[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nová kniha rozhovorov pápeža Františka je i pre ľudí bez vyznania
P:3, 10. 09. 2020 13:39, ZAH

Vatikán 10. septembra (RV) „TerraFutura“ (Zem budúcnosti) – pod týmto názvom vyšiel knižný rozhovor s pápežom Františkom od talianskeho ekologického aktivistu a odborníka na gastronómiu Carla Petriniho. Vydavateľský projekt adresovaný čitateľom aj za hranicami kresťanskej komunity čerpá z dialógu s pápežom počas troch sedení v rokoch 2018 - 2020.

Carlo Petrini (71) je zakladateľom a prezidentom neziskového združenia Slow Food, ako aj Univerzity gastronomických vied v piemontskej obci Pollenzo. Autor populárnych kníh o ochrane Matky Zeme bol z titulu svojich skúseností v oblasti ochrany životného prostredia prizvaný ako audítor na Synodu o Amazónii (6. – 27. októbra 2019). Po náboženskej stránke je agnostik a má za sebou aj politickú angažovanosť v línii komunizmu.

Kniha „TerraFutura“ (Zem budúcnosti) – Rozhovory s pápežom Františkom o integrálnej ekológii (TerraFutura. Dialoghi con Papa Francesco sull’ecologia integrale) vyšla na 240 stranách vo vydavateľstve Giunti-Slow Food Editore. Na jej prezentácii v sídle Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News vystúpili v stredu 9. septembra okrem Carla Petriniho, známeho v Taliansku pod populárnym menom „Carlin“, aj Mons. Domenico Pompili, biskup talianskej diecézy Rieti, ktorý je autorom predhovoru, a páter Antonio Spadaro, šéfredaktor časopisu La Civiltà Cattolica.

Carlo Petrini sa pozná pápežom Františkom už dlhšiu dobu. Ako spomenul, prvý kontakt s ním nadviazal päť mesiacov po jeho zvolení. Prvý z troch rozhovorov zahrnutých v knihe vznikol 30. mája 2018, v kontexte tretieho výročia encykliky Laudato si´. Druhé stretnutie sa uskutočnilo 2. júla 2019, tri mesiace pred špeciálnou biskupskou synodou pre región Amazónie, na ktorú bol Carlo Petrini pozvaný ako audítor, čiže účastník s možnosťou sledovať diskusiu bez práva hlasovať. Posledný z Petriniho rozhovorov s pápežom je z 9. júla 2020 a reflektuje aj dôsledky pandémie.

Témy rozhovorov pokrývajú širokú oblasť spojenú s encyklikou Laudato si´, s jej genézou i dosahu jej myšlienok na svetovú verejnosť, ale aj spoločenské témy ako napr. gastronómia či film. Pápež František okrem iného osvetľuje svoje osobné dozrievanie v pohľade na tému ochrany životného prostredia. Hovorí o „dlhej ceste“, začatej v roku 2007 v brazílskej Aparecide na 5. generálnom zhromaždení Rady biskupských konferencií Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAM),  kde sa zúčastnil ako arcibiskup Buenos Aires a dostal za úlohu vypracovať záverečný dokument.

V rozhovore s Carlom Petrinim sa pápež priznáva, že spočiatku mal problém chápať postoje brazílskych biskupov, keď hovorili o „veľkých problémoch Amazónie“. Hovorí takto:

„Spočiatku som týmto témam ani ja nerozumel. Potom, ako som sa pustil do ich štúdia, nadobudol som o nich povedomie, strhol som závoj. Myslím si, že bude dobré nechať všetkým čas na pochopenie. Zároveň však treba aj urýchlene konať, aby sme zmenili naše paradigmy, ak chceme mať budúcnosť“.       

Prezentátori novej knihy TerraFutura (Zem budúcnosti) svorne položili dôraz na jej dialogický charakter. Dielo presahuje okruh adresátov z radov Katolíckej cirkvi či kresťanstva a je ďalším dôkazom toho, že encyklikou Laudato si´ o starostlivosti o náš spoločný domov sa pápež František prihovára všetkým ľuďom dobrej vôle.

O charaktere svojho vzťahu s pápežom Františkom sa Carlo Petrini vyjadril v rozhovore pre Vatican News týmito slovami:

„Tieto rozhovory sú novým utužením osobného vzťahu, ktorý trval už päť rokov, odkedy som s pápežom Františkom nadviazal kontakt, päť mesiacov po jeho zvolení. Musím povedať, že sa vždy typicky vyznačoval týmto ľudským vzťahom a touto pozornosťou voči spoločnému domu. Musím tiež povedať, že tento mimoriadny dokument, akým je Laudato si´, sa výslovne obracia nielen na katolícky svet, ale na všetkých, a tak si myslím, že je aj pre laický svet jednou veľkou príležitosťou reflektovať nad tým, ako je potrebné zmeniť paradigmy tejto ekonomiky a súčasne vytvoriť podmienky pre nový humanizmus. Toto je charakteristický prvok nášho vzťahu.“      

Carlo Petrini je aj podporovateľom medzinárodnej ochranárskej siete Madre Terra, ktorá má medzi stotisíc členmi roľníkov, rybárov, remeselníkov, kuchárov, bádateľov, kňazov, aj členov domorodých kmeňov. Výťažok z knihy TerraFutura (Zem budúcnosti) je určený na vytvorenie Študijného strediska zameraného na integrálnu ekológiu.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20200910025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]