Bratislava 5. septembra (TK KBS) Bratislava sa stane dejiskom pracovného summitu predsedov biskupských konferencií strednej a východnej Európy. Štrnásť zástupcov biskupských konferencií, medzi ktorými budú aj dvaja kardináli, bude debatovať na tému "Migračná kríza a rodina". Summit sa uskutoční v termíne od 8. do 9. septembra. Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor s predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislavom Zvolenským, bratislavským arcibiskupom metropolitom. Prečo sa KBS rozhodla pre organizovanie stretnutia predsedov biskupských konferencií v Bratislave?
Konferencie biskupov európskych krajín spolupracujú už od sedemdesiatych rokov minulého storočia, predovšetkým prostredníctvom Rady európskych biskupských konferencií. Táto spolupráca je motivovaná vedomím zodpovednosti za uchovanie a rozvoj viery Katolíckej cirkvi v Európe. Z dlhoročných skúseností vyplýva aj potreba, aby sa stretávali nielen predstavitelia biskupských konferencií všetkých európskych krajín, ale ukázali sa ako užitočné aj stretnutia čiastkové, napr. stretnutia predstaviteľov biskupských konferencií strednej a východnej Európy. A práve také stretnutie sa uskutoční teraz 8. a 9. septembra 2016 v Bratislave.
Prečo si zvolila tému "Migračná kríza a rodina", čo si od tejto témy sľubuje a aký má byť jej praktický prínos?
Tému sme konzultovali s viacerými odborníkmi, ale je zrejmé, že migračná kríza a základné spoločenstvo rodiny, na ktorom stojí každá spoločnosť, sú mimoriadne aktuálne témy. Každý z predstaviteľov biskupských konferencií, ktorí sa na stretnutí zúčastnia, prinesie do diskusie svoj pohľad na tieto aktuálne problémy, čiže jej praktický prínos bude vo vzájomnej výmene názorov a v prezentovaní spoločného postoja k migračnej kríze a rodine. V službe rodinám máme v rukách aj posynodálnu exhortáciu Amoris laetitia a veľmi aktuálnou témou aj na našom stretnutí bude prijatie a realizácia podnetov, ktoré sa v nej nachádzajú. Je tiež zrejmé, že sa nachádzame vo vážnej demografickej a kultúrnej kríze. To nás robí aj zraniteľnými v rozličných oblastiach. Európske štáty stále hľadajú primeranú odpoveď na migračnú krízu. Katolíci a ostatní kresťania v jednotlivých európskych krajinách poskytujú pomoc migrantom, ale zároveň chcú prispieť svojimi podnetmi k riešeniu, ktoré dáva zmysel pre budúcnosť Európy.
V čom môže byť prospešné zorganizovanie takéhoto podujatia na Slovensku?
Užitočnosť stretnutia pre Slovensko má viacero rozmerov. Katolícki veriaci na Slovensku sú aktívnou a pozitívnou súčasťou spoločnosti a tým, že Slovensko patrí do Európy a v tomto období sme aj predsedníckou krajinou Rady Európy, chceme aj organizovaním konferencie vytvoriť priestor na prezentovanie postoja Katolíckej cirkvi k otázkam, ktoré sa dotýkajú života všetkých obyvateľov Európy.
Aký sa očakáva výstup z tohto summitu predsedov biskupských konferencií?
Okrem poznatkov, ktoré získajú jednotliví účastníci a budú ich môcť využiť v duchovnej službe pre spoločnosť vo svojich krajinách, ako výsledok práce na konferencii sa predpokladá aj spoločné vyhlásenie jej účastníkov. Pôjde o posolstvo a podnetné stanovisko k celej európskej spoločnosti od predstaviteľov katolíckej cirkvi zo štrnástich európskych štátov.
*
Do Bratislavy pricestujú zástupcovia z takmer všetkých postkomunistických krajín od Albánska až po Litvu. Chýbať nebudú kardinál Péter Erdő, predseda Rady európskych biskupských konferencií a kardinál Dominik Duka, pražský arcibiskup metropolita. Program pracovného stretnutia sa bude skladať zo štyroch blokov. Na začiatku každého z nich odznie vstupná prednáška a bude nasledovať moderovaná diskusia. Na príprave summitu sa podieľajú zástupcovia generálneho sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska.