[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František prijal príbuzných obetí minuloročného atentátu Bangladéši
P:3, 22. 02. 2017 12:14, ZAH

Vatikán/Bangladéš 22. februára (RV) Svätý Otec sa dnes dopoludnia pred generálnou audienciou stretol s príbuznými obetí minuloročnej teroristickej drámy v Dháke, hlavnom meste Bangladéša. Medzi 29 obeťami útoku skupiny islamistov z 1. júla 2016 bolo aj 20 rukojemníkov, z nich 18 cudzincov. Išlo o najzávažnejší teroristický útok v bangladéšskej histórii vôbec.

Medzi tridsiatkou prítomných na dnešnom stretnutí s pápežom Františkom boli aj príbuzní talianskej občianky Simony Montiovej, ktorá pri útoku zahynula aj so svojím ešte nenarodeným dieťaťom. Rodina Montiovcov sa rozhodla odpovedať na akt násilia prejavom dobra: prispením na stavbu nového kostola v diecéze Khulna na juhu Bangladéša.

Ako informovala nadácia Pomoc trpiacej Cirkvi (Kirche in Not), ktorá projekt zastrešuje, po piatich mesiacoch prác je nový kostol už dokončený a posvätia ho v najbližší piatok 24. februára. Doposiaľ bolo 125 miestnych katolíkov nútených prechádzať cez dve rieky, aby sa dostali k schátralému drevenému kostolíku, ktorý už ani svojou veľkosťou nestačil.

V Bangladéši sú katolíci maličkou menšinou, dosahujú pol percenta populácie. Biskup diecézy Khulna Mons. James Romen Boiragi vo svojom poďakovaní talianskym darcom opísal miestnu situáciu takto:

„Dosvedčovať kresťanstvo je veľmi dôležité. Veriaci s dôverou prichádzajú na slávenia, ale aj kvôli spoločenskému kontaktu. Žijeme v rozvojovej krajine a naši ľudia sú veľmi chudobní. Mnohí z tých, čo sa obrátili, pochádzajú zo skupiny Rishi, tzv. „nedotknuteľných“ a najnižšej kasty hinduistickej komunity. Mnohé rodiny si môžu dovoliť iba jedno jedlo za deň. Nemôžu platiť deťom školné. Naši misionári zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v ich duchovnom, ekonomickom a sociálnom raste.“

Podľa vyjadrenia riaditeľa talianskej pobočky nadácie Pomoc trpiacej Cirkvi Alessandra Montedura, „podpora prenasledovaných menšín je jedným z najúčinnejších protiliekov na extrémizmy“.

( TK KBS, RV jb; pz ) 20170222013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]