[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Piatková homília: Môže milovať Boha ten, komu nezáleží na bratovi?
P:3, 11. 01. 2020 16:01, ZAH

Vatikán 11. januára (RV) Láska je konkrétna a vyjadruje sa konaním dobra, naopak ľahostajnosť prezrádza chýbajúcu lásku tak voči Bohu, ako i voči blížnemu. O tomto kázal Svätý Otec v rannej homílii v piatok 10. januára v kaplnke Domu sv. Marty. Vychádzal z čítania z Prvého Jánovho listu (1 Jn 4,19-5,4).

Apoštol Ján pochopil, čo je láska, zakúsil ju a vstúpením do Kristovho srdca porozumel jej vyjadreniu. A tak nám vo svojom liste hovorí, ako máme milovať a ako sme milovaní. Boh je ten, čo nás miloval ako prvý. A pri prejavovaní lásky voči druhým sa nesmieme báť „zašpiniť si ruky“.

Boh miluje ako prvý

Počiatok lásky pochádza od Boha, pripomenul Svätý Otec. „Ja začínam milovať, alebo môžem začať milovať, pretože viem, že On ma miloval ako prvý. Ak by nás on nemiloval, určite by sme my nemohli milovať“, pokračoval pápež:

„Keby práve narodené dieťa, len po niekoľkých dňoch mohlo hovoriť, zaiste by vysvetlilo túto skutočnosť: „Cítim sa milované rodičmi“. A toto, čo prejavujú rodičia svojmu dieťaťu, je to, čo Boh prejavuje nám: miluje nás ako prvý. A toto dáva zrodiť sa a rásť našej schopnosti milovať. Toto je jasná definícia lásky: môžeme milovať Boha, pretože on nás miloval ako prvý.“

V druhom bode pápež zacitoval slová sv. Jána: „Ak niekto povie: «milujem Boha» a nenávidí svojho brata, je luhár.“ Upozornil na to, že Ján o takom človeku nehovorí, že je „nevychovaný“, alebo „sa mýli“, ale nazýva ho „luhárom“:

„Milujem Boha, modlím sa, dostávam sa do extázy... a potom druhých ľudí odpisujem, nenávidím ich či ich jednoducho nemilujem, alebo som k nim ľahostajný... Nehovorí: „Zmýlil si sa“, ale hovorí: „Si luhár“. A toto slovo v Biblii je jasné, pretože byť luhárom je spôsob bytostne vlastný diablovi: je to Veľký luhár, hovorí nám Nový zákon, je to otec lži. Toto je definícia Satana, ktorú nám dáva Biblia. A ak ty hovoríš že miluješ Boha, a brata nenávidíš, si na opačnej strane: si luhár. V tomto nie sú ústupky.“

Kto nemiluje brata, klame o láske k Bohu

Mnohí si môžu nachádzať ospravedlnenia k neláske, napr. niekto môže povedať: „Otče, ja nemám nenávisť, ale toľkí ľudia mi ubližujú, nemôžem vystáť ich nevychovanosť a hrubosť“ –skonštatoval pápež František. Ako odpoveď zdôraznil práve konkrétnosť lásky, na ktorú Ján poukazuje, keď píše: «Veď kto nemiluje brata, ktorého vidí, nemôže milovať Boha, ktorého nevidí». A pápež dodal: „Ak nie si schopný milovať ľudí, počnúc najbližšími až po tých najvzdialenejších, s ktorými si v kontakte, nemôžeš nám navrávať, že miluješ Boha. Si luhár.“

Nejde tu iba o priame city nenávisti, ale môže tu ísť aj o ľahostajnosť k problémom druhých. Láska sa však vyjadruje konaním dobra, pripomenul Svätý Otec:

„Niekto by si povedal: «Aby som bol dôsledne čistý, budem piť iba destilovanú vodu.» - Zomrieš! Pretože toto životu neosoží. Ozajstná láska nie je destilovaná voda: je to voda každodennosti, s problémami, citmi, s momentmi lásky i nenávisti, ale je taká.

Milovať znamená konkrétnosť, konkrétnu lásku: nie je to láska z laboratória. Tomuto nás učí apoštol (Ján) týmito tak jasnými definíciami.

Nuž, ľahostajnosť je trochu skrytejší spôsob nelásky k Bohu a k blížnemu: «Nie, toto ja nechcem: chcem destilovanú vodu. Nemiešam sa do problémov druhých.» - Ale musíš sa, aby si pomohol, aby si sa modlil.“

Aj ľahostajnosť je neláska

Pápež František zacitoval vyjadrenie sv. Alberta Hurtada: „Nekonať zlo je dobré, ale nekonať dobro je zlé“. Skutočná láska „musí prinášať a konať dobro (...), zašpiniť si ruky v skutkoch lásky“.

Nie je to jednoduché, ale cestou viery možno premôcť svet, tú mentalitu sveta, „ktorá nám bráni milovať“, ubezpečil Svätý Otec. No na túto cestu „nevkročia ľahostajní, tí, čo si umývajú ruky od problémov, tí, ktorí sa nechcú zamiešať do problémov, aby pomohli, aby konali dobro; nevstupujú na ňu ani falošní mystici, čo majú destilované srdce ako voda, keď hovoria ako milujú Boha, ale zanedbávajú lásku k blížnemu“.

Homíliu pápež František ukončil výzvou k modlitbe: „Nech nás Pán naučí týmto pravdám: istote, že sme milovaní ako prví a odvahe milovať bratov“.

( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200111003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]