[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 17. 06. 2021   Meniny má Adolf       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farnosti reagujú na obmedzenie počtov veriacich na bohoslužbách
P:3, 02. 10. 2020 09:59, DOM

Bratislava 2. októbra (TK KBS) Farnosti na Slovensku reagujú na ohlásené obmedzenie počtov veriacich na bohoslužbách. Viaceré z nich pridali sväté omše navyše, zvyčajne jednu pre seniorov. Na niektorých miestach nebude pri vchodoch chýbať služba, ktorá bude evidovať počet veriacich. Vyplýva to z oslovenia farností.

Na obmedzenie počtu veriacich na svätej omši už zareagovali v banskobystrickej Katedrále sv. Františka Xaverského. Počas pracovných dní tam bude svätá omša o 8:30 vyhradená iba pre seniorov. V nedeľu pridali dve sväté omše navyše (predpoludním a popoludní). O počítanie veriacich pri vstupe sa stará strážna služba, ktorá doteraz nezaznamenala prekročenie počtu 50 veriacich na bohoslužbu. Veriaci z tejto farnosti majú zároveň možnosť sledovať vybrané sväté omše aj online na Facebooku Rádia LUMEN, ktoré vysiela vybrané sväté omše z Katedrály v priamom prenose v rozhlase a aj na sociálnej sieti.

V obci Selce neďaleko Banskej Bystrice počas všedných dní nemajú obavy z vysokého počtu veriacich na jednu svätú omšu. Počas týždňa chodí na svätú omšu pravidelne približne 30 - 40 ľudí. Na nedeľu pridali jednu svätú omšu navyše, aby sa počet veriacich rozptýlil na tri slávenia počas sviatočného dňa. Zaujímavo sa s obmedzeniami vysporiadali vo farnosti Svätého Ducha v Leviciach. Sväté omše v nedeľu nielen posilnili, dokonca vymysleli systém vstupeniek na liturgické slávenia. Veriaci si ich môžu vyzdvihnúť v piatok a v sobotu na farskom úrade.

"V okamihu zverejnenia nových opatrení sme siahli po prostriedkoch, ktoré máme vyskúšané z prvej vlny - streamovanie liturgie, obnovenie svätej omše pre seniorov, prihlasovanie sa na svätú omšu prostredníctvom farskej internetovej stránky, usporiadatelia pri svätej omši pre seniorov, v niektorých prípadoch krstné či sobášne náuky prostredníctvom videohovoru a podobne. Tieto prostriedky opäť využívame od 1. októbra," informoval TK KBS Jozef Možiešik z Farnosti Skalité. "V prípade, že by sa objavila nákaza priamo v kostole, vieme doložiť presný zoznam účastníkov," dodal.

Viaceré farnosti v týchto dňoch uvažujú ako sa vysporiadať s presunutými slávnosťami prvého svätého príjímania či sviatosťou birmovania. "V týchto dňoch uvažujeme nad novými modelmi prípravy na prvé sväté prijímanie či birmovku," potvrdil duchovný otec Jozef Možiešik z Farnosti Skalité. "Hoci dúfame v opak, predpokladáme postupné sprísňovanie opatrení. Viaceré naše pastoračné aktivity či už modlitbové alebo katechetické sa zrejme aspoň čiastočne presunú do online priestoru. Chceme tiež viac podporovať spoločnú modlitbu v domácnostiach a poskytovať a poskytovať k tomu rodinám patričnú podporu," dodal.

Predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský v relácii Televízie Lux Jeden na jedného priblížil aj ďalšie povinnosti vyplývajúce z epidemiologických opatrení. Pri bohoslužbách sa neodporúča spievať, aby sa predišlo zvýšeniu rizika nákazy. Homílie by mali byť kratšie, aby účasť ľudí na danom mieste nebola príliš dlhá. Kázeň netreba podľa arcibiskupa skracovať v absolútnom zmysle, ale treba myslieť na to, že sa nachádzame v núdzovom stave. Ako ďalej dodal, vo vysluhovaní sviatosti birmovania sa bude pokračovať.

Podľa jednotlivých prípadov sa budú hľadať riešenia. Na základe počtu birmovancov, rozhovorov s miestnym farárom, animátormi a samotnými birmovancami sú vytvorené tri základné varianty. Prvý je, že sa birmovka celkom odloží na obdobie, keď budú lepšie podmienky. Ďalšou možnosťou je, že podľa počtu birmovancov by boli prítomní iba birmovanci a birmovní rodičia. Variantom je aj to, že na slávnosti budú okrem predsedajúcich liturgii iba samotní birmovanci. „To tiež nie je podľa predpisov zakázané, pretože birmovka je sviatosťou kresťanskej dospelosti, kde dospelí veriaci iba sprevádzajú bratov a sestry prijímajúcich birmovku,“ vysvetlil predseda KBS.

-

Zdroje: Farnosti - Selce, Banská Bystrica - Katedrála sv. Františka Xaverského, Skalité / TV LUX "Jeden na jedného" / Katolícke noviny

( TK KBS, rp, ml; pz ) 20201002021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]