Šaštín 15. septembra (TK KBS) Približne 30 000 mariánskych ctiteľov sa dnes stretlo v Šaštíne. K Sedembolestnej Panne Márii, ktorej národná svätyňa je práve v tomto meste, prišli opäť prosiť i ďakovať za svoje osobné i rodinné radosti a bolesti. Vyvrcholením celonárodnej púte k patrónke Slovenska, ku ktorej sa už niekoľko storočí utiekajú tisíce detí, mladých i dospelých, bola svätá omša za účasti viacerých biskupov a kňazov zo Slovenska a zahraničia. Hlavným celebrantom bol bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, kazateľom bol eparchiálny biskup Eparchie Parma (USA) Mons. Milan Lach SJ. V závere sa veriaci s biskupmi, kňazmi a zasvätenými zverili Panne Márii. Vladyka Lach v homílii vyzval ľudí, aby prosili Boha, nech neopúšťa Slovensko a ľudí, ktorí tu žijú. Zároveň všetkých uistil, že Boh je s nami. Pripomenul Evanjelium podľa Lukáša, v ktorom je viditeľný prvý rozmer Máriinho štýlu. Bola plne odovzdaná Bohu Otcovi a jeho vôli. „Hovorí archanjelovi Gabrielovi svoje áno. Nehovorí to však len raz. Ale v každom okamihu svojho života. Od okamihu v Nazarete, cez kríž, keď tam stála a videla, ako jej syn zomiera. Cez okamih, ako vzniká nová cirkev, až po jej usnutie, oslávenú smrť. Ona neustále Bohu Otcovi hovorila áno. To ju charakterizovalo celý život. Nestratila rozmer, že Boh je prítomný v jej živote ani vtedy, keď si myslí, že zostal sám,“ vyhlásil vladyka Lach.
Boh chce aj od nás podľa biskupa Lacha počuť áno v našej slobode bez toho, aby niekto stál nad nami. Sloboda v nás vytvára ľudskú dôstojnosť. „Áno môže každý povedať, ale nemusí. My sa môžeme sami rozhodnúť pre Boha, ale nemusíme. Božia matka tiež mohla špekulovať, poslať anjela do susedného domu, že tam je tiež mladá žena. Ona hovorí, že nech sa mi stane podľa tvojho slova, nie podľa môjho. Toto je prvý rozmer aj nášho životného poslania. Hovoriť Bohu áno,“ zdôraznil. Druhý rozmer Máriinho životného štýlu boli podľa Lacha jej posledné slová z Evanjelií na svadbe v Káne Galilejskej. „Keď videla trapas, že nemajú čo piť, povedala synovi, že tu nie je niečo v poriadku, bude to hanba. Rob niečo. Syn jej vraví: žena, ešte neprišla moja hodina. Poznajúc svojho syna povie: Urobte všetko, čo vám povie. Na testament trošku málo,“ uviedol Lach. Na rozdiel od nej my podľa neho často viac hovoríme, ako robíme. „Toľko sa napočúvame na kázňach. Keby sme všetko plnili, bolo by nám dobre. Treba viac konať podľa Božieho slova,“ uviedol.
PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť TU
VIDEO svätej omše je možné nájsť archíve TV LUX
Svätá omša, ktorú priniesli naživo viaceré médiá, začala sprievodom, spevom piesne "Tie šaštínske zvony" a procesiou so sochou Sedembolestnej Panny Márie. Pútnikov v Šaštíne i tých, čo boli so slávnosťou duchovne spojení, v úvode pozdravil arcibiskup Zvolenský. Okrem pútnikov, kňazov a zasvätených prišli na národnú púť aj súčasný a bývalý prezident SR Andrej Kiska a Ivan Gašparovič, predseda vlády SR Peter Pellegrini, minister financií Peter Kažimír, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, minister obrany Peter Gajdoš, predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová, viacerí členovia parlamentu, zástupcovia miestnej i regionálnej samosprávy. Medzi biskupmi bol aj biskup z Tanzánie a brnenský biskup Vojtěch Cikrle. Na slávnosť prišlo okolo 150 kňazov. Pomáhalo prilbižne 60 dobrovoľníkov. O pútnikov sa staralo okolo 20 záchranárov.
V dnešný sviatok Sedembolestnej Panny Márie si treba podľa prezidenta SR Andreja Kisku uvedomiť, akú dôležitú úlohu zohráva cirkev v dnešnej spoločnosti. Ako povedal novinárom po slávnostnej svätej omši v Šaštíne, treba sa riadiť v živote zásadami a princípmi kresťanstva. Zdôraznil, že rodina je základ a o rodinu by sme sa mali opierať. Aj vo svete, v ktorom sú rozkolísané hodnoty. „Slovensko je nádherné. Ale je veľa hodnôt, v ktorých sa potrebujeme upevniť,“ zdôraznil. Ako pre politika bolo pre Kisku z dnešnej homílie najdôležitejšia výzva ku konaniu. „Politici veľa hovoria, ale zmeny nenastávajú,“ dodal. Premiér Peter Pellegrini zdôraznil, že kázne v Šaštíne majú svoju hĺbku. Vyzdvihol, že eparcha Milan Lach v homílii sa venoval spôsobu života. Pellegriniho oslovila výzva na zastavenie sa v živote.
Celonárodnou mariánskou národnou púťou dnes mariánski ctitelia opäť nadviazali na dlhú históriu. Slováci už oddávna prechovávali úctu a dôveru k Božej Matke Sedembolestnej. Prvé chrámy zasvätené práve Panne Márii sa začali objavovať na našom území po roku 1250, po odchode Tatárov. Približne tri desaťročia predtým vznikla vo Florencii rehoľa servítov, ktorá sa venovala úcte k Sedembolestnej Panny Márie a táto úcta prenikla aj na naše územie. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii u Slovákov sa začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravuje rehoľa Pavlínov.
Tradícia úcty k Sedembolestnej Panne Márie je však na Slovensku najviac zviazaná so Šaštínom, kde sa nachádza milostivá socha Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564. Dala ju vyhotoviť nábožná grófka Angelika Coborová-Bakičová, veľká ctiteľka Bolestnej Panny Márie. Uložila ju do kaplnky, ktorá dodnes stojí vedľa národnej baziliky. Spolu s obyvateľmi Šaštína a okolitých osád prichádzala prosiť, aby Sedembolestná ochránila tento kraj pred Turkami. V roku 1744 bol v Šaštíne dokončený chrám Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je dnes národnou svätyňou a sa stal sa jedným z najvýznamnejších a najväčších mariánskych pútnych miest na Slovensku. Pápež Pius VII. rozšíril sviatok Sedembolestnej na celú Katolícku cirkev.
Na žiadosť slovenských biskupov vtedajší pápež Pius XI. dekrétom Celebre apud Slovachiae gentem z 22. apríla 1927 dovolil používať invokáciu po litániách „Oroduj za nás Matka Sedembolestná“, čím potvrdil tradíciu Slovákov uctievať Pannu Máriu Sedembolestnú za svoju patrónku. Dňa 23. novembra 1964 pápež Pavol VI. apoštolským listom Quam pulchram potvrdil starobylosť kultu Panny Márie Sedembolestnej ako hlavnej patrónky Slovenska a vyhlásil šaštínsky chrám Sedembolestnej za baziliku minor. Ten istý pápež v roku 1966 vyhlásil Pannu Máriu Sedembolestnú za hlavnú patrónku Slovenska. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte tisíce pútnikov. Vlani tam prišlo okolo 40-tisíc ľudí, v Jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie to bolo 50 000.
K správe bolo vydané FOTO.