[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 03. 12. 2024   Meniny má Oldrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvý deň návštevy pápeža v Dubline vyvrcholil Festivalom rodín
P:3, 26. 08. 2018 09:04, ZAH

Dublin 26. augusta (RV) Okrem oficiálnych stretnutí s predstaviteľmi Írska sa Svätý Otec František stretol v dublinskej prokatedrále s manželskými pármi rôzneho veku a odpovedal na ich otázky. Počas dňa navštívil rodiny bez domova v charitnom centre kapucínov, stretol sa s ôsmimi obeťami zneužívania a uctil si pamiatku dublinského robotníka, ktorý po svojom obrátení dokázal zvíťaziť nad závislosťou na alkohole a dnes je kandidátom na blahorečenie.

Okrem oficiálnych stretnutí s predstaviteľmi Írska sa Svätý Otec František stretol v dublinskej prokatedrále s manželskými pármi rôzneho veku a odpovedal na ich otázky. Počas dňa navštívil rodiny bez domova v charitnom centre kapucínov, stretol sa s ôsmimi obeťami zneužívania a uctil si pamiatku dublinského robotníka, ktorý po svojom obrátení dokázal zvíťaziť nad závislosťou na alkohole a dnes je kandidátom na blahorečenie.

Írsky dub v prezidentskej záhrade

Prvým bodom programu Svätého Otca bola zdvorilostná návšteva u prezidenta republiky Michaela D. Higginsa. V parku pred rezidenciou zasadil pamätný strom, írsky dub, a to symbolicky neďaleko iného stromu, ktorý tu v roku 1979 zasadil pápež sv. Ján Pavol II.

Škoda Rapid, ktorou sa Svätý Otec presúval po Dubline krátko po 13. hodine zastala na nádvorí Dublinského hradu, kde už na hosťa čakali v sále vládni predstavitelia a osobnosti spoločenského života spolu s diplomatickým zborom.

Príhovor predstaviteľom verejného života

Hosťa v mene všetkých privítal írsky taoiseach – predseda vlády Lao Varadkar, ktorý na úvod hovoril o príspevku Cirkvi v minulosti ako vypĺňaní dier v sociálnom a školskom systéme krajiny, pričom spomenul vážne pochybenia a škandály zneužívania, ktoré zasiahli Cirkev i spoločnosť v Írsku za posledné polstoročie. Súčasnú vládnu líniu predstavil ako „modernizáciu zákonov“ týkajúcich sa rodiny, manželstva a rovnakopohlavných zväzkov. Medzi hodnotami súčasného Írska menoval diverzitu, internacionalizmus a individuálnu slobodu.

Svätý Otec vo svojom príhovore vysvetlil dôvod svojho príchodu, ktorým je účasť na Svetovom stretnutí rodín, ktoré vníma ako „prorocké svedectvo o bohatom dedičstve etických a duchovných hodnôt, ktorých uchovávanie a ochrana by mala byť povinnosťou každej generácie.“

Pápež poukázal aj na dve desiatky rokov budovania pokojného spolužitia v Severnom Írsku, zdôraznil však, že „bez duchovného základu hrozí nášmu ideálu globálnej rodiny národov riziko, že nebude ničím viac ako ďalšou prázdnou frázou.“

V prítomnosti tých, ktorí rozhodujú o osude krajiny pápež položil otázku: „Nie je to azda tak, že rast materialistickej kultúry „na jedno použitie“ (kultúry skartovania) nás robí stále ľahostajnejšími voči chudobným a najbezbrannejším členom našej ľudskej rodiny, vrátane nenarodených detí, ktorým sa upiera základné právo na život?“

Svätý Otec pripomenul významné miesto kresťanstva v histórii i súčasnosti Írska. Neobišiel však ani bolestivú ranu Cirkvi v Írsku, ktorou sú kauzy zneužívania mladistvých:

„S ohľadom na tých najzraniteľnejších nemôžem mlčať o vážnom škandále, ktorý v Írsku vyvolalo zneužívanie maloletých členmi Cirkvi, ktorí mali na starosť ich ochranu a výchovu. Zlyhanie cirkevných autorít – biskupov, rehoľných predstavených, kňazov a ďalších – v oblasti riešenia týchto odpudivých zločinov právom vyvolalo pobúrenie, a zostáva zdrojom bolesti a hanby pre katolícke spoločenstvo. Ja osobne zdieľam tieto pocity.“

Svätý Otec pripomenul, že Cirkev v Írsku „tak v minulosti ako i v súčasnosti, zohráva zásadnú úlohu v oblasti podpory blaha detí, ktorá sa nedá poprieť“. Vyslovil prianie, „aby závažnosť škandálov týkajúcich sa zneužívania, ktoré odhalili mnohé zlyhania, slúžili na zdôraznenie dôležitosti ochrany detí a zraniteľných dospelých v celej spoločnosti.”

