[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 06. 10. 2022   Meniny má Natália      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Regina caeli: Po nanebovstúpení je Ježiš naďalej a stále medzi nami
P:3, 24. 05. 2020 16:30, ZAH

Vatikán 24. mája (RV) V plnom znení prinášame príhovor Svätého Otca Františka pred poludňajšou modlitbou Regina caeli – Raduj sa, nebies Kráľovná – v 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája 2020.

Svätý Otec sa prihovoril cez médiá zo Sály bibliotéky Apoštolského paláca. Svätý Otec udelil požehnanie čínskym veriacim v deň Panny Márie zo Šešanu, pripomenul Deň médií, pozdravil saleziánov na sviatok Panny Márie Pomocnice, prisľúbil návštevu talianskej diecéze Acerra a vyhlásil Rok Laudato si´. Jeho výzvy a pozdravy prednesené po udelení apoštolského požehnania publikujeme po príhovore.

- - - -

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes sa v Taliansku i ďalších krajinách slávi Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Evanjeliová stať (porov. Mt 28,16-20) nám ukazuje apoštolov, ktorí sa zišli do Galiley, „na vrch, kam im Ježiš rozkázal“ (v. 16). Tu, na vrchu, sa odohráva posledné stretnutie vzkrieseného Pána so svojimi učeníkmi. „Vrch“ má v sebe mnoho symboliky a odkazov. Na vrchu Ježiš vyslovil blahoslavenstvá (porov. Mt 5,1-12); na vrch sa chodieval modliť (porov. Mt 14,23); tam sa stretával so zástupmi a uzdravoval chorých (porov. Mt 15,29). No tentoraz už na vrchu nie je Učiteľ, ktorý koná a učí, ale Zmŕtvychvstalý, ktorý žiada od učeníkov, aby konali a ohlasovali, zverujúc im poverenie pokračovať v jeho diele.

Ustanovuje im poslanie týkajúce sa všetkých ľudí. Hovorí: „Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal“ (v. 19-20). Obsah poslania zvereného apoštolom je nasledovný: ohlasovať, krstiť, učiť a kráčať cestou vytýčenou Učiteľom, čiže živým Evanjeliom. Z tohto posolstva spásy vyplýva v prvom rade povinnosť svedectva – bez svedectva nemožno ohlasovať –, ku ktorému sme i my, učeníci dneška, povolaní, aby sme zdôvodňovali našu vieru.

Pred takouto náročnou úlohou, a uvedomujúc si naše slabosti, sa cítime nehodní, ako sa iste cítili byť aj samotní apoštoli. No netreba sa zľaknúť, pamätajúc na slová, ktoré Ježiš adresoval učeníkom pred tým, než vystúpil do Neba: „Ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta“ (v. 20).

Tento prísľub nás ubezpečuje o Ježišovej ustavičnej a utešujúcej prítomnosti medzi nami. No akým spôsobom sa táto prítomnosť uskutočňuje? Skrze jeho Ducha, ktorý vedie Cirkev kráčať dejinami ako spoločníčka na ceste pre každého človeka. Je to ten Duch, ktorý, poslaný od Krista a Otca, pôsobí odpúšťaním hriechov a posväcovaním všetkých, ktorí sa ako kajúcnici v dôvere otvárajú pre prijatie jeho daru.

Prísľubom, že s nami zostane až do konca čias, Ježiš nastoľuje spôsob svojej prítomnosti vo svete ako Vzkriesený. Ježiš je prítomný vo svete, ale odlišným spôsobom, spôsobom Vzkrieseného, to znamená, že jeho prítomnosť sa zjavuje v Božom slove, vo sviatostiach, v stálom a vnútornom účinkovaní Ducha Svätého.

Slávnosť Nanebovstúpenia nám hovorí, že Ježiš, hoci vystúpil do neba, aby prebýval v sláve po pravici Otca, je naďalej a stále medzi nami: z tohto pramení naša sila, naša vytrvalosť a naša radosť, práve z prítomnosti Ježiša medzi nami so silou Ducha Svätého.

