Praha 27. marca (TK KBS) Šírenie nákazy koronavírusu, prvé úmrtia v Čechách a obmedzený pohyb na verejnosti považuje pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka za bolestnú skúšku. Česká spoločnosť z nej zatiaľ vychádza podľa neho dobre, ľudia si pomáhajú a rodiny majú možnosť sa stmeliť. Český primas to povedal v relácii Interview ČT24.Dominik Duka vníma súčasnú situáciu ako skúšku, ktorú chápe v kontexte veľkonočného príbehu o utrpení Spasiteľa. "Ľudské obete sú bolestné. Táto situácia nám ukazuje jedno. Že "nebudeme večne mladí" a "smrť je súčasťou ľudského života." "Ale môžeme dnes zažiť niečo z toho, čo prežíval Ježiš a jeho učeníci."
Vyzdvihol, že spoločnosť sa teraz spojila a ťahá za jeden povraz. Množstvo ľudí navyše pomáha vo svojom okolí, uviedol. "Mali by sme byť vďační. Musíme si priznať, že sme obstáli dobre, že úmrtnosť tejto infekcie je pomerne veľmi nízka. A ako by ten vírus mal úctu pred detstvom a mladosťou, takže tí, čo sú na začiatku života, majú veľkú nádej do budúcnosti, "zhodnotil Duka.
Súčasnú situáciu vníma aj ako možnosť sa upokojiť a zblížiť. "Verím, že rodiny s deťmi majú isté starosti, ale tiež to dáva určitú možnosť, aby sa deti s rodičmi oveľa lepšie zoznámili a naučili sa lepšie žiť spolu. Celá spoločnosť pochopila, že musíme ťahať za jeden povraz," povedal kardinál Duka.
"Najviac nebezpečné je v dnešnej situácii podľahnúť strachu a panike. Tým sa znižuje aj náš odpor a imunita, "dodal Duka. Kardinál sa stotožňuje s výzvou pápeža Františka, aby sa kvôli obavám z nákazy neprijímali také "prísne pravidlá, ktoré by boli až drastické". Odkázal tým na nariadenie platné v Taliansku, kde ľudia nemajú navštevovať umierajúcich príbuzných v nemocniciach.
"Myslím si, že vďaka postojom nášho tímu, ktorý zodpovedá za bezpečnosť v štáte, sa táto možnosť prítomnosti uvoľňuje. Za to som nesmierne vďačný. A tiež by som prosil, aby personál nemocnice myslel na tento rozmer, "vyzval Duka, aby umierajúci mali po svojom boku do poslednej chvíle niekoho ďalšieho.
Druhým dychom ale pražský arcibiskup sa prihovára zdravotníkom aj záchranárom: "Je namieste im poďakovať. Či už lekári, zdravotný personál alebo záchranné zložky riskujú a môžeme byť na nich hrdí. Je to vďačnosť hlavne ženám v zdravotníctve, pretože nesú tú najväčšiu záťaž tejto choroby, aj s vedomím, že majú doma rodinu.
"Kvôli obavám zo šírenia koronavírusu sa nekonajú už niekoľko týždňov spoločné sväté omše, Cirkev preto niektoré bohoslužby vysiela online. "Podľa niektorých ohlasov na Facebooku sa ukazuje, že tieto omše sleduje výrazná časť ľudí, ktorá sa inak bohoslužieb nezúčastňuje," zdôraznil kardinál Duka. Nielen to podľa neho odhaľuje, že každý človek z času na čas potrebuje aspoň trochu duchovnej podpory.
Zdroj: ČT24 / Spracoval: Radoslav Babjarčík