Vatikán 22. mája (RV) Už vyše dvoch mesiacov Svätý Otec František neprijíma z dôvodu zdravotnej prevencie skupinové audiencie. Prvou lastovičkou bolo jeho stretnutie so skupinkou mimoriadnych športovcov v stredu 20. mája.Delegáciu tých, ktorí sa mali zúčastniť na podujatí vatikánskeho športového združenia Atletica Vaticana s názvom „Bežíme spoločne“, prijal Svätý Otec v Sále bibliotéky, kde bežne prijíma hlavy štátov.
„Živá“ audiencia sa konala po skončení „virtuálnej“ generálnej audiencie Svätého Otca, pri ktorej predniesol katechézu v priamom prenose.
Skupinu nezvyčajných športovcov predstavil pápežovi kardinál Gianfranco Ravasi, predseda Pápežskej rady pre kultúru: tvorili ju jedenásťročné dievča na vozíčku s neurodegeneratívnou chorobou, športovkyňa s kognitívno-vzťahovým hendikepom, imigrant z Ghany, ktorý prežil väznenie v Líbyi, žena vo výkone trestu v rímskej väznici či talianska reprezentačná atlétka, ktorej matka pochádza z inej kultúry.
Pápež sa prihovoril návštevníkom spontánnymi slovami: „Ďakujem vám všetkým za prácu, ktorú konáte: každý robí niečo pre komunitu, pre druhých. A toto je radosť, či nie? Radosť robiť niečo pre druhých. A potom následne dostávame od druhých.“
„Rozdávate druhým krásu, krásu športu,“ pokračoval pápež a zdôraznil slogan podujatia „Bežíme spoločne“: „Vy nie ste odrezaní od druhých, bežíte spoločne.“
Medzinárodný atletický míting „Bežíme spoločne“ s anglicko-latinským názvom We Run Together – Simul Currebant bol pôvodne plánovaný na štvrtok 21. mája v Castel Porziane pri Ríme, no z dôvodu svetovej zdravotnej situácie ho odložili na neskôr. Cieľom podujatia je šíriť „posolstvo mieru a solidarity, vyzdvihujúc prostredníctvom športu základné hodnoty ako vzájomné stretávanie, podelenie sa, začlenenie a dialóg“.
Latinské slová „simul currebant“ pochádzajú z Jánovho evanjelia. Pápež František poukázal práve na ich hlbší význam:
„Ide tu vždy o ten postoj, ktorý nachádzame v evanjeliovom úryvku o dvoch učeníkoch, ktorí vo veľkonočné ráno bežali k Ježišovmu hrobu (porov. Jn 20,3-6). Prvý pribehol mladší [Ján], a starší [Peter] zostal pozadu. Avšak je tu vždy úcta počkať na toho druhého.
A existuje pravidlo pre pútnikov ešte z doby Stredoveku, pre tých, čo putovali do svätýň, tak ako je to i dnes napríklad v Santiagu de Compostela. To pravidlo hovorí: Musí sa ísť krokom toho najslabšieho, tempom najpomalšieho.
Niekto si povie: „Ale nie, ja idem popredu...“ – Nie. Treba rešpektovať tempo. Tak ako to urobil Ján: áno, prišiel ako prvý, ale počkal na druhého.
Toto je niečo pekné, čo sa musíme ako ľudstvo naučiť: ísť podľa kroku tých, ktorí majú iné tempo, alebo na nich aspoň brať ohľad a zapojiť ich do nášho kroku.“
Organizátorom podujatia „Bežíme spoločne“ je združenie Athletica Vaticana v spolupráci so športovou skupinou „Žlté plamene“ členov talianskej finančnej polície (Fiamme Gialle della Guardia di Finanza), ďalej tzv. Nádvorie hľadajúcich (Cortile dei Gentili), ktoré funguje pod hlavičkou Pápežskej rady pre kultúru a regionálna organizácia Talianskej federácie ľahkej atletiky (FIDAL-Lazio).
Súčasťou je dobročinná zbierka pre nemocnice v Bergame a Brescii, ktoré sa stali symbolom boja proti pandémii.