Viedeň 30. septembra (KAP) V Rakúsku musia nosiť veriaci na bohoslužbách v uzavretých priestoroch rúška, ktorými si chránia nos a ústa. Toto opatrenie je najdôležitejšie z viacerých opatrení, ktoré boli zavedené vzhľadom na narastajúci počet nákazy koronavírusom, a na ktorých sa cirkvi a náboženské spoločnosti dohodli s ministerstvom kultúry a ktoré v súčasnosti v rámci Katolíckej cirkvi implementujú všetky diecézy. Ďalšou novou požiadavkou je, že je potrebné vypracovať koncepciu prevencie pre „jednorázové príležitostne konané náboženské slávnosti“, ktorej dodržiavanie musí zabezpečiť osoba zodpovedná za prevenciu. To platí pre svadby a pohreby, ako aj pre prvé sväté prijímania, birmovky a vysviacky, ako to vysvetľujú niektoré diecézy vo svojich pokynoch pre farnosti.
Cirkevné opatrenia pre verejné bohoslužby ďalej stanovujú, že medzi ľuďmi, ktorí nežijú v jednej domácnosti, musí byť dodržaná minimálna vzdialenosť jeden meter. Toto pravidlo platí pre Katolícku cirkev v celom Rakúsku, odkedy boli obnovené verejné bohoslužby v polovici mája. Povinnosť udržiavať minimálny odstup neplatí vtedy „ak si to vyžaduje vykonávanie náboženských úkonov“, ako napríklad udeľovanie sviatostí.
Všeobecná povinnosť nosiť ochranu úst a nosa platí počas celej verejnej bohoslužby. Nevzťahuje sa to na kňaza alebo kohokoľvek, kto vykonáva liturgickú službu (napr. lektor, kantor), ak je v dostatočnej vzdialenosti od veriacich. Pokiaľ ide o sväté prijímanie, platí predpis, že okrem veriacich musia mať aj rozdávatelia svätého prijímania ochranu úst a nosa.
Okrem toho musia byť pri bohoslužbách k dispozícii dezinfekčné prostriedky a musí sa tiež obmedziť spev. Počas verejných cirkevných bohoslužieb pod holým nebom majú byť každému k dispozícii sedadlá.
Príležitostné náboženské slávnosti
Sprísnenie sa týka „jednorázových príležitostne konaných náboženských slávností“. Na tento účel musí príslušné cirkevné spoločenstvo (resp. farnosť) vypracovať koncepciu prevencie a jej dodržiavanie musí zabezpečiť osoba zodpovedná za prevenciu. V tejto súvislosti je ústredným bodom manažment osôb kontaktu, ktorý sa musí zabezpečiť vhodnými opatreniami, ako sú vyhradené a označené sedadlá. Viedenská arcidiecéza napr. poskytuje na tento účel farnostiam špeciálne formuláre. Hárky kontaktných údajov, ktoré sa zozbierajú pri každej bohoslužbe, musia byť potom po 28 dňoch skartované.
Okrem toho vo všetkých diecézach platia Rámcové opatrenia Rakúskej biskupskej konferencie. Tie zahŕňajú hygienické predpisy pre osoby, ktoré sú poverené liturgickou službou. Zvlášť sa zdôrazňuje, aby sa po bohoslužbe čo najviac vyvetral kostol. Rovnako ako predtým, pri znaku pokoja sa nesmú podávať ruky.
I naďalej sa odporúča prijímanie na ruku, nie je však vylúčené ani prijímanie do úst. Navyše, liturgický dialóg „Telo Kristovo – Amen“ sa pri prijímaní vynecháva, ako to zaviedli diecézy už od konca júla. Ak počas rozdávania svätého prijímania príde k dotyku, je nevyhnutné, ihneď si dezinfikovať alebo umyť ruky.
Zdroj: www.bischofskonferenz.at / Preložil: Stanislav Gábor