Vatikán 6. februára (TK KBS) Pri dnešnej stredajšej generálnej audiencii v Aule Pavla VI. pápež František v katechéze zhrnul svoju trojdňovú apoštolskú cestu do Spojených arabských emirátov (3. – 5. februára 2019), z ktorej sa vrátil len v utorok popoludní. V priebehu audiencie pápež vyzval i k modlitbám za obete lode vezúcej migrantov z Haiti, ktorá sa v sobotu 2. februára potopila pri Bahamách. V zaplnenej Aule Pavla VI. ani tentokrát nechýbali pútnici zo Slovenska.Úvodom ku katechéze Svätého Otca bol úryvok z Knihy Genezis:
«[Po potope] Boh požehnal Noema a jeho synov a povedal im: „Ploďte a množte sa a naplňte zem! (...) Budem vás brať na zodpovednosť za krv z každého z vás; budem brať na zodpovednosť za ňu každé zviera aj človeka, aj ľudí medzi sebou budem brať na zodpovednosť za dušu človeka, každého z jeho bratov». (Gn 9,1.5)
Ako uviedol Svätý Otec, jeho nedávna cesta sa uskutočnila v roku, v ktorom si pripomíname 800. výročie stretnutia sv. Františka so sultánom al-Malikom al-Kamilom v Egypte. Pápežova návšteva Spojených arabských emirátov bola vôbec prvou návštevou pápeža v tejto krajine i na celom Arabskom polostrove. Začala novú kapitolu dejín kresťansko-islamského dialógu i úsilia o pokoj na základe ľudského bratstva, zdôraznil Svätý Otec a dodal: „Táto cesta patrí k Božím prekvapeniam“.
Nová kapitola kresťansko-moslimských vzťahov
Jedným z dôležitých momentov apoštolskej cesty bolo podpísanie Dokumentu o ľudskom bratstve zo strany pápeža i veľkého imáma z Al Azharu. V dokumente „spoločne potvrdzujú všeobecné povolanie k bratstvu všetkých mužov a žien“, „odsudzujú každú formu násilia“, obzvlášť to, ktoré je motivované nábožensky, a „zaväzujú sa šíriť vo svete autentické hodnoty a pokoj“.
„V dobe, akou je tá naša, v ktorej je silné pokušenie uvidieť v akcii zrážku medzi kresťanskou a islamskou civilizáciou a tiež považovať náboženstvá za zdroje konfliktov, chceli sme ponúknuť ďalšie jasné a rozhodné znamenie, že naopak, je možné stretnúť sa, je možné rešpektovať sa a viesť dialóg, a že aj v rôznorodosti kultúr a tradícií sa kresťanský a islamský svet vzájomne oceňujú a chránia spoločné hodnoty: život, rodinu, zmysel pre náboženstvo, úctu k starším ľuďom, vzdelávanie mladých ľudí a mnohé ďalšie.“
- -
Prinášame plné znenie katechézy pápeža Františka počas generálnej audiencie 6. februára 2019 v Aule Pavla VI., v ktorej zhrnul svoju apoštolskú cestu do Spojených arabských emirátov (3. – 5. februára 2019).
Úvodom ku katechéze bol úryvok z Knihy Genezis:
«[Po potope] Boh požehnal Noema a jeho synov a povedal im: „Ploďte a množte sa a naplňte zem! (...) Budem vás brať na zodpovednosť za krv z každého z vás; budem brať na zodpovednosť za ňu každé zviera aj človeka, aj ľudí medzi sebou budem brať na zodpovednosť za dušu človeka, každého z jeho bratov». (Gn 9,1.5)
Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
V predošlých dňoch som vykonal krátku apoštolskú cestu do Spojených arabských emirátov. Cestu krátku, avšak veľmi dôležitú, ktorá nadväzujúc na stretnutie z roku 2017 v Al Azhare v Egypte, napísala novú kapitolu dejín v dialógu medzi kresťanstvom a islamom, ako aj v úsilí o podporovanie pokoja vo svete na základe ľudského bratstva.
Vôbec po prvýkrát sa pápež vybral na Arabský polostrov. A Božia prozreteľnosť chcela, aby ním bol pápež menom František, 800 rokov po tom, ako sv. František z Assisi navštívil sultána al-Malika al-Kamila. Počas tejto cesty som častokrát myslel na sv. Františka: pomáhal mi udržiavať si v srdci Evanjelium, lásku Ježiša Krista, zatiaľ čo som prežíval rozličné momenty návštevy; v mojom srdci bolo Kristovo Evanjelium, modlitba k Otcovi za všetky jeho deti, osobitne za tie najchudobnejšie, za obete nespravodlivostí, vojen, biedy...; modlitba za to, aby bol dialóg medzi kresťanstvom a islamom rozhodujúcim faktorom pre pokoj v dnešnom svete.