Nech nás Panna Mária sprevádza na našej ceste svojou materskou ochranou: od nej sa učme vľúdnosti a odvahe, aby sme boli vo svete svedkami vzkrieseného Pána.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- - - -

Po spoločnej modlitbe a udelení apoštolského požehnania Svätý Otec predniesol niekoľko pozdravov a aktuálnych výziev. Prihovoril sa týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry, duchovne sa spojme s katolíckymi veriacimi v Číne, ktorí dnes s osobitnou úctou slávia sviatok Preblahoslavenej Panny Márie, Pomocnice kresťanov a Patrónky Číny, uctievanej vo svätyni Šešan v Šanghaji. Zverme do vedenia a ochrany našej nebeskej Matky duchovných pastierov a veriacich Katolíckej cirkvi v tejto veľkej krajine, aby boli silní vo viere a pevní v bratskej jednote, radostní svedkovia a šíritelia dobročinnej lásky a bratskej nádeje i dobrí občania.

Milovaní bratia a sestry katolíci v Číne, túžim vás uistiť, že univerzálna Cirkev, ktorej ste integrálnou súčasťou, zdieľa vaše nádeje a podporuje vás v životných skúškach. Sprevádza vás modlitbou za nové vyliatie Ducha Svätého, aby vo vás mohlo žiariť svetlo a krása Evanjelia, Božia moc na spásu každého, kto verí. V opätovnom vyjadrení vám všetkým svojej veľkej a úprimnej náklonnosti, udeľujem vám osobitné apoštolské požehnanie. Nech vás Matka Božia stále ochraňuje!

Zverme nakoniec príhovoru Panny Márie všetkých učeníkov Pána a všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí v tomto ťažkom čase v každej časti sveta so zanietenosťou a nasadením pracujú pre mier, pre dialóg medzi národmi, pre službu chudobným, pre ochranu stvorenstva a pre víťazstvo ľudstva nad každou chorobou tela, srdca i duše.

Na dnes pripadá Svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov, tento rok venovaný téme rozprávania, narácie. Nech nás táto príležitosť povzbudí k vyrozprávaniu a podeleniu sa s konštruktívnymi príbehmi ktoré nám pomáhajú pochopiť, že sme všetci súčasťou jedného príbehu, väčšieho než my sami, a môžeme s nádejou hľadieť do budúcnosti, ak si skutočne bratsky preukazujeme vzájomnú starostlivosť.

V dnešný deň Panny Márie Pomocnice zdravím z vrúcneho srdca saleziánov a saleziánky. S vďačnosťou pamätám na duchovnú formáciu, ktorú som dostal od synov dona Bosca.

Dnes som mal ísť do Acerry, aby som podporil vieru tamojších obyvateľov a úsilie tých, ktorí sa angažujú v boji proti dráme znečistenia takzvanej „Zeme ohňov“. Moja návšteva bola síce odložená, no každopádne posielam biskupovi, kňazom, rodinám a celému diecéznemu spoločenstvu môj pozdrav, moje požehnanie a moje povzbudenie, v očakávaní, že sa stretneme len čo to bude možné. Prídem, to je isté!

A dnes je aj piate výročie encykliky Laudato si´, ktorej zámerom bolo vyzvať k pozornosti voči výkriku Zeme a chudobných. Vďaka iniciatíve Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj vyústi „Týždeň Laudato si´“, ktorý sme práve slávili, do Osobitného roka na uvažovanie nad encyklikou, od 24. mája tohto roku až do 24. mája budúceho roka. Pozývam všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa zapojili, ujali sa starostlivosti o náš spoločný domov a o našich krehkejších bratov a sestry. Na internetovej stránke bude zverejnená modlitba venovaná tomuto Roku. Bude pekné, keď sa ju budeme modliť.“

Svätý Otec sa s veriacimi rozlúčil ako zvyčajne prosbou o modlitbu a želaním dobrej chuti k obedu.

Preložila: Slovenská redakcia VR

( TK KBS, RV mk, zk, jb; ml ) 20200524004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23