[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Africkí biskupi počas pandémie koronavírusu apelujú na odpustenie dlhov
P:3, 05. 06. 2020 15:29, ZAH

Burkina Faso 5. júna (RV) V súvislosti s koronavírusovou krízou, ktorá podlomila existenčné zázemie v mnohých afrických krajinách, apelujú africkú biskupi združení vo svojej kontinentlnej organizácii (SECAM) na odpustenie dlhov, ako na jedinú možnú cestu.

Veľa afrických krajín investuje väčšinu svojich príjmov na splátky dlhov, ktoré majú u rôznych medzinárodných subjektov. Premieta sa to spätne do ich národného rozpočtu a schopnosti rozvíjať základné verejné služby ako je zdravotníctvo a vzdelanie. Kardinál Philippe Luédraogo (arcibiskup Ouagadougou, Burkina Faso), ktorý je na čele Združenia biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru (SECAM), preto vyzýval v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou k rozsihalemu zrušeniu dlhov.

Kardinl Ouédraogo sa obracia na predstaviteľov "bilaterálnych a multilaterálnych humanitárnych agentúr" a vyzýva ich, aby "preskúmali prípad Afriky, ktorá sa stretáva s nedostatkom zdrojom pre boj proti pandémii a nedostatkom podpory pre tých, ktorí nepracujú v štátnom sektore a boli nútení kvôli lockdownu prerušiť svoje aktivity."

Africkí biskupi konštatujú, že niektoré opatrenia síce boli prijaté, avšak - ako dodávajú - chceli by "pokročiť ďalej a vyzvať k rozsiahlemu zrušeniu dlhov afrických krajín, ktoré by pomohlo k oživeniu ich ekonomík." Okrem toho žiadajú aj o podporu afrických krajín určenú na zvýšenie kvality ich zdravotníckeho systému.

S ohlásením pandémie nariadila väčšina afrických vlád lockdown, zaviedla opatrenia sociálneho dištancovania, zatvorila hranice, obmedzila cestovanie, zrušila školskú výučbu a zakázala zhromažďovanie. Počet ochorení na Covid-19 je však v Afrike relatívne nízky.

Podľa nedávneho posudku Caritas Internationalis sú však dopady pandémie na africkom kontinente horšie než inde. Už tak zlá ekonomická situácia chudobných krajín sa ešte zhoršila. Podľa cirkevného asistenta Caritas Mons. Pierra Cibamba sú do istej miery na vine predchádzajúce katastrofy, ako povodne, sucho, invázia kobyliek, zlá úroda a práve zadĺženosť.

Príchod pandémie nikto nevidel, jej tragické dôsledky však sú zjavné. "V súvislosti s jej devastujúcimi dopadmi môžeme bezpochyby povedať, že následky pandémie sú tragické," pokračuje kardinál Ouédraogo. Na ekonomickej úrovni došlo k evidentnému prepadu kvôli uzatvoreniu podnikov, najmä v kľúčových produktívnych sektoroch, v turistike, leteckej doprave a hotelovom priemysle. Vo viacerých krajinách je možné očakávať sociálne nepokoje a najmä v Afrike, ktorá je teraz zaťažená a kde sa naďalej zhoršuje nezamestnanosť, bude dochádzať k ďalšiemu ožobračovaniu populáácie," povedal predseda SECAM.

( TK KBS, rv cz, job, ml; pz ) 20200605038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]