Zo srdca ďakujem korunnému princovi, prezidentovi, vice-prezidentovi a všetkým autoritám Spojených arabských emirátov, ktorí ma veľmi srdečne prijali. Táto krajina v posledných desaťročiach veľmi vzrástla: stala sa križovatkou medzi Východom a Západom, jednou multietnickou a multináboženskou „oázou“, a teda vhodným miestom na šírenie kultúry stretnutia. Veľké uznanie vyjadrujem biskupovi Paulovi Hinderovi, apoštolskému vikárovi Južnej Arábie, ktorý pripravil a zorganizoval podujatia týkajúce sa katolíckej komunity a moje „ďakujem“ sa s láskou rozširuje aj na kňazov, rehoľníkov a laikov, ktorí animujú kresťanskú prítomnosť v tejto zemi.
Mal som príležitosť pozdraviť prvého kňaza – deväťdesiatnika –, ktorý tam založil mnoho komunít. Je na invalidnom vozíku, je slepý, avšak neschádza mu úsmev z perí – úsmev plynúci z toho, že slúžil Pánovi a že vykonal mnoho dobra. Pozdravil som aj ďalšieho kňaza – deväťdesiatnika –, tento však kráčal po svojich nohách a ešte stále pracuje. Je skvelý! Stretol som aj mnoho kňazov, ktorí tam pôsobia v službách kresťanských komunít latinského, sýrsko-malabarského, sýrsko-malankarského a maronitského rítu, ktorí pochádzajú z Libanonu, z Indie, Filipín a ďalších krajín.
Okrem príhovorov bol v Abú Zabí urobený ďalší krok: veľký imám z Al-Azharu a ja sme podpísali Dokument o ľudskom bratstve, v ktorom spoločne potvrdzujeme všeobecné povolanie všetkých mužov a žien byť bratmi, keďže sme Boží synovia a dcéry, odsudzujeme každú formu násilia, obzvlášť to, ktoré je kryté náboženskými motiváciami, a zaväzujeme sa šíriť vo svete autentické hodnoty a pokoj. Tento dokument sa bude študovať na školách a univerzitách mnohých krajín. No odporúčam aj vám, aby ste si ho prečítali a spoznali ho, pretože dáva mnoho podnetov k tomu, ako napredovať v dialógu o ľudskom bratstve.
V dobe, akou je tá naša, v ktorej je silné pokušenie uvidieť v akcii zrážku medzi kresťanskou a islamskou civilizáciou a tiež považovať náboženstvá za zdroje konfliktov, chceli sme ponúknuť ďalšie jasné a rozhodné znamenie, že naopak, je možné stretnúť sa, je možné rešpektovať sa a viesť dialóg, a že aj v rôznorodosti kultúr a tradícií sa kresťanský a islamský svet vzájomne oceňujú a chránia spoločné hodnoty: život, rodinu, zmysel pre náboženstvo, úctu k starším ľuďom, vzdelávanie mladých ľudí a mnohé ďalšie.
V Spojených arabských emirátoch žije približne viac ako milión kresťanov: sú to pracovníci pôvodnom z rôznych ázijských krajín. Včera ráno som sa stretol so zastúpením katolíckej komunity v Katedrále sv. Jozefa v Abú Zabí – je to veľmi jednoduchý chrám – a po tomto stretnutí som slávil pre všetkých svätú omšu. – Bolo ich tak veľa! – Hovorili mi, že okrem tých, čo boli vo vnútri štadióna, ktorý má kapacitu 40 tisíc ľudí, tí, ktorí boli pred veľkoplošnými obrazovkami mimo štadióna, dosiahli počet 150 tisíc! Slávil som teda Eucharistiu na mestskom štadióne ohlasujúc evanjelium blahoslavenstiev. Počas svätej omše koncelebrovanej s prítomnými patriarchami, vyššími arcibiskupmi a biskupmi, sme sa modlili zvlášť za pokoj a spravodlivosť s osobitným úmyslom za Blízky východ a Jemen.
Drahí bratia a sestry, táto cesta patrí k Božím „prekvapeniam“. Chváľme preto Boha a jeho prozreteľnosť a modlime sa, aby rozosiate semienka priniesli plody podľa jeho svätej vôle.
Preložila: Slovenská redakcia VR
- -
Pápež vyzval k modlitbe za utopených migrantov z Haiti
Svätý Otec v závere audiencie vyslovil apel v súvislosti s potopením lode prevážajúcej migrantov z Haiti, ktorí sa chceli dostať na Bahamy. Čln sa potopil v sobotu 2. februára, 28 ľudí prišlo o život a 17 bolo zachránených.
„Minulú sobotu sa v blízkosti súostrovia Bahamy potopila loď s desiatkami migrantov pochádzajúcich z Haiti, hľadajúcich nádej a pokojnú budúcnosť. Moje myšlienky plné lásky smerujú k rodinám skúšaným bolesťou, ako aj k haitskému ľudu zasiahnutému touto novou tragédiou. Pozývam vás pripojiť sa k mojej modlitbe za tých, ktorí dramaticky zahynuli i za ranených.“