[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 06. 07. 2024   Meniny má Patrik, Patrícia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom: Modly sú výstižnejšie než sociologické analýzy
P:3, 18. 02. 2019 08:48, ZAH

Vatikán 18. februára (RV) Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána v nedeľu 17. februára 2019 sa Svätý Otec na úvod prihovoril veriacim z okna Apoštolského paláca v zamyslení, ktoré prinášame v plnom znení. Zameral sa v ňom na Ježišove blahoslavenstvá a varovania z Lukášovho evanjelia, podľa liturgického čítania 6. nedele cezročného obdobia.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešné evanjelium (porov. Lk 6,17.20-26) nám predstavuje blahoslavenstvá vo verzii svätého Lukáša. Text sa skladá zo štyroch blahoslavenstiev a štyroch výstrah vyjadrených výrazom „beda vám“. Týmito silnými a ostrými slovami nám Ježiš otvára oči, dáva nám vidieť svojimi očami to, čo sa skrýva za vonkajškom, čo je pod povrchom, a učí nás rozlišovať situácie s vierou.

Ježiš prehlasuje za blahoslavených chudobných, hladujúcich, plačúcich, prenasledovaných; vystríha však tých, čo sú bohatí, nasýtení, smejú sa a majú pochvalu od ľudí. Zmysel tohto paradoxného blahoslavenstva spočíva v tom, že Boh je nablízku tým, ktorí trpia, a zasahuje, aby ich vyslobodil z ich otroctva. Ježiš to vidí, vidí už toto blahoslavenstvo prítomné za aktuálnou negatívnou skutočnosťou. A rovnako výstraha „beda vám“ – určená tým, ktorí sa dnes majú dobre – slúži na to, aby ich „zobudila“ z nebezpečného klamu egoizmu a otvorila ich logike lásky, kým ešte majú čas.

Dnešná evanjeliová stať nás teda pozýva zamyslieť sa nad hlbokým zmyslom toho, čo to znamená mať vieru, ktorá spočíva v totálnej dôvere v Pána. Ide tu o zmietnutie bôžikov sveta, aby sa srdce človeka mohlo otvoriť živému a pravému Bohu. Jedine on môže dať našej existencii tú plnosť, po ktorej tak túžime, a predsa nám je ťažké ju dosiahnuť. Bratia a sestry, je totiž mnoho tých, ktorí sa aj v našich časoch ponúkajú ako rozdávači šťastia: prichádzajú a sľubujú dosiahnutie úspechu za krátky čas, veľké zárobky na dosah ruky, zázračné riešenia na každý problém a tak ďalej. A tu sa dá veľmi ľahko bez povšimnutia skĺznuť do hriechu proti prvému prikázaniu: čiže do modloslužby, zameniť Boha za nejakú modlu. Modloslužba a modly sa zdajú byť záležitosťami z minulosti, no v skutočnosti sa týkajú každej doby! Aj tej dnešnej. Vystihujú niektoré súčasné postoje lepšie než mnohé sociologické analýzy.

Z tohto dôvodu nám Ježiš otvára oči pre realitu. Sme povolaní k šťastiu, byť blaženými, a stávame sa nimi už teraz v tej miere, v akej sa dáme na stranu Boha, jeho kráľovstva, na stranu toho, čo nie je pomíňavé, ale trvá pre večný život. Sme šťastní, ak sa pred Bohom uznáme za odkázaných – a toto je veľmi dôležité: „Pane, potrebujem ťa“ – a ak tak ako on a spolu ním sme nablízku chudobným, plačúcim a hladujúcim.

Aj my sme takými pred Bohom: sme chudobní, plačúci, hladní. Stávame sa schopnými radosti zakaždým, keď si z dobier tohoto sveta, ktoré vlastníme, nevytvárame modly, ktorým by sme zapredali dušu, ale keď sa s nimi dokážeme podeliť s našimi bratmi.

Nad týmto nás dnes liturgia pozýva opätovne sa zamyslieť a vniesť pravdu do nášho srdca.

Ježišove blahoslavenstvá sú zásadným posolstvom, ktoré nás nabáda, aby sme nevkladali našu dôveru do materiálnych a pominuteľných vecí, aby sme nehľadali šťastie u predavačov chimér, ktorí sú veľakrát predavačmi smrti, u odborníkov na ilúziu.

Nenasledujme ich. Nie sú schopní dať nám nádej. Pán nám pomáha otvoriť oči, nadobudnúť prenikavejší pohľad na realitu, uzdraviť sa z chronickej krátkozrakosti, ktorou nás infikuje duch tohto sveta. Svojím paradoxným slovom nami otriasa a dáva nám rozpoznať to, čo nás skutočne obohacuje, čo nás sýti, čo nám dáva radosť a dôstojnosť. Skrátka to, čo skutočne dáva zmysel a naplnenie nášmu životu.

Nech nám Panna Mária pomáha počúvať toto Evanjelium s otvorenou mysľou a srdcom, aby prinieslo ovocie v našich životoch a stali sme sa svedkami šťastia, ktoré nesklame, toho Božieho, čo nikdy nesklame.

Preložila: Slovenská redakcia VR

( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20190218017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]