Bratislava 6. apríla (TK KBS) Afrika je posledným svetadielom, ktorý koronavírus zasiahol, ale o to ničivejšiu stopu môže zanechať. „Ak sa koronavírus rozšíri v Mozambiku, bude to skutočná katastrofa. Minulý týždeň boli zaznamenané tri prípady nákazy, ktoré pochádzali z juhoafrickej republiky,“ povedal pre denník L´Osservatore Romano miestny misionár Juan Gabriel Arias. Tento argentínsky kňaz pôsobí v malej lokalite Mangunde, ktorá je vzdialená 240 kilometrov od hlavného mesta Maputo. „Mozabik má už dnes vysoké počty chorých na AIDS, maláriu a tuberkulózu. Na tisíc obyvateľov nepripadá ani jeden lekár. Tečúca voda je luxus. Vybavenie nemocníc je nedostatočné,“ vysvetľuje misionár.
Ako dodáva, jeho misia svätého Benedikta pritom má veľké šťastie, pretože najbližšia provinčná nemocnica je vzdialená len 40 kilometrov a nedávno v nej bolo otvorené nové dvanásťlôžkové oddelenie intenzívnej starostlivosti na dva milióny obyvateľov. Z iných dedín sa do nemocníc, ktoré aj tak nie sú vybavené ventilátormi ani kyslíkom, dochádza až 700-800 kilometrov.
Voda, ktorá je jedným z najdôležitejších prvkov v boji s koronavírusom, je v Afrike vzácny tovar, popisuje misionár, ktorý aspoň pri jedinej obecnej studni, ktorá by sa mohla zmeniť na ohnisko nákazy, postavil vedro s dezinfekciou na umývanie rúk pred čerpaním vody.
Ďalšou dôležitou kapitolou by bola prevencia, podotýka argentínsky kňaz, ale tú v Mozambiku sťažuje absencia elektrickej siete. „Ľudia nemajú televíziu ani rozhlas a ani prístup k informáciám. Vytvorili sme skupinu mladých ľudí, ktorí s osvetovou brožúrkou navštevujú všetky dediny. Každý deň obídeme jednu oblasť,“ hovorí Juan Gabriel Arias, ktorý na otázku, či preruší pastoračnú službu, rozhodne odpovedá: „Nikdy! Ak sem epidémia dorazí, musím stáť pri svojich ľuďoch, udeľovať im sviatosť pomazania chorých a rozlúčiť sa s nimi na pohrebe. Keď mám pri tom zomrieť, nech sa tak stane. Čo je lepšie, ako položiť život v kňazskej službe?“
Zdroj: Rádio Vatikán