Rím 20. septembra (TK KBS) "Poklady gotiky zo Slovenska. Umenie neskorého stredoveku na Slovensku" (Tesori gotici dalla Slovacchia. L´arte del Tardo Medioevo in Slovacchia) - je názov výstavy, ktorú v dňoch 30. septembra - 13. novembra 2016 sprístupnia v sídle prezidenta Talianskej republiky v Ríme (Palazzo del Quirinale). Výstavu organizuje Slovenské národné múzeum. Koná sa s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Záštitu nad ňou prevzali prezident Talianskej republiky Sergio Mattarella a prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Kurátorkami výstavy sú Mária Novotná, riaditeľka Slovenského národného múzea - Spišské múzea v Levoči a Alena Piatrová, kurátorka Slovenského národného múzea - Historického múzea "Slovenské národné múzeum pripravilo jeden z najdôležitejších výstavných projektov, ktorými Slovensko ako predsedajúca krajina EÚ prezentuje svoju kultúru a históriu," avizuje múzeum. "Tentokrát sa v sídle talianskeho prezidenta, v Kvirinálskom paláci v Ríme, predstaví výber pokladov kultúrneho dedičstva z prelomu 15. a 16. storočia, z doby záveru stredoveku, kedy územie Slovenska patrilo k hospodársky najrozvinutejším regiónom Európy. Základnou osou výstavnej koncepcie je príbeh – Vita Christi - zrozumiteľný a všadeprítomný v kultúrnej tradícii Európy, jeden z pilierov, na ktorých vyrástla," dodáva v tlačovej správe.
Koncepcia výstavy vychádza z troch základných momentov – Vita Christi – život Krista, ktorý je zrozumiteľný a všadeprítomný v kultúrnej tradícii Európy a je jedným z pilierov, na ktorých Európa vyrástla. Druhým momentom je pôsobenie Majstra Pavla z Levoče, ktorý dôverne poznal neskorogotickú sochársku tradíciu a vrchol jeho tvorby je zaradený do náboženskej tematiky – vytvoril najvyšší zachovaný gotický krídlový oltár na svete, ktorý je umiestnený v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Tretím momentom sú diela anonymných umelcov, ktorí spolupracovali s Majstrom Pavlom z Levoče. Tieto diela prezentujú zložitú umeleckú a duchovnú situáciu strednej Európy na prelome stredoveku a novoveku, informovala TK KBS Spišská diecéza.
Príbeh je vyrozprávaný prostredníctvom diel neskorogotického umenia Slovenska, predovšetkým diel najvýznamnejšej osobnosti, sochára Majstra Pavla z Levoče. Počtom exponátov relatívne komorný, no umeleckou kvalitou zároveň monumentálny výstavný celok významovo dotvára prezentácia umelecko-remeselnej tvorby obdobia neskorej gotiky. Najpočetnejší súbor predstavujú zlatnícke diela z územia celého Slovenska. K nim sú v malom výbere zaradené aj ukážky textilnej produkcie a iluminátorskej tvorby. Predstavené budú napríklad tri najväčšie neskorogotické monštrancie, dve krstné misy, či ukážky textilnej produkcie v podobe zaujímavých bakačín, textílií, ktoré majú svoj pôvod v talianskej Perugii, avizuje múzeum.
Okrem sochárskeho umenia bude prezentované aj zlatnícke umenie – neskorogotické liturgické predmety, vzácne tkaniny – obrusy, antipendiá, ornáty a knižné maliarstvo a iluminácie. Návštevníci výstavy v Ríme budú môcť vidieť vzácne umelecké predmety - Súsošie Narodenia z Oltára Narodenia v Bazilike sv. Jakuba v Levoči, Vianočnú predelu z Oltára Vianočnej predely v Bazilike sv. Jakuba v Levoči, Oltár Panny Márie zo Spišského Podhradia, Ukrižovanie z Kostola v Spišských Vlachoch, gotické monštrancie z Popradu Veľkej, Spišskej Novej Vsi, gotické kalichy zo Spišskej Kapituly a ďalšie umelecké diela. Exponáty budú vystavené v sklenených bezpečnostných vitrínach, v ktorých bude zabezpečená štandardná teplota a vlhkosť, informovala Spišská diecéza.
Vybrané diela sú národné kultúrne pamiatky mimoriadnej umelecko-historickej hodnoty. Niektoré z nich, napríklad celé súsošie z oltára Narodenia, alebo súšie Oplakávania Krista z predely oltára sv. Jánov, pochádzajúce z baziliky sv. Jakuba v Levoči, dokonca po prvý krát opustia územie Slovenska. Spolu 36 exponátov výstavy je z veľkej časti zapožičaných z vlastníctva cirkví, ale vybrané sú aj diela z fondov slovenských múzeí a galérií. Výstavný súbor bude už o necelý mesiac otvorený v prítomnosti prezidentov Slovenska a Talianska. Je to neopakovateľná príležitosť predstaviť talianskemu kultúrnemu prostrediu stále málo známy „región“, ktorého jedinečné umelecké bohatstvo dnes patrí k pokladom európskeho a svetového kultúrneho dedičstva, dodáva múzeum.