[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 06. 10. 2022   Meniny má Natália      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri rannej omši sa pápež František modlil za nespravodlivo odsúdených
P:3, 07. 04. 2020 12:21, ZAH

Vatikán 7. apríla (RV) Povolaním každého z nás je slúžiť. Ak sa od toho vzdialime, vzďaľujeme sa od Božej lásky. O tomto hovoril pápež František v homílii v Dome sv. Marty dnes, v utorok 7. apríla. Rannú svätú omšu obetoval za všetkých, čo znášajú na vlastnej koži nespravodlivé rozsudky:

„V týchto dňoch Pôstneho obdobia sme videli prenasledovanie, ktoré znášal Ježiš a ako sa učitelia Zákona na ňom vyvŕšili: bol súdený v zášti, so zúrivosťou, a pritom bol nevinný. Chcel by som sa dnes modliť za všetkých, ktorí znášajú nespravodlivý rozsudok z nenávisti.“

V úvode svätej omše zaznela vstupná antifóna: «Nevydávaj ma zvoli utláčateľov; veď povstali proti mne kriví svedkovia, dychtiví po násilí» (Ž 27,12).

Svätý Otec v homílii komentoval dnešné liturgické čítania – druhú pieseň o Pánovom služobníkovi z Knihy proroka Izaiáša (49,1-6) a úryvok z Evanjelia podľa Jána (13,21-33.36-38), ktoré hovorí o Judášovej zrade a Petrovom zapretí. Svätý Otec veriacich vyzval vyprosovať si milosť vytrvať v službe aj napriek našim pádom.

Slávou kresťana je slúžiť, sme povolaní už pred narodením

- - -

Plné znenie homílie Svätého Otca

„Izaiášovo proroctvo, ktoré sme si vypočuli, je proroctvom o Mesiášovi, o Vykupiteľovi, ale aj proroctvom o ľude Izraela, o Božom ľude: môžeme povedať, že to môže byť proroctvo o každom jednom z nás.

V podstate proroctvo zdôrazňuje, že Pán si vyvolil svojho sluhu od matkinho lona: hovorí to dvakrát. Jeho sluha bol vyvolený od začiatku, od narodenia či ešte pred narodením.

Boží ľud bol vyvolený pred narodením: a tak isto aj každý z nás. Nik z nás nespadol na svet len tak náhodne, náhodou. Každý má nejaké určenie, slobodný údel, údel vyvolenia Bohom. Rodím sa s údelom byť Božím dieťaťom, byť Božím služobníkom, s úlohou slúžiť, budovať, stavať. A to od matkinho lona.

Jahveho služobník, Ježiš, slúžil až po smrť: zdalo sa to ako porážka, bol to však spôsob služby. A toto zdôrazňuje spôsob služby, aký si musíme osvojiť v našom živote. Slúžiť znamená dávať sa, dávať sa druhým. Slúžiť znamená nenárokovať si pre každého z nás nejaký prospech, ktorý by nebol slúžením.

Slúženie je slávou; a slávou Krista je slúžiť až po zrieknutie sa seba samého, až po smrť, smrť na kríži. Ježiš je služobníkom Izraela. Boží ľud je služobníkom; a keď sa Boží ľud vzdiali od tohto postoja služby, je odpadlíckym ľudom: vzďaľuje sa od povolania, ktoré mu dal Boh. A keď sa každý z nás vzdiali od tohto povolania slúžiť, vzďaľuje sa od Božej lásky. A stavia svoj život na iných láskach, koľkokrát  modlárskych.

Pán si nás vyvolil od materského lona. V živote existujú pády: každý z nás je hriešnik a môže padnúť i padol. Výnimkou sú len Panna Mária a Ježiš: všetci ostatní sme padli, sme hriešnikmi. Avšak to, čo je dôležité, je postoj pred Bohom, ktorý si ma vyvolil, ktorý ma pomazal ako služobníka; je to postoj hriešnika, ktorý je schopný prosiť o odpustenie, tak ako Peter, ktorý najprv prisahá: „Nie Pane, nikdy ťa nezapriem, v nijakom prípade!“ - no potom, ako zaspieva kohút, plače. Ľutuje. Toto je cesta služobníka: keď skĺzne, keď padne, prosí o odpustenie.

Naopak, ak služobník nedokáže pochopiť, že upadol, keď sa ho vášeň zmocní takým spôsobom, že ho vedie k modlárstvu, otvára srdce satanovi, vstupuje do noci: a to sa stalo Judášovi.

Pomyslime dnes na Ježiša, služobníka verného v službe. Jeho povolanie je slúžiť, až po smrť, a to smrť na kríži. Pomyslime na každého z nás, súčasť Božieho ľudu: sme služobníkmi, naše povolanie je pre službu, nie na to, aby sme ťažili z nášho miesta v Cirkvi.

Slúžiť. Vždy v službe.

Vyprosujme si milosť vytrvať v službe. Neraz s pokĺznutiami, pádmi, avšak  aspoň tú milosť plakať tak, ako plakal Peter.“

Duchovné sväté prijímanie

Pre veriacich sledujúcich svätú omšu prostredníctvom médií pápež vyslovil modlitbu duchovného svätého prijímania:

„Môj Ježišu, verím, že si v Najsvätejšej oltárnej sviatosti skutočne prítomný. Milujem ťa nadovšetko a moja duša túži po tebe. Keďže ťa teraz nemôžem prijať sviatostne, príď do môjho srdca aspoň duchovne. A pri tvojom príchode ťa objímam a celkom sa s tebou spájam. Nedovoľ, aby som sa niekedy odlúčil od teba.“

( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20200407026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23