Vatikán 21. februára (RV) Pápež František dnes, vo štvrtok 21. februára, otvoril vo Vatikáne stretnutie predsedov biskupských konferencií celého sveta, hláv východných katolíckych cirkví a predstavených reholí, zamerané na ochranu mladistvých, ktoré potrvá do nedele 24. februára. Celkovo 190 účastníkom zhromaždeným v Synodálnej aule sa prihovoril po úvodnej modlitbe. Vysvetlil, že stretnutie inicioval s cieľom, aby „všetci spoločne načúvali Duchu Svätému a v oddanosti Jeho vedeniu načúvali volanie maličkých, ktorí žiadajú spravodlivosť“.
„Na našom stretnutí spočíva ťarcha pastoračnej a cirkevnej zodpovednosti, ktorá nás zaväzuje spoločne diskutovať, spôsobom synodálnym, úprimným a dôkladným, o tom, ako čeliť tomuto zlu, ktoré zraňuje Cirkev i ľudstvo. Svätý Boží ľud na nás hľadí a očakáva od nás nie jednoduché a samozrejmé odsúdenia, ale konkrétne a účinné opatrenia, ktoré treba urobiť. Chce to konkrétnosť.“
„Začnime teda našu cestu vyzbrojení vierou a duchom najvyššej parézie (priamosti), odvahy a konkrétnosti.“
Po týchto slovách pápež František dal prítomným k dispozícii kritériá sformulované rozličnými komisiami a biskupskými konferenciami ako vodiace línie a východiskový bod pre aktuálne stretnutie. Pripomenul, že texty rozdané každému priamo v aule predstavujú podnety, ktoré pochádzajú od nich samotných a nemajú im brániť v kreativite, ktorá sa pri stretnutí žiada.
Svätý Otec tiež poďakoval Pápežskej komisii pre ochranu maloletých, Kongregácii pre náuku viery a prípravnému výboru stretnutia za ich vynikajúcu prípravu podujatia. Svoj úvodný príhovor zakončil prosbou o pomoc zhora: „Napokon prosím Ducha Svätého, aby nám bol oporou v týchto dňoch a pomáhal nám premeniť toto zlo na príležitosť povedomia a očisty. Panna Mária nech nám svieti v úsilí uzdraviť ťažké rany, ktoré škandál pedofílie spôsobil ako maličkým, tak i veriacim.“
- -
Pápež František zhrnul 21 podnetov na reflexiu o ochrane maloletých
Na začiatku stretnutia vo Vatikáne na tému „Ochrana maloletých v cirkvi“ pápež František pripravil pre účastníkov heslovité podnety, ktoré majú napomôcť ich spoločnému uvažovaniu. Ide o 21 „bodov reflexie“ formulovaných rôznymi biskupskými komisiami a konferenciami. Pápež František ich zhrnul do zoznamu, ktorý rozdali prítomným.
Prinášame plné znenie zoznamu bodov na reflexiu, ktorý dal Svätý Otec František k dispozícii všetkým účastníkom Stretnutia na ochranu maloletých pri jeho otvorení 21. februára 2019 vo Vatikáne. Ako vysvetlil, ide o zosystematizované podnety, ktoré sformulovali rôzne komisie a biskupské konferencie.
1. Vypracovať praktickú príručku, v ktorej sa špecifikujú kroky, ktoré treba vykonať z titulu úradnej starostlivosti vo všetkých kľúčových momentoch po objavení sa nejakého prípadu.
2. Zabezpečiť štruktúry načúvania, zložené z vyškolených osôb a odborníkov, kde sa bude vykonávať prvé rozlišovanie prípadov predpokladaných obetí.
3. Stanoviť kritériá pre priame zaangažovanie biskupa alebo rehoľného predstaveného.
4. Vypracovania spoločných postupov pre skúmanie obvinení, ochranu obetí a právo obvinených na obhajobu.
5. Informovať občianske autority a vyššie cirkevné autority s dodržaním občianskych a kánonických noriem.
6. Periodicky revidovať protokoly a normy na zabezpečenie chráneného prostredia pre maloletých vo všetkých pastoračných štruktúrach; protokoly a normy založené na princípoch spravodlivosti a lásky, ktoré musia byť v nich zahrnuté, aby činnosť Cirkvi bola aj v tejto oblasti v súlade s jej poslaním.
7. Stanoviť špecifické protokoly pre riešenie obvinení proti biskupom.
8. Sprevádzať, chrániť a liečiť obete, ponúknuť im všetku potrebnú podporu na kompletné uzdravenie.
9. Zvýšiť povedomie o príčinách a o dôsledkoch sexuálneho zneužívania prostredníctvom iniciatív v rámci permanentnej formácie biskupov, rehoľných predstavených, klerikov a pastoračných pracovníkov.
