Nigéria 30. apríla (RV) „Ide o jasný plán, program na islamizáciu celých väčšinovo kresťanských oblastí nachádzajúcich sa v strednej Nigérii nazývaných Middle Belt,“ povedal biskup nigérijskej diecézy Makurdi Mons. Wilfred Chikpa Anagbe na adresu vyčíňania ozbrojených skupín. Jeho slová sprostredkovala médiám Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.Práve v jeho diecéze sa odohral masaker 24. apríla, keď ozbrojenci z kočovného pastierskeho kmeňa Fula zaútočili na kostol. Mons. Anagbe sa v rámci programu návštevy ad limina nigérijských biskupov v Ríme včera stretol s pápežom Františkom. Svätý Otec „vyjadril sústrasť a sleduje pozorne a so spoluúčasťou, čo sa deje v našej krajine,“ povedal biskup Anagbe.
Biskup uviedol, že počet obetí žiaľ nie je ešte konečný, pretože niektoré rodiny veriacich sa stratili. „Dvaja z mojich kňazov boli zabití, otec Joseph Gor a otec Felix Tyolaha, spolu s najmenej 17 veriacimi. Slávili svätú omšu o šiestej hodine ráno.“ Obeťami boli aj katechétka farnosti a tiež predsedníčka farskej rady. „Obe ženy boli aj matkami rodín“, dodal biskup. Medzi obeťami je aj riaditeľ jedinej strednej školy v dedine.
Prípad vôbec nie je v Nigérii ojedinelý. „Od januára tohto roku bolo v mojej diecéze zasiahnutých 11 farností“, povedal pre ACN biskup Anagbe. „Udialo sa mnoho útokov v celom štáte Benue, v ktorom je výrazná väčšina kresťanov. 18. januára objavili aj spoločný hrob so 72 telami.“
Zodpovednými za útoky sú islamskí pastieri z etnika Fula. „Teraz nehovoríme o Boko Haram, i keď niektorí pastieri boli v minulosti členmi islamskej sekty a obe skupiny majú rovnaký cieľ islamizovať celý región“, upresňuje biskup.
Jedným z aspektov spôsobujúcich najväčšie obavy je nečinnosť zo strany vlády, zvlášť tej federálnej. Biskup vysvetľuje: „Keď dochádza k útokom, nikdy tam nie sú prítomní ani policajti, ani armáda. Nemysliac na to, že Fulania žijú prevažne v lese a nemôžu si dovoliť také moderné zbrane. Kto to teda financuje?“
Dôsledkom násilností bolo mnoho ľudí nútených utiecť. Viac ako 100 tisíc utečencov je sústredených v štyroch táboroch na území diecézy Makurdi. „Stará sa o nich Cirkev. Ani v tomto prípade nám vláda nepomáha.“
Oblasť, kde došlo k poslednému útoku, je úplne ponechaná sama na seba. Farnosť Mbalom bola ustanovená v roku 2015. „Nič tu nebolo, neboli školy, ani nemocnice. Všetko sme postavili my vďaka úsiliu otca Josepha a otca Felixa. Boli to skutočne dvaja veľmi aktívni a pre komunitu sa obetujúci kňazi.“
Ako dodal Mons. Anagbe, napriek veľkej bolesti nigérijskí kresťania nestrácajú nádej, ale potrebujú podporu medzinárodného spoločenstva:
„Prosím vás o modlitbu za nás a o pomoc pri šírení správ o tom, čo sa deje v našej komunite. Pozdvihnite hlas na našu obranu. Nigéria je súčasťou OSN a nemôžeme byť opustená a izolovaná od sveta. Západ musí urobiť viac pre našu ochranu,“ zakončil svoju výzvu prostredníctvom ACN nigérijsky biskup Mons. Anagbe.