Odpovede na otázky manželov, návšteva rodín bez domova

Popoludní čakalo pápeža v Prokatedrále Panny Márie v centre Dubliu stretnutie s mladými rodinami a snúbencami, ako aj s jubilujúcimi manželmi sláviacimi zlaté výročie. Súčasťou pápežovej návštevy katedrály bola aj tichá modlitba v kaplnke s Najsvätejšou sviatosťou oltárnou, kde už roky neustále horí svieca na počesť obetí zneužívania. Ešte po ceste si pápež uctil relikviu Matta Talbota – írskeho vzoru pre tých, čo bojujú s vlastným alkoholizmom. Po tom, ako Svätý Otec ponúkol manželským párom svoje podnety ako reakcie na ich pripravené otázky, zavítal do charitatívneho centra pre rodiny bez strechy nad hlavou, ktoré spravujú kapucíni.

Návšteva charitného centra

Pápež načúval obetiam zneužívania

Svätý Otec František sa v prvý deň svojej apoštolskej návštevy Írska osobne stretol s viacerými obeťami zneužívania. Ako informoval riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Greg Burke, stretnutiu s obeťami, ktoré sa uskutočnilo v sobotu v podvečerných hodinách, venoval pápež František poldruha hodiny.

Išlo o osem osôb, ktoré boli v minulosti terčom zneužívania zo strany klerikov či rehoľných osôb, ako aj zneužívania na pôde cirkevných inštitúcií. Medzi obeťami, ktoré pápež František prijal, boli dvaja kňazi a ďalší muži i ženy. Spolu s nimi bola prítomná aj niekdajšia členka Pápežskej komisie pre ochranu mladistvých Marie Collinsová.

Festival rodín s pápežom Františkom

Sobotňajší program Svätého Otca ukončil duchovno-kultúrny večer s účastníkmi Svetového stretnutia rodín na štadióne Croke Park. Postupne vystúpili so svedectvami viaceré rodiny z Indie, Kanady, Iraku, Burkiny Faso, ako aj domáci Dublinčania a zástupcovia írskej komunity kočovníkov, ktorí žijú svojím tradičným spôsobom života. Ich svedectvá vizuálne umocnili videoprojekcie a počas večera sa striedali viaceré umelecké telesá a sólisti, medzi nimi aj taliansky tenorista Andrea Bocelli.

Svätý Otec sa na záver prihovoril prítomným o svätosti v bežnom živote rodín, pričom reagoval na svedectvá, ktoré predtým odzneli. Najprv poukázal na zdroj, z ktorého čerpá kresťanské manželstvo:

„Evanjelium rodiny je skutočnou radosťou pre svet, pretože je v našich rodinách prítomný Ježiš; on tam prebýva v jednoduchosti a chudobe, ako to robil už v dome Svätej rodiny z Nazareta. Kresťanské manželstvo a rodinný život je možné pochopiť v celej ich kráse a príťažlivosti len ak sú zakotvené v láske Boha, ktorý nás stvoril na svoj obraz preto, aby sme ho, ako ikony jeho lásky a svätosti oslavovali vo svete.“

Neexistuje dokonalá rodina, uistil prítomných pápež František a dal im návod, ako dokážu úspešne napredovať aj popri vlastnej nedokonalosti:

„Nikto nehovorí, že je to ľahké. Je to ako pripraviť čaj: je ľahké nechať zovrieť vodu, ale dobrá šálka čaju si vyžaduje čas a trpezlivosť; potrebuje svoj čas na vylúhovanie! Tak i Ježiš nás deň za dňom zohrieva svojou láskou takým spôsobom, aby ňou mohlo preniknúť celé naše bytie. Z pokladnice svojho svätého Srdca na nás vylieva milosť, ktorú potrebujeme na uzdravenie našich zranení a otvorenie našej mysle a sŕdc, aby sme boli schopní počúvať, chápať a vzájomne si odpúšťať.“

Bez odpustenia hrozí rodine studená vojna, zdôraznil Svätý Otec a s celým štadiónom viackrát opakoval tri slovká, bez ktorých rodina neobstojí: „prosím, ďakujem, prepáč“.

Festival rodín, ktorý sa niesol v príjemenej umeleckej a zároveň hlboko duchovnej atmosfére uzavrela spoločná modlitba Svetového stretnutia rodín. Svätý Otec ju predniesol v angličtine. Ostatné jeho príhovory odzneli v taliančine so simultánnym prekladom.

( TK KBS, RV jb; pz ) 20180826001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]