10. Pripraviť kroky pastoračnej starostlivosti o komunity ranené zneužívaním a kajúce a nápravné programy pre vinníkov.
11. Upevniť spoluprácu so všetkými ľuďmi dobrej vôle a pracovníkmi masmédií, aby sa mohlo rozoznávať a odlíšiť pravé prípady od falošných, obvinenia od očierňovaní, na vylúčenie pomsty a podsúvania, klebiet a diskreditácie (porov. Príhovor Rímskej kúrii, 21. dec. 2018).
12. Zvýšiť minimálny vek pre manželstvo na 16 rokov.
13. Stanoviť opatrenia, ktoré usmernia a uľahčia účasť laických odborníkov na vyšetrovaniach a na rôznych stupňoch súdneho konania v kanonických procesoch týkajúcich sa sexuálneho zneužívania alebo zneužitia moci.
14. Právo na obhajobu: treba chrániť podľa prirodzeného i kánonického práva aj princíp prezumpcie neviny, kým sa nepreukáže vina obvineného. Preto sa treba vyhnúť zverejňovaniu zoznamov obvinených, aj zo strany diecéz, pred predbežným prešetrením a definitívnym rozsudkom.
15. Dodržiavať tradičný princíp úmernosti trestu vzhľadom na spáchaný trestný čin. Uznášať sa o tom, že kňazi a biskupi vinní zo sexuálneho zneužívania maloletých opustia verejný úrad.
16. Zaviesť pravidlá vzťahujúce sa na seminaristov a kandidátov na kňazstvo a rehoľný život. Pre týchto zaviesť programy počiatočnej i permanentnej formácie na upevnenie ich ľudskej, duchovnej a psychosexuálnej zrelosti, ako aj ich medziľudských vzťahov a ich spôsobov správania.
17. Vykonávať u kandidátov na kňazstvo a na rehoľný život psychologické hodnotenie zo strany kvalifikovaných a akreditovaných odborníkov.
18. Určiť predpisy upravujúce presun seminaristu alebo rehoľného ašpiranta z jedného seminára do iného, ako aj kňaza alebo rehoľníka z jednej diecézy či kongregácie do inej.
19. Sformulovať kódexy správania záväzné pre všetkých klerikov, rehoľníkov, služobný personál a dobrovoľníkov, na vymedzenie primeraných hraníc v osobných vzťahoch. Špecifikovať nevyhnutné požiadavky na personál a dobrovoľníkov, a overovať ich trestný register.
20. Ilustrovať všetky informácie a dáta o nebezpečenstvách zneužívania a jeho účinkoch, o tom, ako rozpoznať znaky zneužívania a ako nahlásiť podozrenie zo sexuálneho zneužívania. Toto všetko sa má diať v spolupráci s rodičmi, učiteľmi, odborníkmi a občianskymi autoritami.
21. Je potrebné, aby sa tam, kde ešte nie je, zriadil orgán ľahko dostupný pre obete, ktoré chcú nahlásiť eventuálne trestné činy. Ide o orgán s autonómiou aj voči miestnym cirkevným autoritám a zložený z odborníkov (klerikov i laikov), ktorí vedia vyjadriť pozornosť Cirkvi voči tým, ktorí sa v tejto oblasti cítia dotknutí nevhodnými postojmi zo strany duchovných.
Preložila: Slovenská redakcia VR
-
Prvý deň stretnutia o ochrane maloletých sa zameral na zodpovednosť
Témou prvého dňa stretnutia o ochrane maloletých je zodpovednosť ako vnútorný postoj biskupa v tejto problematike. S troma príspevkami vystúpili filipínsky kardinál Tagle, maltský arcibiskup Scicluna a kolumbijský kardinál Salazar Gómez.
Poznať bolesť ľudí a uzdravovať ich rany
Ako prvý vystúpil arcibiskup Manily kardinál Luis Antonio Tagle s prednáškou na tému: „Pach oviec. Poznať ich bolesť a uzdravovať ich rany je srdcom úlohy pastiera“. Okrem iného povedal:
„Nedostatočnosť odpovede z našej strany na utrpenie obetí, až po ich odmietanie a zakrývanie škandálu s cieľom chrániť páchateľov a inštitúciu, zranilo našich ľudí a zanechalo hlbokú ranu v našom vzťahu s tými, ktorým sme poslaní slúžiť.“
Vychádzajúc z evanjeliovej udalosti zjavenia sa vzkrieseného Pána učeníkom, keď Ježiš požiadal Tomáša, aby sa dotkol jeho rán, kard. Tagle vysvetlil, že „tí, ktorí sú poslaní ohlasovať jadro našej kresťanskej viery, čiže Kristovu smrť a vzkriesenie, môžu to opravdivo urobiť jedine ak budú neustále v kontakte s ranami ľudstva.“
Manilský arcibiskup v tejto súvislosti citoval aj slová českého teológa Tomáša Halíka: „Náš svet je plný zranení. Som presvedčený, že tí, ktorí zatvárajú oči pred ranami nášho sveta, nemajú právo povedať «Pán môj a Boh môj».“
„Dnes je v srdciach ľudí, ale aj v našom vlastnom srdci veľký strach, ktorý vedie súčasné ľudstvo vyhýbať sa dotyku rán nášho sveta, jednoducho preto, lebo sa bojí pozrieť tvárou v tvár vlastnej smrteľnosti, slabosti, nemorálnosti a zraniteľnosti“ – upozornil kardinál Tagle, ktorý je zároveň aj prezidentom Medzinárodnej katolíckej charity a Katolíckej biblickej federácie.
