Bratislava 28. februára (TK KBS) Od kedy máme nešťastný vírus v Taliansku, prestali sme podľa pápežského almužníka kardinála Konrada Krajewského prezentovať kultúru smrti. "Nikto dnes nehovorí o tom, či deti s Downovým syndrómom môžu, alebo nemôžu žiť. Nikto dnes nehovorí, že starší ľudia "čakajú" na eutanáziu. Neorganizujú sa pochody "rovnosti", ktoré sú proti rovnosti a proti slobode. Nikde sa nehovorí o potratoch. Všetci sú za život. Hľadáme vakcíny, hľadáme ako sa zachrániť. Počnúc od médií, všetci si dnes vyberajú život,” povedal kardinál Konrad Krajewski.Kardinál vo svojich vyhláseniach zdôrazňuje, že v prípade skutočného ohrozenia "vlastného" života je spoločnosť pripravená podniknúť radikálne kroky na jeho záchranu. Obmedzujeme svoju slobodu: nemôžeme opustiť mestá, stretnutia sú pozastavené, na severe Talianska ľudia nechodia do práce. A všetci to schvaľujú, aby mohli žiť.
Pápežský almužník pripomína, že Veľký pôst je časom "nahliadnutia do svojho vnútra pred Bohom”. Pre kresťanov je časom priblíženia sa k Bohu, ako Darcovi a Milovníkovi života a tiež (je časom) uskutočňovania a hodnotenia osobných roznoduní. Veľky pôst je na to, aby som uvidel, či si vyberám život, alebo či si vyberám smrť. Boh nám dáva túto slobodu, ale nie vždy ju dokážeme využiť.
Modlitba je podľa kardinála kladenie seba do stredu sveta, lebo tam kde je Boh a ja, tam je centrum sveta. Odporúča malé predsavzatie: keď budem počas dňa prechádzať popri ktoromkoľvek kostole, vstúpim doň na chvíľku, aby som bol v centre sveta, lebo tam je ten najväčší dar, aký máme: Eucharistický Kristus. Ak prejdem okolo piatich kostolov, urobím pred nimi znak kríža a vstúpim. “Modlitba, to je pozeranie sa v Bohu. Teda vstúpim a opýtam sa ho: Ježišu, páčim sa Ti? Či to, čo hovorím a robím, sa Ti páči? Ježišu, postaraj sa o mňa, lebo neviem si poradiť so svojou slobodou.”
Zdroj: www.gosc.pl