňa, ako aj ďalších vysokoškolských pedagógov. Liturgickú slávnosť bolo možné sledovať aj prostredníctvom elektronických médií v priamom prenose.

Biskup Judák sa prítomným prihovoril myšlienkami na aktuálne témy významu výchovy a vzdelania spojených s prežívaním viery v Boha a úlohami Univerzitného pastoračného centra pri duchovnej formácii a pomoci pre študentov, aj pri prežívaní ťažkostí študentského života či aktuálnych kríz. Ako povedal: „Vzdelávanie a výchova, ktorá je spojená s hodnotou viery odhaľuje našu ľudskosť, keď nám odhaľuje Boha, ktorý nás stvoril. Miluje nás. Stal sa takým, ako sme my a ponúka nám svoju spásu. Spoznávame to, kým sme. Spoznávame toho, pre koho sme. Táto skúsenosť pretvára celý obzor ľudskej skúsenosti a formuje našich mladých ľudí pre pravú slobodu či pravý rozvoj.

Aj Univerzitné pastoračné centrum jestvujúce pri našich univerzitách, ktoré podporuje vedenie týchto škôl, vám chce v tom napomáhať. Aj keď je neľahká doba, nemožno sa na ňu vyhovárať, ako hovoril múdry Albert Einstein už pred rokmi: „Kríza je najväčším požehnaním pre ľudí a národy. Kreativita pramení z tiesnivých múk, ako keď sa deň rodí z tmavej noci. Práve v období krízy sa rodí vynaliezavosť, rôzne objavy a veľkolepé stratégie. Tí, ktorí svoje zlyhania a ťažkosti pripisujú kríze, dopúšťajú sa násilia na svojich vlastných talentoch a vážia si problémy viac ako riešenia. Skutočnou krízou je neschopnosť. Bez krízy neexistujú žiadne výzvy, bez výziev sa život stáva rutinou, pomalou agóniou. To najlepšie z každého človeka sa vynorí práve v kríze.“ 

“Ktosi povedal, že škola nás vychováva s veľkou nošou ideálov, aby sme mali po celý život čo strácať. Podstatné je, že nikdy neprídeme o všetky. Tak, ako nestratíme radosť z prírody, dobrej knihy, filmu, piesne či pekného stretnutia. Hodnoty našich učiteľov a vychovávateľov si nesie každý z nás po celý život v sebe. Treba sa s nimi deliť a darovať z nich aj iným. A Vy, milí mladí priatelia môžete byť takými misionármi dobra medzi svojimi spolužiakmi,“ povedal v závere svojej homílie biskup Judák a venoval študentom svoje želanie slovami: „Prajem Vám milí študenti, aby ste si aj v tomto akademickom roku kládli mnohé otázky a kládli ich aj iným. Usilovali sa hľadať na ne aj odpoveď, aby ste boli odborníkmi nielen v tej-ktorej študijnej oblasti, ale boli aj šťastnými ľuďmi, ktorí vedia prečo žijú.“ 

Na konci liturgickej slávnosti sa prítomným prihovoril aj rektor Univerzitného pastoračného centra v Nitre Doc. Dr. Ľubomír Hlad, ktorý zvlášť študentom aktuálne doporučil, aby k trom R, ktorými sú rúška, ruky a rozostupy pridali aj štvrté R, ktoré symbolizuje radosť.

Akademický školský rok 2020/2021 sa tak oficiálne aj s Božím požehnaním začal i v starobylej Nitre s nádejou, že napriek neľahkej situácii spôsobenej šírením koronavírusovej infekcie budú môcť študenti aj pedagógovia bez vážnejších problémov čerpať poznatky a vedomosti pre svoj budúci profesionálny život.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu, ml; pz ) 20201002022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]