Veriaci musia vedieť, že konáme seriózne
Druhý relátor, maltský arcibiskup Mons. Charles Jude Scicluna vystúpil s témou: „Cirkev ako poľná nemocnica. Vedomie zodpovednosti.“ Citoval slová pápeža Benedikta XVI. z Listu katolíkom v Írsku z 19. marca 2010, že „jedine pozorným preskúmaním početných elementov, ktoré dali vznik súčasnej kríze sa dá dopracovať k jasnej diagnóze jej príčin a nájsť účinné nápravné prostriedky“.
Mons. Scicluna je zároveň pridruženým sekretárom Kongregácie pre náuku viery a má veľké skúsenosti z vyšetrovania prípadov sexuálneho zneužívania spáchaného duchovnými osobami. Vo svojom príspevku sa dotkol viacerých právnych otázok od signalizovania zneužívania, cez vyšetrovanie a vedenie kánonického trestného procesu, rešpektovania štátnej jurisdikcie, až po aplikovanie kánonických opatrení na základe rozsudku. Vo svojom príspevku venoval hlavný priestor prevencii sexuálneho zneužívania dodržiavaním dobre osvedčenej praxe, tzv. „best practices“. Okrem iného povedal:
„Spoločenstvo viery zverené do našej ochrany musí vedieť, že konáme seriózne. Musia nás poznať ako zástancov ich bezpečia i bezpečia ich detí a mládeže. Zapojíme ich s úprimnosťou a pokorou. Budeme ich chrániť za každú cenu. Dáme svoj život za ovečky, ktoré nám boli zverené.“
Neriešenie zneužívania nemožno ničím ospravedlniť
Pred obedom sa účastníci rozdelili podľa jazykov a pokračovali prvým blokom diskusií v desiatich menších skupinách. Popoludní sa v pléne prihovoril tretí relátor, arcibiskup kolumbijskej Bogoty kardinál Rubén Salazar Gómez na tému „Cirkev v momente krízy – čeliť konfliktom a napätiam a konať s rozhodnosťou“.
Kard. Salazar Gómez, ktorý je aj predsedom Latinskoamerickej rady biskupov CELAM, venoval hlavnú pozornosť zodpovednosti biskupa na základe prijatého úradu a jeho spoluzodpovednosti ako člena celého biskupského kolégia. Okrem iného uviedol:
„Skutočnosť, že k zneužívaniam dochádza v iných inštitúciách a skupinách nikdy neospravedlňuje prítomnosť zneužívania v Cirkvi, pretože protirečí samotnej podstate cirkevného spoločenstva a predstavuje hrôzostrašné prekrútenie kňazskej služby, ktorá zo svojej podstaty musí sledovať dobro duší ako svoj najvyšší cieľ. Nie je možné žiadne ospravedlnenie nenahlásenia, nedemaskovania, neriešenia s odvahou a pevnosťou akéhokoľvek zneužívania, ktoré by sa objavilo vo vnútri našej Cirkvi.“
Po ďalšom bloku diskusií v skupinách a odprezentovaní práce skupín v pléne sa prvý deň stretnutia uzavrel modlitbou, v rámci ktorej odznelo aj svedectvo jednej z obetí zneužívania, mladého muža pôvodom z Ázie. Už na úvod dňa predstavili prítomným päť svedectiev zachytených prostredníctvom videa. Prehovorili v nich osoby z rozličných častí sveta. Boli to štyria muži z Latinskej Ameriky, z USA, z Východnej Európy a z Ázie a jedna žena z Afriky.
-
O priebehu stretnutia, ktoré prebieha bez prístupu médií, zástupcovia prípravného výboru a vatikánskeho Dikastéria pre komunikáciu informujú denne na novinárskych brífingoch o 13.30 od štvrtka až do nedele.
Aktualizované